Zdravie

Čo je tetánia a aká je jej liečba

Dnešná moderná doba ponúka rôzne technologické vymoženosti, ktoré majú ľuďom uľahčiť život. Avšak na druhú stranu tieto civilizačné výdobytky prinášajú so sebou aj niečo, čo ľudia v minulosti nepoznali. Stretli ste sa už napríklad niekde vo svojom okolí, alebo hoci i vo filme s ľuďmi, ktorí dýchajú do papierového vrecka? Ak áno, tak vedzte, že príčinou je stres a čoraz častejšia diagnóza – tetánia. O tom, ako sa prejavuje a lieči, sa dozviete z nášho článku.

 

Koho postihuje tetánia?

Najsmutnejší na celej tetánii je fakt, že táto choroba postihuje najmä mladých ľudí v produktívnom veku. A to hlavne ženy do veku 30 rokov. V súčasnosti sa totiž stáva pravidlom, že čím stresujúcejšie povolanie, tým je riziko vzniku tetánie väčšie. Preto ak je u vás častým nevítaným hosťom migréna, pocit tlaku na hrudi, problémy s dýchaním kŕče v bruchu, je na čase uvažovať aj nad tou možnosťou, že ste sa stali tetanikom.

Žiaľ, hoci táto choroba patrí k tým, s ktorou sa dá žiť, jej prejavy vám môžu život riadne znepríjemniť. Ako v súkromí, tak aj v práci. Za jej vznikom ale nemusí byť iba stres, svoju úlohu tu zohrávajú i vrodené choroby, ktoré ovplyvňujú metabolizmus vápnika, draslíka a sodíka. Častým sprievodným javom sú tiež vážne choroby obličiek alebo prištítnych teliesok.

Ako sa tetánia prejavuje?

Typickými vonkajšími prejavmi tetánie sú hyperventilácia (lapanie po dychu), svalové kŕče (v tvári, končatinách a v žalúdku), nevoľnosť, tŕpnutie prstov, syndróm nepokojných nôh, nespavosť a nadmerné potenie. Častým problémom je aj skutočnosť, že niektoré jej príznaky pripomínajú psychický problém. A to je práve dôvodom, že tetanik nakoniec skončí tam, kde by nemal. U psychiatra. Do istej miery to síce môže pomôcť, avšak antidepresíva a ani im podobné liečivá, tetániu určite nevyliečia.

Z lekárov je preto v tomto prípade najdôležitejší neurológ. Ide totiž o príznaky, ktoré sú dôsledkom zvýšenej dráždivosti nervového systému. Vzniká hlavne na základe zmien koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine, čo potom vedie k bolestivému a kŕčovitému napätiu svalov. Rovnako to zasahuje aj hladké svalstvo, čo vysvetľuje tie kŕče v bruchu.

Tým však nepríjemnosti v súvislosti s príznakmi tetánie nekončia. Obyčajne ide totiž ruka v ruke aj s panickou úzkostnou chorobou, čo často končí zámenou týchto diagnóz a následnou chybnou liečbou. Diagnostiku tiež komplikuje fakt, že výsledky vyšetrení ukazujú väčšinou iba nepatrné odchýlky od normálu. Avšak ich celkový účinok sa spája a to potom spôsobuje ťažkosti.

 

Problémy s dýchaním

Ako sme už v úvode naznačili, v každodennom živote sa najčastejšie stretávame s formou hyperventilačnej tetánie – ľudia s papierovými vreckami, ktoré vyťahujú najmä v stresových situáciách. Stres totiž zvyšuje frekvenciu dychu, z krvi sa stratí oxid uhličitý, a to potom negatívne ovplyvní stav vápnika v krvi.

Problémy s dýchaním
Problémy s dýchaním

 

Preto vydychovanie a vdychovanie do vrecúška vráti organizmus do normálu a príznaky sa stratia. Niekedy napríklad môžu túto situáciu vyvolať aj partnerské problémy vyvolané sexuálnym napätím. Aj v tomto smere teda ide o nepríjemnosti, ktoré sa týkajú prevažne mladých ľudí a ich hektického života, tak príznačného pre dnešnú modernú spoločnosť.

 

Liečba tetánie

Ako je možné liečiť tetániu? Žiaľ, odpoveď asi nikoho nepoteší. Existuje totiž množstvo názorov na liečbu, pričom niektoré z nich tvrdia pravý opak ako tie ďalšie. Nie darmo je tetánia označovaná ako tajomná. Sú napríklad takí, čo by sa najradšej dávkovali liekmi hoci aj celý deň. Lexaurin, sedatíva… Spolu s papierovým vreckom to síce môže na chvíľku pomôcť, avšak tetánie vás to určite nezbaví. Iba utlmíte vonkajšie prejavy. Tu treba pristúpiť k liečbe trochu komplexnejšie. Ako?

V prvom rade, je dôležité dbať na dopĺňanie vápnika a horčíka do organizmu, a to vo forme napríklad rôznych výživových doplnkov. Bez toho sa jednoducho v liečbe tetánie nepohnete ďalej. Tiež treba zmeniť svoj postoj k zdravému životnému štýlu a naučiť sa počúvať svoje telo. Prestaňte myslieť na to, že z niečoho môžete dostať tetanický záchvat. Alebo, že ho dostanete, ak sa vám niečo nepodarí. Pri liečbe tetánie je totiž dôležité otočiť sa stresu a stresovým situáciám chrbtom a začať pozitívne myslieť. K tomu tiež patrí oddych a dostatok spánku.

Horčík a vápnik v strave
Horčík a vápnik v strave

 

Pochopiteľne, podobne ako je tomu pri liečbe chronickej únavy, aj v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu šport. Nemusíte to s ním začať preháňať, stačí pomaličky, iba tak pre radosť a pre svoj dobrý pocit. Dôležité je len, aby bol pravidelný. Prispeje to nielen k vašej fyzickej, ale i psychickej pohode.

 

Horčík a vápnik proti tetánii

A čo strava? Váš zdravý jedálniček by mal pozostávať predovšetkým z potravín bohatých na horčík a vápnik. Avšak tu si treba dať veľký pozor. Správne užívanie týchto minerálov totiž nie je tak jednoduché, treba pritom dodržať pár zásad. V prvom rade si treba uvedomiť, že vstrebávanie horčíka a vápnika sa navzájom ovplyvňuje. Preto medzi ich užívaním by ste mali mať aspoň hodinu pauzu.

Rovnako je dôležité nejesť dve hodiny pred, ani po užití horčíka potraviny, ktoré obsahujúce vápnik. Napríklad mlieko a mliečne výrobky, či vajíčka. Inak sa užívanie týchto minerálov minie účinkom.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.