Zdravie

Ako začať cvičiť po úraze

Ak prežijete úraz, ktorý zastaví vašu aktivitu, je náročné sa s tým vyrovnať. Najmä ak postupne začne miznúť vydretá kondička či dobrá postava. V takých chvíľach sa utešujete plánovaním, ako sa vrátiť k pohybu a športu hneď, ako to bude možné.

 

Nezačínajte s cvičením naplno hneď po úraze

Odborníci na rehabilitáciu v Bratislave, Rehab Klinik, však upozorňujú, že začať cvičiť naplno hneď po doliečení úrazu je v každom prípade nesprávne a môže vytvoriť viac problémov ako osohu. Napriek tomu, že ide o pomerne známy fakt, mnoho ľudí na to zabúda. A tak sa veľmi často stáva, že už pár dní po tom, ako začali cvičiť, sa vracajú k svojmu lekárovi s opakovanými bolesťami.

 

Niekoľko krokov kým začnete cvičiť

Skôr, než naštartujeme svoju kondičku, začneme behať, či zahráme si niektorý šport, mali by sme dodržať niekoľko krokov.

 

1 Poradiť sa s lekárom

Lekár najlepšie pozná možnosti pacienta a jedine on dokáže povedať, či je v poriadku vrátiť sa k športovej aktivite. Zranené miesta musíme najskôr natiahnuť, aby sa zlepšila ich flexibilita a balans. Preto je skvelé, ak prvé kroky z ordinácie traumatológa či ortopéda budú viesť k fyzioterapeutovi či športovým lekárom.

 

Rehabilitačný lekár

 

2 Mentálna príprava

Je potrebné zamyslieť sa nad tým, prečo k úrazu došlo. Je možné budúcim úrazom nejakým spôsobom predchádzať? Tlačili sme svoje telo k výkonom, ktoré už nezvládalo? Dokážeme oddychovať a doprajeme svalom čas na regeneráciu?

 

3 Pomalé začiatky

Ak nás zranenie nútilo dlho sedieť alebo ležať a niektorá časť tela bola dlho nehybná, je potrebné najskôr venovať čas strečingu a cvikom s váhou vlastného tela, ako je napríklad SM systém. Úraz spôsobí, že nenašliapujeme na jednu nohu alebo nepohybujeme rukou, či úplne inak používame chrbticu. Dochádza k strate stability a flexibility, preto je potrebné ju pomaly získať späť.

 

Strečing po úraze

 

4 Rôzne druhy športu

Ak ste doteraz dvíhali činky v posilňovni, po úraze takáto jednostranná aktivita telu nestačí. Striedajte ju s inými športmi. Po akomkoľvek zranení pôsobí blahodarne plávanie, dlhé prechádzky, turistika – a to všetko v pomalom, vychádzkovom tempe. Dovoľme svojmu telu naberať sily postupne.

 

Podstatné teda na úvod je spomalenie, naladenie sa na možnosti vlastného tela, vyhýbanie sa bolesti a šetrenie svojich síl. Dôležité je podporiť celkovú imunitu a kondíciu organizmu hydratáciou, stravou plnou zeleniny, vitamínmi a otužovaním. V regenerácii pomôžu aj nasledujúce cviky.

 

Strečing

S úrazom je takmer nevyhnutne spojené skrátenie svalov a šliach. Za „stuhnutosť“ zraneného miesta je zodpovedná snaha nehýbať ním, aby sme sa vyhli bolesti. Po prekonaní akútneho stavu bolesti je potrebné znovu dané miesto rozpohybovať pomalým naťahovaním.

 

Strečing - cvičenie po chorobe

 

Môžeme zvoliť napríklad pasívny strečing, kedy nám v ľahu „naťahuje“ svaly a šľachy fyzioterapeut.

Vhodnou voľbou je aj joga, ktorej sa nemusíte báť ani v prípade, že sa pokladáte za neohybné drevo. Pravidelné cvičenie jogy zvýši vašu flexibilitu. Po úraze je najlepšou možnosťou vybrať si z ponuky tzv. fyziojogu – čo je fyzioterapia a joga v jednom. Zjednodušene spájate rehabilitačné cvičenia a jogu s pomocou kvalifikovaného jogaterapeuta.

 

Cviky na chrbticu

Časté ležanie, sedenie, strnulosť – tým všetkým prispievame k ochabnutiu chrbtových svalov. Zamerajte sa preto na spevnenie chrbtových svalov, brucha a uvoľnenie panvy pomocou jednoduchých cvikov. Mačací chrbát či zdvíhanie panvy pozná asi každý z vás.

 

SM systém

SM systém je jednoduché a efektívne cvičenie s váhou vlastného tela a s elastickými lanami, ktoré môžete zacieliť na odstraňovanie bolestí chrbtice. Pomáha najmä ľuďom s problémami s platničkami, u ktorých odstraňuje príčinu zranenia.

Toto cvičenie je zároveň účinné pre celkovú regeneráciu organizmu. Zlepšuje rovnováhu tela, posilňuje tzv. hlboké vnútorné svalstvo a aj u starších ľudí výrazne zvyšuje stabilitu, takže u nich nedochádza k pádom a úrazom tak často, ako u tých, ktorí necvičia.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.