Cestovanie

Kam v Neapole – pamiatky a zaujímavosti

Južne od hlavného mesta Talianska, sa v zálive Thyrrenského mora ukrýva známe prístavné mestečko Neapol. Je hlavným mestom regiónu Kampánia, z východnej strany susediacim s mohutnou sopkou Vezuv. Obe sú miestami, ktoré každoročne navštívia tisícky turistov. Pre mnohých z nich, je zvodný Neapol považovaný za jedno z najkrajších miest v celom Taliansku. Bohatá história plná architektonických skvostov čaká na svoje odhalenie.

 

 

Základné informácie o Neapole

História Neapola siaha až do roku 326 p.n.l., kedy bolo dnešné mesto Grékmi založené ako kolónia. Po súčasnosť si, ale vypracovalo zvyky, pestrú gastronómiu a ešte pestrejší životný štýl, obklopený ľuďmi s vášňou k životu.

Mesto, ktoré nikdy nespí, je kolískou najchutnejšieho jedla Talianska. Vychutnať si tu môžete tradičnú pizzu Margerita, smaženú Frittatu, či sladkú Babu. Po dobrom jedle je dobré navštíviť aj niekoľko významných pamiatok, akými sú napríklad Castel Nuovo, pevnosť Castell dell´Ovo, Galleria Umberto, Galleria Borbonica, či niekoľko zo 448 kostolov, ktoré sa v meste nachádzajú.

Neapol - sprievodca

 

Atrakcie v Neapole

Castel Nuovo je vyhľadávanou turistickou atrakciou Neapola. Múry masívneho opevnenia sa týčia vysoko k nebu. Stredoveký hrad nazývaný aj Maschio Angioino sa nachádza v centre mesta pred námestím Piazza Municipio a Palazzo San Giacomo, jeho malebné okolie ho robí ešte impozantnejším.

Z hradu sa pozdĺž poprežia dostaneme k rovnako masívnej stavbe s hrubými múrmi. Na pobreží výnímajúcou sa pevnosťou Castell dell´Ovo. V jej priestoroch sa konajú výstavy aj mnohé iné podujatia. Pevnosť však ponúka aj nádhernú panoramatickú vyhliadku. Z jednej strany sa nám ako na dlani rozprestiera mesto, z tej druhej zasa slnkom zaliate Thyrrenské more.

Neapol - sprievodca

 

Galleria Umberto

Krásy Neapola sa však neukrývajú iba za hrubými múrmi megalomanských stavieb. Pekný vizuálny zážitok ponúkajú aj priestory Galleria Umberto. Nachádza sa oproti opere San Carlo a meno dostala podľa jedného z kráľov Neapola, Umberta I. Obrovský verejný priestor je súhrou klasickej architektúry, ktorú spájajú nádherné presklenné klenby. Z viacerých vstupov do galérie vchádzate po prekrásnych farebných mozaikách s motívmi historického Neapola. Súčasná galéria je domovom množstva obchodov, kaviarní i súkromných apartmánov.

TIP: V Neapole nájdete miesta so skvelou romantickou atmosférou, či už v pravej neapolskej reštaurácií alebo v uličkách mesta . Preto si so sebou nezabudnite pribaliť elegantné kúsky šiat, ktoré v tomto meste určite využijete.

 

Galleria Borbonica

Okrem týchto úchvatných miest Neapol doslova ukrýva ešte jedno, oveľa viac lákavé. Pod samotným mestom je vybudovaný ďalší tajomný svet. Približne 500 metrov pod zemou sa nachádza tzv. Galleria Borbonica. Chodby, o ktorých je reč boli vybudované v 16. storočí a okrem pretekajúcej vody slúžili aj ako únikové cestičky kráľov, či nemocnice a skrýše počas vojny. Dnes slúžia ako múzeum vrakov. Nachádza sa tu úchvatná zbierka v minulosti zhabaných áut. Nánosy prachu im dodávajú tú pravú atmosféru. Najnižšia časť chodieb je zaplavená vodou, turistom, je však umožnené ju preplávať na rafte, či prejsť po pohyblivých pontónoch. Zážitok, ako sa patrí.

Neapol - sprievodca

Neapol - sprievodca 

Tak ako kedysi pod zemou, aj dnes v súčasnom Neapole je potrebné dbať na bezpečnosť a držať sa centra mesta. Pretože jeho zvyšné časti sú známe pouličnými gangami. Veríme však, že vás to od návštevy čarovného Neapola neodradí. Bola by to totižto veľká škoda. Pri návšteve tohto prístavného mesta nezabudnite ani na neďaleké Pompeje a ich tragickú históriu spôsobenú ohromnou sopkou Vezuv, ktorú si môžete pozrieť nie len zo spodu, ale si aj z jej výšin obzrieť okolitý taliansky svet.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.