Bývanie

Ako si vybrať vhodné záhradné sedenie

Vlastníte svoju vlastnú oázu pokoja v podobe krásnej záhradky, či terasy a chceli by ste si ju zútulniť vhodným záhradným sedením? Súčasný trh ponúka množstvo zaujímavých nápadov, avšak často rôznej kvality. Treba myslieť tiež na to, že záhradné sedenie je vybavením na dlhú dobu, preto jeho výberu je dobré venovať dostatok času. V článku si povieme o tom, ako pri jeho výbere postupovať a ako si pre seba vybrať tú najvhodnejšiu variantu. 

 

Výber správneho typu a rozmerov nábytku

Záhradné posedenie so správne zvoleným záhradný nábytkom vám dokáže navodiť pocit príjemnej atmosféry večerného posedenia s priateľmi alebo nedeľného rodinného obeda. Má to však háčik. Ešte predtým si musíte všetko dobre premyslieť.

Ako prvé si musíte ujasniť, koľko miest na sedenie budete potrebovať a či plánujete aj stolovať alebo vám bude stačiť exteriérový kávový set s nízkym stolíkom. Tiež niekedy je nutné niektoré varianty záhradného sedenia a nábytku na zimu odložiť do suchej a teplej miestnosti. Budete mať na to miesto? Podľa toho totiž treba zvoliť aj materiál kresiel, pohovky a stolu.

V prípade ak nemáte tú možnosť záhradné sedenie niekam na zimu presunúť, tak sa zamerajte na úplne bezúdržbový materiál – napríklad hliník alebo plast. Cieľom je samozrejme odolnosť voči nepriaznivému počasiu.

Čo je však dôležité, vybrať si môžete z obrovského množstva rôznych typov povrchových úprav. Napríklad je k dispozícii nástrek špeciálnou farbou, alebo fólia s dekorom dreva (na nerozoznanie od toho pravého). Určite preto nezostane ukrátení o estetickú zložku záhradného sedenia.

 

VEDELI STE, ŽE: Hliníkové konštrukcie sú pevné a majú veľmi dobrú nosnosť.  Z toho dôvodu tento typ nábytku vyniká svojou dlhou životnosťou a nízkou hmotnosťou. Preto ide o ideálny materiál, s ktorým môžu narábať aj deti a ktorý môže byť vonku celoročne.  Neublíži mu ani horúčava, ani mráz. Plast zase vyniká nízkou obstarávacou cenou a veľkou farebnou škálou s rôznymi vzorovými motívmi.

 

Aké sú ďalšie materiály záhradného sedenia

Či už zariaďujete terasu, altánok, prípadne vás čaká rekonštrukcia terasy, je na mieste rozhodnúť sa pre ten správny materiál záhradného sedenia. Pokiaľ vám to vaše skladovacie priestory umožnia, je tu možnosť záhradného sedenia z prírodných materiálov. Tie však už vyžadujú určitú starostlivosť a úschovu pred nepriaznivým počasím.

Ratanové záhradné sedenie

 

Najobľúbenejším prírodným materiálom je samozrejme drevo. V poslednom čase sa preferuje najmä exotické, akým je napríklad teak alebo eukalyptus. Vyžaduje si však pravidelnú a pracnú údržbu.

Navyše každoročne, pred koncom jesene, je takéto sedenie dôležité povrchovo ošetriť a na zimu uschovať v dobre vetranej a suchej miestnosti. Drevo totiž neustále pracuje. Naproti tomu ale pri tomto procese časom vyniknú krásne a nenapodobiteľné prírodné odtiene.

Akýmsi kompromisom medzi drevom a hliníkovým materiálom je umelý ratan. Záhradné sedenie z tohto materiálu v sebe spája výhody oboch materiálov. Je bezúdržbové, odolné, ľahké a na výber máte z množstva typov a variantov – od veľmi lacných až po luxusné zostavy.

Ďalšou možnosťou je kov, ktorý vďaka povrchovej úprave nehrdzavie, má univerzálne využitie a možnosť výberu nadčasovej farby. Pre niekoho nevýhodou však môže byť vyššia hmotnosť takéhoto sedenia.

 

Bonusový tip

Nezabudnite si zmerať celý priestor, kde mienite umiestniť svoje záhradné sedenie. Urobte to ešte predtým, ako sa začnete kochať veľkolepou ponukou záhradných sedačiek a kresiel, ktoré si ale vyžadujú veľa miesta. Vyhnete sa tak sklamaniu. Avšak ani v prípade, že vlastníte iba malú predzáhradku nie je nič stratené. Na trhu existuje aj množstvo malých sedacích zostáv, ktoré vás určite rovnako nadchnú.

 

Ako zladiť záhradné sedenie s okolím

Zladenie záhradného sedenia a nábytku so zvyškom exteriéru našťastie nebýva problémom. Komplikácia však môže nastať pri dreve. Pokiaľ chcete, aby drevené sedenie i s nábytkom dobre ladilo napríklad s terasou, musíte si dať pozor na typ a farbu dreviny. Ak sa vám nepodarí trafiť farebný odtieň už pri kúpe, dá sa to riešiť namorením alebo natrením príslušnou farbou.

Takisto netreba zabúdať na prispôsobenie záhradného sedenia okolitým rastlinám, ktoré sú súčasťou záhrady. Môžete mať najkrajšie záhradné sedenie, ak však v okolí budete mať vyschnuté či inak zanedbané kvety, stratíte na kredite. Starajte sa preto aj o kvety a okrasné dreviny v okolí a používajte kvalitné hnojivo.

Väčšina záhradných zostáv sa však dá kúpiť v univerzálnych farebných odtieňoch. Pri umelom ratane najčastejšie nájdete napríklad hnedé, čierne, šedé alebo antracitové sety. Kovové sedenie spolu s nábytkom sa dá zohnať buď v prirodzenej šedej farbe kovu, alebo s tmavšou povrchovou úpravou.

Zladenie záhradného sedenia

 

Záhradnému sedeniu a priestoru záhradky treba prispôsobiť aj záhradný nábytok. Mal by korešpondovať s celkovým vzhľadom okolitého prostredia. Záleží to napríklad od toho, či si ho kupujete do modernej vily, na rozkvitnutú záhradu alebo na chalupu. Je preto dôležité si predstaviť, ako zakúpený nábytok bude v danom priestore vypadať a prispôsobiť tomu svoj výber.

 

RADA ODBORNÍKA:

Pri výbere záhradného nábytku k záhradnému sedeniu si odpovedzte na nasledujúce otázky:

  • Dokážete špecifikovať a pomenovať, aký štýl nábytku potrebujete? Je napríklad moderný, nadčasový, alebo skôr tradičný? Uľahčí vám to aj voľbu materiálu.
  • Čo sa nachádza v priestore, kam záhradné sedenie umiestnite? Zamerajte sa hlavne na farbu fasády a plotu. Tiež na typ dreva terasy a na ďalšie vybavenie v okolitom priestore.

 

Zhrnutie na záver

Na záver nášho článku sme pre vás v skratke pripravili zhrnutie a niekoľko užitočných rád ohľadom výberu záhradného sedenia s nábytkom:

  • Premerajte si priestor kde záhradné sedenie umiestnite.
  • Ujasnite si, koľko miest na sedenie budete potrebovať.
  • Rozhodnite sa, či bude pre vás lepší jedálenský stôl so stoličkami, alebo kávový stolček s pohovkou a kreslami.
  • Vyberte si typ materiálu a farbu záhradného sedenia. Rustikálny drevený nábytok napríklad môžete zladiť s drevenými doskami použitými na terasu, alebo s plotom. Ak sa rozhodnete pre kov alebo umelý ratan, trh ponúka veľké množstvo rôznych zostáv v univerzálnych farbách.
  • Umelý ratan vydrží dážď a mráz, pričom nevybledne. Kovový nábytok zase patrí medzi najdostupnejšie varianty a má dlhú životnosť. Pokiaľ ste milovníkom estetiky, je pre vás správnou voľbou drevo – prírodný materiál. Pamätajte však na to, že potrebuje pravidelnú starostlivosť a ochranu pred vlhkosťou a zlým počasím.
  • Pri stoličkách je niekedy výhodná možnosť ich zloženia. Šetrí to priestor. Pokiaľ trávite na záhrade veľa času, určite oceníte stoličky a kreslá s polohovateľnou opierkou.
  • Skontrolujte si nosnosť záhradného sedenia. Neodporúčame kupovať sedenie s nosnosťou nižšou ako 90 kg na sedacie miesto.
  • Pri jedálenskom stole si dajte pozor na jeho výšku, aby sa vám pri ňom pohodlne sedelo a išli pod ním zasunúť stoličky. Pokiaľ záhradné sedenie nebude pod strechou, overte si, či má stôl otvor pre slnečník.

zdroj foto: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.