Bývanie

Ako vyčistiť práčku od zápachu?

Práčka je neoceniteľný pomocník, vďaka nej bielizeň vyperieme jednoducho a bez námahy. Prečo chodiť s valchou k potoku, ako to robievali naši predkovia, keď to ide aj inak? Vďaka dnešnej dobe sa môžeme spoľahnúť na práčku, o ktorú sa ale tiež treba správne starať.

 

Prečo bielizeň z práčky práve nevonia?

Čím viackrát práčku použijeme, tým viac pracieho prášku, aviváže a ďalších prípravkov do nej dostaneme. Zo začiatku je bielizeň krásne mäkká a voňavá, časom sa ale môže stať, že už nie je tak čistá ako predtým, navyše začne tak nejako smrdieť. Máme pocit, že je zatuchnutá alebo dokonca zapácha. Vinu v tej chvíli hľadáme v práčke, myslíme si, že sa pokazila. Opak je ale mnohokrát pravdou, stačí ju správne vyčistiť.

Za zápachom totiž stoja baktérie a plesne, ktoré sa v práčke vytvoria zo zvyškov pracích prostriedkov, nečistôt a mastnoty z bielizne, a vplyvom nízkych teplôt prania, na ktoré sú dnešné pracie prostriedky stavané.

Viete, že na vine môže byť okrem baktérií a plesní aj zanesený zásobník práčky na prací prášok, nevyčistený filter, alebo napríklad zle tesniaci sifón?

Prádlo v práčke
Prádlo v práčke

 

Ako z práčky odstrániť zápach?

Ideálne je, keď sa vzniku zápachu predchádza, a to tým, že práčku pravidelne čistíme a udržujeme ju. Je potrebné pravidelne kontrolovať čistotu zásobníka ako na prací prášok, tak na aviváž, čistiť filter, kontrolovať hadicu a sifón. Keď ale už na zápach dôjde, treba konať okamžite.

 

V kúpeľni je vlhko, vyvetrajte

Kúpeľne bývajú malé miestnosti, kde buď nie je žiadne okno, alebo len nejaké malinké, pritom je potrebné dôkladne vetrať. Drží sa tam vlhko z prania, sprchovania a kúpania, ak máte aj sušičku, podieľa sa na ňom tiež. Kto má okno, mal by ho pravidelne otvárať, inak vetrajte aspoň pomocou otvorených dverí.

 

Vyčistite bubon, filter, hadicu aj tesnenie

V záhyboch tesnenia sa hromadí najviac nečistôt, preto ho pravidelne utierajte a očistite handričkou namočenou v roztoku z vody a octu, odstráňte z nej zvyšky papierových vreckoviek, vlasy a ďalšie nečistoty. Filter nájdete v prednej časti práčky za malými dvierkami, stačí ho vybrať a poriadne opláchnuť.

 

Bielizeň vyperte na vyššiu teplotu

Keď sa vám zdá, že bielizeň nevonia, vyperte takú, ktorá znesie aj vyššiu teplotu, ideálne rovno na 90 °C. V takejto teplote sa dajú prať napríklad osušky. Horúca voda rozpustí nečistoty aj mastné usadeniny a bielizeň bude zase krásne voňavá. Opakovať to môžete aj niekoľkokrát za mesiac.

 

Nechajte dvierka otvorené

Keď bielizeň vyperiete a z práčky ju vyberiete, nechajte dvierka práčky otvorené, práve tak aj zásobník na prací prostriedok a aviváž. Práčka sa vyvetrá a nezatuchne.

 

Skúsiť môžete aj tipy našich babičiek

Na trhu je celý rad prípravkov, ktoré by si so zápachom mali poradiť, nie je to ale pravidlom, navyše sú často pomerne drahé. Naše babičky ale vedeli, ako si so zápachom poradiť, po ruke mali ocot a jedlú sódu. Ocot sa dá naliať do bubna alebo pridať do priehradky k praciemu prostriedku, jedlá sóda sa sype do priehradky na prací prášok. Použiť ich môžete samostatne alebo oba dohromady, potom už len stačí pustiť najdlhší prací cyklus s najvyššou teplotou.

 obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.