Zdravie

Ako vplýva sex na mentálne zdravie

Sex je jedným z najdôležitejších aspektov ľudskej existencie. Okrem toho, že prináša fyzické potešenie, má však aj významný vplyv na naše mentálne zdravie. V našom článku sa preto pozrieme na to, ako sexuálna aktivita ovplyvňuje našu psychickú pohodu. Preskúmame vzťah medzi sexom a stresom, sebavedomím, vzťahmi i celkovým duševným zdravím. Tak poďme na to!

 

 

Sex a stres

Stres je nepríjemnou, no bežnou súčasťou života. Bohužiaľ, má výrazne negatívny vplyv na naše zdravie a pohodu. Našťastie, jedným zo spôsobov, ako proti stresu efektívne bojovať, je aj sexuálna aktivita. Pýtate sa, prečo je tomu tak? Odpoveď spočíva v nasledovných aspektoch.

 

Vplyv endorfínov a oxytocínu

Počas sexuálnej aktivity sa v organizme uvoľňujú hormóny, ako sú endorfíny a oxytocín. Endorfíny sú známe ako „hormóny šťastia“ a majú analgetické vlastnosti. To znamená, že znižujú vnímanie bolesti a prispievajú k pocitu pohody. Preto sa napríklad zakladá na realite tvrdenie, že sex dokáže zmierniť i bolestivé príznaky menštruácie.

Oxytocín, nazývaný tiež „hormón lásky“ alebo „hormón pripútania“, zase zvyšuje pocit spojenia a dôvery medzi partnermi. Tým pomáha zmierniť stresovú odpoveď organizmu, ktorá vznikla na základe napríklad partnerskej hádky. Tvrdenie o tom, že najlepšie je uzmierovanie sexom, má preto niečo do seba.

 

Relaxácia a oddych

Sexuálna aktivita môže tiež fungovať ako forma relaxácie a oddychu. Intimný kontakt s partnerom, zameranie sa na prítomný okamih a zanechanie starostí či stresujúcich myšlienok, vedie k lepšej relaxácii. To má za následok znižovanie hladiny stresu.

V súvislosti so sexom a relaxáciou sa čoraz častejšie skloňuje používanie erotických pomôcok, akými sú napríklad orálne masturbátory. Tieto pomôcky tiež pomáhajú pri prekonávaní sexuálnych blokov a obáv spojených s intimitou. Navyše umožňujú experimentovanie, čo vedie k objavovaniu nových spôsobov sexuálneho prežívania a uvoľnenia.

 

Väzba medzi sexom a kvalitou spánku

Štúdie tiež naznačujú, že pravidelná sexuálna aktivita má priaznivý vplyv na kvalitu spánku. Uvoľňovanie endorfínov a oxytocínu počas sexuálneho aktu totiž pomáha uvoľniť telo, čo umožňuje ľahší prechod do hlbokých fáz spánku.

 

Sex a vzťahy

Sex je prirodzene dôležitou súčasťou partnerského vzťahu a preto má zásadný vplyv aj na jeho kvalitu a stabilitu. Pri uspokojivom sexe sa väzba medzi partnermi prehlbuje a posilňuje, čo vedie k vzájomnej blízkosti a mentálnej pohode. Naopak, nedostatočný sex môže u partnerov privodiť stres a duševnú nerovnováhu. V tejto súvislosti je preto dôležité dbať na intímne potreby oboch partnerov. Čo v tomto smere pomáha?

V súčasnosti je na vzostupe hlavne používanie erotických pomôcok pre páry. Veľmi efektívne oživujú intimitu a zvyšujú rozmanitosť sexuálneho života. Spoločné experimentovanie s novými technikami a erotickými pomôckami tiež prispieva k väčšiemu vzrušeniu pri sexe, lepšej intímnej stimulácii a dokonca to môže prispieť aj k obnoveniu partnerského vzťahu.

 

Sex a sebavedomie

Mentálnemu zdraviu neprospieva ani príliš nízke sebavedomie. A je to práve sexuálna aktivita, ktorá môže mať významný vplyv na jeho zvýšenie. Zdravý a uspokojivý sexuálny život prispieva k pozitívnemu obrazu o sebe a tým zlepšuje sebavedomie v mnohých oblastiach života.

Intímne spojenie s partnerom posilňuje pocit príťažlivosti o to viac, čím je väčšie uspokojenie partnera. Vedie to k pozitívnemu obrazu o sebe a zvyšuje naše sebavedomie. Aj v tomto smere vám pomôžu erotické pomôcky. Napríklad používaním erotického prádla, kostýmov, erotickej kozmetiky či BDSM pomôcok. A to neplatí len pre ženy. Aj muži môžu zaujať partnerku dráždivým spodným prádlom alebo erotickou kozmetikou, a tým si zvýšiť svoje sebavedomie.

 

Záver

Sex má významný vplyv na naše mentálne zdravie a pohodu. Pravidelná sexuálna aktivita má pozitívny dopad na náš stres, sebavedomie, vzťahy aj celkové duševné blaho. Je preto dôležité uvedomovať si tieto benefity a užívať si sex ako súčasť zdravého životného štýlu.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.