PR

Šťastný život pre vášho králika

Tieto rozkošné hlodavce zaberajú tretie miesto na stupnici obľúbených domácich zvierat. Hoci sa môžu javiť ako nenáročné zvieratá, opak je pravdou. Vyžadujú pravidelné čistenie klietky, veľa pozornosti a v neposlednom rade aj návštevu veterinára. Preto je treba sa zamyslieť, či je to pre vás vhodný domáci miláčik.

 

Správne zariadenie králikárne

Dôležitá je veľkosť klietky. Ak chováte jedného králika, jeho klietka by mala byť veľká minimálne 95x60x55 cm. Ako podstielku použite piliny či pelety. Nezabúdajte do klietky umiestniť malý domček, kde by sa králik mohol ukryť, bude sa tak cítiť bezpečne. V klietke nesmie chýbať miska s jedlom a napájačka na vodu. Pre väčšiu čistotu môžete do rohu králikárne umiestniť toaletu pre králiky.

Tieto zvieratá potrebujú veľa pohybu, preto by ste ich mali nechať pobehovať po izbe. Ak máte dom so záhradou, môžete králikovi vytvoriť vonkajší výbeh, kde by mal priestor na dostatok pohybu. Tento výbeh môže byť prepojený s králikárňou, teda vonkajším domčekom. Tu môžu byť králiky po celý rok, ak je domček vybavený miestom, kde sa zviera môže ukryť počas nepriaznivého počasia.

 

Jedlo pre zdravie a pre radosť

Najdôležitejšie je, aby mal králik nonstop prístup k senu a vode. Seno napomáha správnemu tráveniu a dobre vplýva na zuby. Okrem toho králiky potrebujú denne zmes semienok, ktoré im dodávajú potrebné vitamíny. Ich stravu obohaťte ovocím a zeleninou, z ktorej taktiež čerpajú veľa vitamínov. Ale neodporúča sa veľké množstvo.

Chcete, aby si vás váš králik zamiloval? Dajte mu obľúbenú pochúťku. Ak ste si pomysleli, že je to mrkva, ste na omyle. Králiky totiž milujú banány. Ale aj tu platí, že iba kúsok z času na čas. Naopak nikdy vášho miláčika nekŕmte napríklad karfiolom, avokádom či vlašskými orechami. Všetky tieto potraviny môžu spôsobiť zvieraťu problémy s trávením.

 

Dôležité detaily starostlivosti

Králiky sú spoločenské zvieratá, preto je najlepšie, ak chováte dvoch. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, venujte svojmu zajkovi denne niekoľko hodín, nech sa necíti osamotene. Králiky zväčša nie sú prítulné zvieratá, preto sa ich nepokúšajte brať na ruky. Radšej ho nechajte pobehovať po izbe a hladkajte ho, keď sa motá okolo vás.

autor: sponzorovaný článok

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Megazín.sk