Zdravie

Niekoľko tipov, ako nakopnúť metabolizmus

Metabolizmus sa najčastejšie spomína v súvislosti s chudnutím a zdravou životosprávou. Rýchlejší metabolizmus znamená aj rýchlejšie trávenie a spaľovanie kalórií. Preto ak chce niekto schudnúť, potrebuje zrýchliť svoj metabolizmus. V článku si rozoberieme niekoľko užitočných tipov, ako to dosiahnuť.

 

Čo je tukový metabolizmus?

Vo všeobecnosti metabolizmus predstavuje súbor všetkých chemických a telesných procesov v našom tele. Je ho tiež možné opísať ako premenu prijatej energie zo stravy na využiteľnú energiu. V súvislosti s chudnutím sa najčastejšie spomína tukový metabolizmus. Čo to vlastne je?

Práve tukový metabolizmus predstavuje želané nakopnutie smerom k chudnutiu. Ide totiž o metabolický proces, kedy vaše telo dokáže čerpať a využívať energiu z vlastných tukových zásob. Začnete sa tak zbavovať svojich tukových zásob. Tento proces je však individuálny. Niekomu si stačí pravidelne vyjsť so psom na zdravotnú prechádzku, niekto ďalší zase musí zabrať viac.

 

Základom je dostatok pohybu

Iba diétou dokáže schudnúť len málokto. A väčšinou sa časom dostaví nepríjemný jojo efekt. Preto na prvom mieste tipov, ako nakopnúť metabolizmus, uvádzame športovú aktivitu. Pokiaľ trpíte nadváhou, najvhodnejším športom na chudnutie je plávanie.

Pýtate sa prečo? Najdôležitejším dôvodom je, že ide o šetrnú formu cvičenia, ktorá nezaťažuje kĺby. Tiež výrazne pomáha spaľovať kalórie, zlepšuje cirkuláciu krvi, zvyšuje kapacitu pľúc a zvyšuje energiu svalov. Všetko užitočné zdravotné benefity, ktoré je treba na ďalšie športové aktivity. K nim patrí najmä bicyklovanie, pričom ideálnym spôsobom, ako začať s cyklistikou, sú strunové bicykle.

Princípom fungovania týchto odľahčených hliníkových bicyklov bez reťaze je, že zabezpečujú rovnomerný výkon na zadné koleso. Hlavným rozdielom oproti bežnému bicyklovaniu je veľká úspora energie. A to z dôvodu, že takmer celú vynaloženú silu prenášate iba na zadné koleso. Čiže ľudský pohon bicykla je v tomto prípade efektívnejší a vy tak ľahšie zvládnete aj dlhšie trasy, či strmé stúpanie do kopca.

Pochopiteľne, so športovaním to najmä v začiatkoch netreba preháňať. Úplne stačí 3 krát do týždňa 1 hodina plávania či bicyklovania. So zlepšením fyzickej kondície si samozrejme športovania môžete dopriať viac. Ideálne je sa v tejto fáze chudnutia zamerať na vytrvalostné športy, pri ktorých dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukov.

 

Zdravé stravovanie

Základným pravidlom pre naštartovanie metabolizmu je pravidelné stravovanie. Zabezpečíte si tým nielen potrebný prísun energie, ale zabránite tým aj tvorbe tukových zásob. Ideálne je celodennú stravu rozdeliť do piatich alebo šiestich chodov denne.

Druhým dôležitým krokom je dbať na veľkosť porcií, kvalitu a zloženie jedla. Pochopiteľne, najlepšie je uprednostniť zdravé potraviny s nízkym glykemickým indexom. Tiež je treba dbať na dostatok vlákniny, bielkovín, zdravých tukov, vitamínov a minerálov.

Vyhnúť by ste sa mali najmä potravinám, ktoré majú vysoký obsah rafinovaných cukrov a tiež kalorickým jedlám s množstvom nezdravých tukov. Pamätajte na základné pravidlo – váš príjem kalórií musí byť nižší ako je výdaj.

 

Tip

Využívanie energie z vlastných tukových zásob dosiahnete, ak denný príjem sacharidov nepresiahne približne 150 gramov. V tom prípade klesá hladina inzulínu v krvi natoľko, že sacharidový metabolizmus sa výrazne utlmí.

 

Pitný režim

Nielen strava, ale aj pitie tekutín je pre nakopnutie metabolizmu dôležité. Dôležité je dbať na pravidelnosť dopĺňania tekutín, pričom ich treba dopĺňať počas celého dňa. Pochopiteľne, potrebné množstvo tekutín závisí od viacerých faktorov – pohlavie, aktuálna hmotnosť, vek, teplota tela, prostredie, telesné aktivity…

V zimnom období ide v priemere o 2 litre tekutín denne, v lete samozrejme viac. Odporúča sa najmä čistá voda, minerálna voda a niektoré čaje. Prospešné sú aj vodou riedené ovocné a zeleninové šťavy.

 

Zdravý spánok

Pokiaľ trpíte nedostatkom spánku, na rýchly metabolizmus môžete zabudnúť. Naopak, dostaví sa oslabenie imunitného systému, náchylnosť ku chorobám a celková únava. Pred spaním je preto dôležité pripraviť si príjemné pohodlie (kvalitný podklad na spanie, obliečky z prírodných materiálov….), vyvetrať miestnosť a zbaviť sa rušivých svetiel.

Rovnako je dôležité aspoň pol hodinu pred spaním nepoužívať žiadnu elektroniku, či pozerať televíziu. Dôvodom je modré svetlo, ktoré vyžaruje elektronika. V tele totiž evokuje modrú dennú oblohu a tak prestáva tvoriť hormón spánku (melatonín). Ideálna dĺžka spánku u dospelého človeka je 7 hodín.

 

Rada na záver

Nakopnúť metabolizmus si môžete aj šálkou kvalitnej kávy. Káva totiž urýchľuje centrálny nervový systém. Pamätajte ale, že si ju treba vychutnať bez pridaného cukru, smotany a určite nie vo večerných hodinách, či dokonca pred spaním.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.