Zdravie

Otužovanie – ako začať a aké sú jeho účinky

Otužovanie je jedným zo spôsobov, ako si upevniť zdravie. Ľudskému organizmu prináša celý rad zdravotných benefitov. Chceli by ste s ním začať, ale neviete ako na to? Je to jednoduchšie, ako si myslíte. V článku vám prezradíme, ako s ním začať bez námahy a hlavne bezpečne.

 

Na čom sa zakladá otužovanie?

Človek si vždy udržuje stálu telesnú vnútornú teplotu na požadovanej úrovni – približne 36,5 až 37,5 °C. A to pomocou systému termoregulácie. Povrch tela, na rozdiel od jeho vnútra, však svoju teplotu v závislosti od teplotných podmienok vonkajšieho prostredia mení. Zmeny povrchovej teploty sa pritom v koži registrujú pomocou zabudovaných termoreceptorov.

Avšak pre udržiavanie telesnej teploty je dôležité, aby tvorba tepla a jeho výdaj boli v rovnováhe. A tu sa dostáva k slovu otužovanie. Ak je totiž telo pravidelne ochladzované, dochádza v ňom k zintenzívneniu metabolických pochodov, pri ktorých vzniká teplo.

Zároveň sa pri ochladzovaní obmedzuje prietok krvi pod pokožkou a v končatinách. Tieto pochody následne prispievajú k zlepšeniu termoregulácie tela, pričom tie sú riadené centrami v hypotalame a mozgovom kmeni. Vďaka otužovaniu si preto v prvom rade zlepšíte svoju schopnosť prispôsobiť sa náhlej zmene teplôt.

Vedeli ste, že…

…otužovanie prispieva k tvorbe nových mitochondrií v bunkách? A to pre telo znamená lepšiu tvorbu energie, rýchlejšiu regeneráciu a menej zápalov.

 

Čo sa deje s telom počas otužovania?

Otužovanie spúšťa v organizme aj obranné mechanizmy, ktoré minimalizujú tepelné úniky. Realizuje sa to zúžením ciev kože, čím sa dosahuje nižší prietok krvi na ochladzujúcom sa povrchu tela. Krv a vnútorné orgány sa preto ochladzujú výrazne menej a naopak koža sa ochladzuje rýchlejšie.

Okrem už zmienenej schopnosti lepšie sa prispôsobiť zmenám teplôt si otužovaním zlepšíte aj funkciu imunitného systému. Počas otužovania sa totiž v krvi zvyšuje hladina cytokínov a bielych krviniek. Pokiaľ je tento proces pravidelný, urýchľuje to imunitnú reakciu. Samozrejme, nemôžete čakať, že sa vás vďaka otužovaniu netýkajú žiadne vírusové či respiračné ochorenia. No ich výskyt u vás bude podstatne nižší.

Pravidelné otužovanie dokáže tiež zvýšiť prah citlivosti na bakteriálne a vírusové choroboplodné zárodky. Organizmus si tak dokáže sám oveľa lepšie s nákazou poradiť.

 

Zdravotné benefity otužovania

Nikto nepochybuje o tom, že otužovanie má na ľudský organizmus blahodárne účinky. Treba však pri ňom vytrvať a realizovať ho pravidelne. A výsledky sa môžu dostaviť už po pár mesiacoch. Zdravotné benefity otužovania môžeme sumarizovať nasledovne:

  • Aktivácia imunitného systému – prechladnutia a choroby nebudú tak časté.
  • Zmiernenie príznakov ochorenia – a čo je dôležité, skráti sa aj trvanie choroby.
  • Naštartovanie cirkulácie celého krvného obehu – stabilizovanie problémov s vysokým krvným tlakom a zlepšenie pružnosti ciev.
  • Zmiernenie príznakov reumatizmu.
  • Potlačenie nepríjemných príznakov alergií.
  • Po psychickej stránke potlačenie príznakov úzkosti, depresií a prejavov stresu – zlepšenie duševnej pohody.
  • Lepšie zvládanie náhlych výkyvov počasia – prechod z tepla do zimy nebude pre vás žiadny problém.
  • Vítaná pomoc pri chudnutí – chlad pomáha telu tvoriť viac bielych krviniek, čím sa zrýchľuje metabolizmus a tým sa zlepšuje spaľovanie tukov.

 

Ako začať s otužovaním?

Ako prvé si je dobré uvedomiť, že otužovanie sa nemôže uponáhľať. Najdôležitejšie je preto začať pozvoľna a otužovať sa pravidelne. Na začiatok úplne postačuje, keď si budete umývať tvár, ruky a nohy vo vlažnej až mierne studenej vode. Otužovanie by pre vás totiž malo byť príjemné a znesiteľné. Ísť hneď do extrému nie je dobrý nápad.

Postupne po čase si môžete dopriať polievanie celého tela alebo rýchlu studenú sprchu (30 s., neskôr 1 minúta a dlhšie). V priebehu pár týždňov zistíte, že ste schopní vydržať viac a naplno začnete vnímať blahodarné účinky otužovania. Najdôležitejšie je pri otužovaní počúvať svoje telo a robiť len to, čo vám dovolí a čo mu nie je nepríjemné. Pamätajte, že otužovať sa je treba aspoň 3-4 x týždenne.

Kedy je najlepšie sa otužovať? Podľa mnohých odborníkov je otužovanie ideálne najmä v doobedňajších hodinách, kedy je vaše telo po spánku dobre oddýchnuté. Keďže sa počas neho vyplavujú stresové hormóny, vo večerných hodinách by to mohlo negatívne ovplyvniť kvalitu vášho spánku.

Pri sprchovaní sa nezabudnite stále pohybovať. Státie na jednom mieste nie je dobrý nápad – cirkuláciu krvi treba podporiť aj pohybom. Po dosprchovaní použite suchý uterák. Pamätajte, že hlava sa nenamáča, preto je vhodné použiť kúpaciu čiapku, aby ste si nezamokrili vlasy. Po dokonalom osušení je dôležité vykonať zahrievacie cviky, aby sa telo zohrialo pohybom.

 

Predstavuje otužovanie aj riziko?

Prirodzene, tak ako väčšina vecí na tomto svete, aj otužovanie sa spája s istými rizikami. Z toho dôvodu nie je vhodné pre každého. Náhle vystavenie chladu totiž môže byť problémom pre ľudí, ktorí trpia ischemickou chorobou srdca. V najhoršom prípade tak prudké ochladenie môže viesť až k srdcovému infarktu. Rovnako ani u pacientov s kožnými problémami sa neodporúča silné prekrvovanie kože.

 

Rady na záver

Studená voda dokáže telo schladiť až dvadsaťkrát rýchlejšie ako studený vzduch. Preto s otužovaním treba začať opatrne. Pokiaľ máte zdravotné problémy, je treba rozhodnutie začať s otužovaním prekonzultovať so svojim lekárom. Bezprostredne po otužovaní sa odporúča hrnček teplého čaju. Vyhnite sa horúcej sprche alebo vyhriatej vani. Otužovať sa môžu aj deti, dokonca im to aj veľmi prospeje.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.