ZdravieZvieratá

Ako nakupovať zdravo pre vás i vašich domácich miláčikov

Po platbách spojených s bývaním zje najväčšiu časť nášho rozpočtu väčšinou jedlo.  Či už to pre vás alebo vašich domácich miláčikov. Nakupujeme a konzumujeme ho neustále. Ale zamýšľame sa dostatočne nad tým, čo končí v našej chladničke a komore?

 

Nákupy bez obalov

Nakupovať zdravo pre celú rodinu – vrátane zvieracích členov domácnosti – je určite cieľom väčšiny z nás. Jedným zo spôsobov, ako na to, je nakupovať v eko obchodoch bez obalu. Okrem skutočnosti, že myslia na našu planétu a snažia sa po seba zanechať čo najmenšiu uhlíkovú stopu, je zvyčajne súčasťou ich filozofie aj lokálnosť a kvalita jednotlivých potravín.

Nakupovanie zero waste

 

Slovensko je oproti iným štátom stále pomerne čistá krajina, najmä ak sa pozeráme na kvalitu vody. Plodiny dopestované doma majú teda vyššiu kvalitu ako tie zo zahraničia, ktoré musia byť navyše často chemicky ošetrené, aby vôbec zvládli dlhú cestu až na pulty našich supermarketov.

Nakupovanie bez obalu znamená nakupovanie bez jednorazových plastov a vo väčšine prípadov aj v bio kvalite. Celoročne v nich nájdete základné potraviny, ako obilniny, oleje, strukoviny, cukor, orechy, semienka, múky, korenia a cestoviny. Dopĺňajú ich o chrumkavé sušené ovocie a o zdravé verzie obľúbených sladkostí. Napríklad ovocné tyčinky, cukríky a čokoládu bez Éčok a bez pridaného cukru, lebo aj maškrtiť sa dá bez výčitiek.

 

Lokálne potraviny

Aj v bežných obchodoch máme možnosť voliť na Slovensku dopestované plodiny. Okrem vyššie spomenutej výhody sú zároveň vhodnejšie pre náš žalúdok. Sú ľahšie stráviteľné a vyvolávajú menej alergických reakcií alebo intolerancií. Je to preto, že ich zvykli jedávať aj naši predkovia dlho pred nami a túto informáciu si nesieme vo svojej DNA.

Zdravé lokálne potraviny

 

V letných a jesenných mesiacoch máme možnosť nakupovať u miestnych farmárov. Aspoň maličký trh je v každom meste. Existujú aj služby, ktoré vám dovezú čerstvú zeleninku a ovocie až domov. Preto nemusíte kvôli zdravej strave ani vykročiť ďalej ako po vchodové dvere.

Zima a skorá jar sú komplikovanejšie, takže je dobré v jeseni sa zásobiť trvanlivými potravinami, akými sú zemiaky, cibuľa, mrkva či petržlen. Pri správnom skladovaní vydržia až do jari – napríklad v debničkách naplnených pieskom na chladnom mieste. Iné chutné zeleniny môžeme fermentovať – kapustu, uhorky, karfiol či mrkvu. A napokon je tu aj možnosť zmrazenia, ktorú oceníte napríklad pri bobuľovom ovocí.

 

To najlepšie pre zvieratká

Tak ako majú ľudia rôzne chuťové preferencie a zároveň rôzne obmedzenia, majú ich aj zvieratká. Pri nákupe pre chlpatých členov rodiny musíme najskôr pozerať na ich zdravotný stav. Ak je napríklad fenka gravidná, potrebuje inú výživu ako šteniatko. Podobne staršie psy potrebujú iné vitamíny ako psy v aktívnom veku.

Zdravé granule pre psov

 

Ak nechcete šliapnuť vedľa, zvoľte chutné hypoalergénne granule pre psov s citlivým trávením. Sú ohľaduplné k žalúdku vášho psíka a uľahčujú príjem živín zo stravy. Ako už sám názov napovedá, nespôsobujú alergie, takže sa vyhnete návštevám u veterinára.

Základom granúl pre psov i mačky by malo byť mäso, obľúbené je napríklad mäso z rýb, ktoré obzvlášť posilňuje ich kosti. Mačkám okrem granúl prospievajú konzervy s mäsom. Pri nákupe sa riaďte tým, že zvolíte výrobok s čo najmenším počtom ingrediencií. To je zvyčajne zárukou toho, že nie je plný zbytočnej chémie.

Aj pri zvieratkách platí, že je lepšie kúpiť im čerstvé potraviny, hoci aj priamo u mäsiara. Obhrýzanie kostí je navyše vhodné kvôli udržiavaniu ich chrupu. Samozrejme, pri výbere stravy sa riaďte aj rasou psíka a jeho veľkosťou. Keď zje iba maličkú misku, kupujte radšej menšie balenie granúl, aby po otvorení a dlhodobom jedení nezmäkli. Zároveň budete mať možnosť zmeniť príchuť, ak vášmu psíkovi nesadne.

Obrázky: Freepik.com

 

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.