Cestovanie

Rím – aké pamiatky a atrakcie navštíviť za 3 dni?

Spoznať večné mesto Rím je snom mnohých cestovateľov. Ponúka nespočetné množstvo pamiatok, ktorých objavenie stojí za to. Navštíviť ich je zážitkom tak silným, že si človek odnáša vnútorný pokoj a myseľ obohatenú o nádherné miesta.

 

 

Blog o pamiatkach v Ríme alebo Čo navštíviť v Ríme za 3 dni

V hlavnom meste Talianska nás na každom kroku víta história započatá pred takmer 3000 rokmi. Za túto dobu prešla od starovekého Ríma, pápežských štátov a talianskeho kráľovstva, až po dnešnú republiku. Je až neuveriteľné, že architektúra, ktorú tu nájdete stojí až po dnes. Rím je dnes stále mestom, ktoré svojou históriou a bájnymi príbehmi presiakne každou bunkou nášho tela.

Rím je hlavným mestom krajiny dobrého jedla, energických ľudí a spôsobu života, ktorým si ľudia vedia užívať každú jednu minútu. Domáca kuchyňa neulahodí len mnohým ľudským turistom. V Taliansku sa vyrábajú aj  špeciálne krmivá pre psov a granule Primordial, ktoré sú založená na chuti a kvalite talianskej kuchyne.

Vatikán

Súčasťou mesta je neobvykle samostatný štát, Vatikán, centrum kresťanského sveta. Pod jeho krídla spadá architektonický komplex zložený z Baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a Svetopeterského námestia spolu s prekvitajúcimi vatikánskymi záhradami. Už na prvý pohľad je veľkolepým miestom, ktorému najlepší barokovo-renesančný majstri vdýchli dušu a ponechali tu svoj rukopis. Za zmienku stojí prekrásna socha Piety od Michelangela vytesaná z jedného kusa mramoru, až neuveriteľne verne zachytávajúca utrpenie Márie, nachádzajúca sa v Bazilike sv. Petra. Súčasťou Apoštolského paláca je zase rovnako fenomenálna výzdoba Sixtínskej kaplnky, ktorú autor maľoval sám celé 4 roky.

Rím - sprievodca

 

Pamiatky v Ríme

Vráťme sa však naspať k samotnému Rímu, to je postavené na spleti nespočetného množstva chodieb  známych ako podzemné pohrebiská, katakomby. Do niektorých z nich je dokonca možný prístup. Väčšina z nás však rada ostane na dennom svetle, kde je možné toho vidieť oveľa viac.

Jedno z hlavných námestí Ríma je Piazza del Popolo. Široké priestranstvo otvára vstupná brána antického Ríma, Porta del Popolo, z ktorého oči padnú na centrálny obelisk známy ako Flamina. Zo strán námestiu dominuje dvojica kostolov, Santa Maria dei Montesanto a Santa Maria dei Maracoli. Tie sú doplnené o fontány s množstvom sôch známych talianskych umelcov.

Rím - blog

 

Fontána di Trevi

Prekrásnym romantický veľdielom, je ale fontána štyroch riek, Fontána di Trevi. Mala byť vytvorená ako dielo, ktoré by svojou veľkolepou nádherou prekonala všetky fontány v meste. Niet pochýb, že sa to Berninimu podarilo. Mimoriadnosť diela ešte navyšuje budova Palazzo Poli v jej pozadí. Predstavuje impozantné víťazstvo posiaté sochami, z ktorých sa leje voda po nepravidelne roztrúsených spádoch tufového kameňa. Fontána di Trevi je jedno z najromantickejších a najvyhľadávanejších pamiatok Ríma. Ten, kto do fontány hodí mincu, sa podľa legendy do večného mesta ešte vráti. Niet sa čomu diviť, objaviť Rím v celej jeho kráse sa za pár dní zdá byť nemožné.

Fontána di Trevi

Panteón

Čo však nesmieme obísť, je jedna z najväčších cirkevných a občianskych stavieb sveta, fantastický Panteón. Monumentálne priečelie tvorí antické stĺporadie smerujúce návštevníka do obrovského vnútorného priestoru zastrešeného kupolou s malinkým priestorom na vrchu, cez ktoré do vnútra preniká svetlo.  Podľa Michelangela budova vyzerá tak, ako keby ju postavili anjeli, nie ľudia. Panteón je jednou z najvyhľadavanejšich pamiatok Ríma. Jeho atraktivitu zvyšuje umiestnenie viacerých hrobiek slávnych talianov, ten najzaujímavejší z nich je však hrob veľkého renesančného umelca Raffaela.

Panteón v Ríme

 

Ďalšie najznámejšie atrakcie Ríma

Ďalšou obľúbenou pamiatkou je samozrejme rímske Koloseum. Majestátne ruiny amfiteátra paria stále medzi najnavštevovanejšie pamiatky v Ríme. Máloktovie vie, že okrem gladiátorských zápasov sa tu konali aj psie zápasy.

Zabudnúť by ste nemali ani na Anjelský hrad Castel Sant’Angelo, známy aj z filmu Anjeli a démoni. Táto stavba na prvý pohľad pôsobí skôr mohutne a neprístupne, ako anjelsky. Názov dostala v 6. storočí, keď v Ríme panoval mor, počas sprievodu na čele s pápežom Gregorom Veľkým. Tomu sa vraj pred Mauzóleom zjavil archanjel Michael, ako zasúva meč do pošvy, na znamenie konca hroznej epidémie. Na základe toho dal pápež postaviť jeho sochu na vrchol mauzólea známeho ako Anjelsky hrad. Skrytou chodbou z neho sa dá dostať až k Vatikánu.

Rím - Anjelský hrad

 

Nespočetne veľa architektúry, záhrad a iných pamiatok, aké tu návštevníci môžu objavovať, miesta, ktorých život nekončí ani po 3000 rokoch. A keďže z Ríma je neďaleko do Neapola a Pompejí, je dobrou voľbou zapožičania si auta. A spojiť tak návštevu 3 významných miest naraz. Za zážitky, ktoré si odnesieme domov, to zaručene stojí.

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.