BývanieĽudia

Minimalizmus v byte či dome

V súčasnosti rýchlo sa šíriaci, čím ďalej, tým obľúbenejší spôsob života. Hlavnou myšlienkou je vzoprieť sa dnešnej konzumnej spoločnosti a zamyslieť sa, či naozaj potrebujeme byť obklopený toľkými vecami  a vlastniť toľko vecí, aby sme boli šťastný. Pravda je totiž taká, že z vecí, ktoré vlastníme, mnohokrát veľkú časť ani nevyužívame.

 

 

Čo je minimalizmus a aký jeho význam

Hlavnou myšlienkou minimalizmu teda je mať práve toľko vecí, koľko reálne využijeme. Ešte na začiatku by sme teda radi pripomenuli, že to nie je súťaž o to, kto má najmenej vecí. Niekomu postačí v šatníku 17 tričiek, iný sa zas uspokojí aj s 11-timi.

 

Minimalistické bývanie

Pri hľadaní bývania najčastejšie natrafíte na fotky, kde realitná kancelária ukazuje byt s kopou zariadenia a vecí, čo vás môže negatívne ovplyvniť pri výbere bytu. Príliš veľa vecí totiž vypovedá aj o stave mysle majiteľov bytu a vy zrejme nebudete chcieť bývať v takom byte po predchádzajúcich majiteľoch. Podvedome tak siahnete po “čistejšom” bývaní s menej zariadením, ale za to útulným, kde sa nebudete cítiť stiesnene.

 

Ako na minimalizmus v domácnosti

Dobrých dôvodov, prečo začať s minimalizmom vo vašom byte či dome je hneď niekoľko:

1. Miniete menej

Argument, nad ktorým sa pozastaví takmer každý, nehľadiac na to koľko má peňazí. Je to prosté. Človek si často uvedomí, že niektoré veci nakúpi impulzívne a potom ich ani nevyužije. Stačí jedna jediná jednoduchá zmena. Priznať si, že niečo nevyužijete ešte predtým ako si to prinesiete domov.

Ak si však nie ste istý či danú vec reálne chcete, alebo ju chcete len v danom momente, existuje jeden úplne jednoduchý trik. Počkajte týždeň, dva. Buď na danú vec úplne zabudnete alebo ju stále budete chcieť a kúpite si ju.

 

2. Nerobíte to len pre seba ale aj pre planétu

Čím viac si uvedomujete, že potrebujete menej vecí, tým menej vecí si zaobstaráte. Čím menej vecí si zaobstarávate, tým menej vecí sa bude vyrábať. Čím menej vecí sa bude vyrábať, tým menej energie a materiálu sa na to spotrebuje. Čím menej energie a materiálu sa spotrebuje, tým menej sa naša planéta znečistí. Jednoduchá matematika.

Niekedy je totiž naša planéta, a najmä jej konzumná časť ako taká prepchatá žumpa. Príroda absorbuje odpadky až kým to raz “nepretečie”. Samozrejme, keď si jeden človek začne kupovať menej vecí, moc sa toho nezmení. Vyššie uvedená “matematika“ bude fungovať len v prípade, že sa do toho zapojí dostatok ľudí. Čím viac, tým lepšie.

Taktiež by sme tu mohli začať polemizovať, že keď už výrobcom nepôjde o kvantitu, mohli by pridať na kvalite, ale to už je mierne odbočenie od témy.

Tip: Minimalizmus vo svojom byte alebo dome môžete aplikovať aj na spotrebu vody a plynu.  Šetrenie energií v domácnosti nemusí byť náročné.

 

3. Jednoduchší a šťastnejší život

Prečo je život s menej vecami jednoduchší dúfam netreba veľmi približovať. Doba hľadania istého konkrétneho trička/páru topánok/čohokoľvek iného sa, samozrejme, skráti, keď toho máte menej na prehľadanie.

No a prečo šťastnejší? Hádam všetci ľudia uznávajúci tento spôsob života vám dajú rovnakú odpoveď. Veci si budete viac vážiť. Ľahšie si uvedomíte aký význam majú pre vás veci keď ich je menej a sú to práve tie, ktoré potrebujete najviac. Jednoducho budete spokojný a šťastný za to, čo už máte a tak nejako prestanete túžiť po kvantách zbytočností.

 

 

Ako začať s minimalizmom

Za prvé:  začať nemusíte radikálne tým, že sa za jeden deň zbavíte troch štvrtín svojho imania. Za druhé: je len na vás, aký spôsob si zvolíte. Pokojne ich môžete skombinovať aj viac, či prísť s niečím úplne iným. Viac než o postup tu ide o výsledok.

Jedným zo spôsobov ako začať je “tridsaťdňová výzva,“ počas ktorej sa prvý deň zbavíte jednej veci, druhý deň dvoch, tretí deň troch a tak ďalej, a tak ďalej až po tridsiaty deň. Pre niektorých to môže znieť neuveriteľne, ale naozaj je za jeden mesiac možné nájsť v jenom dome toľko zbytočností.

Ďalší, dosť efektívny spôsob je položiť si tri otázky: Používam to v domácnosti? Páči sa mi to? Má pre mňa táto vec nejaký (citový) význam? Ak ste pri každej otázke odpovedali nie, tak už viete čo s tým.

Tiež je dobré nezamerať sa na celý dom alebo byt naraz. Radšej sa zamerajte na jednu miestnosť. Až keď skončíte tam, venujte svoju pozornosť ďalšej.

Začnite vecami, ktoré už dlho nikto nepoužíva a vlastne sa na ne už zabudlo. Tých sa zbavuje najjednoduchšie.

 

Minimalizmus v domácnostiach – ktorých vecí sa zbaviť?

To je len a len na vás. Každý potrebuje niečo iné a zoznam vecí, ktorých sa môžete zbaviť je takmer nekonečný:

  • stará kozmetika,
  • vydraté uteráky a utierky
  • pobité taniere a hrnčeky,
  • bižutéria, šperky a iné doplnky, ktoré nenosíte,
  • knihy, o ktoré nikto ani nezakopne,
  • krabice, o ktorých už ani neviete čo v nich pôvodne bolo,
  • ozdoby, ktoré ste s nadšením kúpili a teraz sú zastrčene niekde vzadu v skrini,
  • hračky, s ktorými sa vaše deti prestali hrať pred piatimi rokmi,
  • VHS kazety a DVD-čka, ktoré nepozeráte, MC kazety, CD-čka, LP platne ktoré nepočúvate (často ich majú dokonca ľudia, ktorý ani nevlastnia funkčný prehrávač),
  • stará, nefunkčná elektronika,
  • korenie a ochucovadlá, ktoré ste chceli vyskúšať, nechutili vám, no aj tak ich ešte stále máte,
  • oblečenie, ktoré vám nie je dobré,
  • deravé oblečenie, ktoré “raz iste zašijete,“
  • deravé, roztrhané peňaženky, kabelky  a iné tašky (alebo ti s nefunkčným zipsom),
  • prázdne sklenené fľaše, ktoré odkladáte pre prípad núdze a máte ich o dosť viac než ich v prípade núdze budete potrebovať.
  • nádoby, ktoré si nechávate, lebo “čo ak budem presne túto na niečo potrebovať“ a máte ich už cez dvadsať,
  • igelitové tašky, ktorých máte viac než je nutné,
  • akékoľvek veci, ktorých máte podstatne viac než potrebujete (4 otvárače na konzervy, 9 USB kľúčov, 5 váz),
  • všetky typy nábytku, ktoré farebne a štýlom nepasujú do vašej domácnosti.

 

Čo s vyhodenými vecami?

Všetci sa, dúfam, zhodneme na tom, že len tak to všetko hodiť do smetiaka nie je dobrý nápad. Jasné, že niektoré veci tam skončia, ale bola by škoda a hlúposť dávať tam aj tie, ktoré by ešte mohli niekomu poslúžiť. Tie môžete buď odfotiť a predať cez internet, darovať niekomu známemu, alebo darovať na charitu.

Pri vyhadzovaní vecí sa skúste zamyslieť aj nad tým či je správne len tak ich hodiť do komunálneho odpadu. Ten skončí na skládke, kde jedine ničí prírodu. Rozdeliť papier, plasty a sklo nie je vôbec zložité. Ak po blízku nie je kontajner na kovy, nájdite si čas (kľudne aj cestou z práce) a zastavte sa v kovošrote. Nefunkčnej elektroniky sa zase zbavíte v elektre.

 

Vyžaduje si to čas a trocha pevnej vôle, ale stojí to za to. Vymeniť poriadok, šťastie a peniaze za pár hodín upratovania a rozhodovania sa. Držím vám palce.

obrázky: freepik.com, unsplash.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.