BývanieZdravie

Aké matrace odborníci odporúčajú pre kvalitný spánok

Dobrý spánok je alfou a omegou nášho zdravia. Pokiaľ nemôžete zaspať, často sa budíte, ráno sa stále cítite vyčerpane alebo vás bolí niektorá časť tela, niečo jednoznačne nie je v poriadku.

 

Nekvalitný spánok znamená nedostatočnú regeneráciu nášho organizmu. Jednoducho povedané, nenazbierame dosť energie na to, aby sme s ľahkosťou zvládli ďalší deň. Zároveň sa nám nehoja rany alebo rôzne vnútorné zápaly. Môže to viesť k ochoreniam alebo k psychosomatickým prejavom ako sú tiky, nevysvetliteľné bolesti alebo väčšia chybovosť v práci.

Keď zle spíme, sme podráždení, ale málokedy nám napadne hľadať dôvod a aktívne ho odstrániť. Napadlo vám niekedy, že za vašimi problémami môže byť nekvalitný matrac? Odborníci odporúčajú zamerať sa pri výbere na niekoľko prvkov.

 

Aký matrac vybrať
Správna poloha chrbta pri spánku

 

1.Veľkosť matraca

Veľkosť matraca sa prispôsobuje veľkosti postele, ale aj keď v nej spí dospelý človek sám, vhodné sú širšie matrace 120 x 200 cm. Pri spánku totiž potrebujeme dostatok miesta a je dobré, ak spíme v rôznych polohách – všetky totiž majú svoje plusy a mínusy pre našu chrbticu i celkovú pohodu. Počas výberu môžete natrafiť aj na kvalitné a lacné matrace 160 x 200 cm, ktoré poskytujú ešte viac komfortu a pocit ako v luxusnej hotelovej izbe.

 

2. Obojstranné matrace

V praxi to znamená, že ho môžete pravidelne otáčať a vďaka tomu vám vydrží dlhšie. Poznáte ten pocit, že sa po ľahnutí do postele vždy akoby zveziete do vopred vyležaných priehlbiniek? Tak práve to je jedna z vecí, na ktorú budete môcť vďaka obojstrannému matracu zabudnúť. Prevracať matrac by ste mali každých šesť mesiacov – takto ostane dlhodobo v skvelej kondícii.

 

Obojstranný matrac penový
Obojstranný matrac penový

 

3. Antialergénny povrch

Antialergénny povrch nepatrí len do spálni alergikov. Zjednodušuje dýchanie aj ľuďom, ktorí alergiami netrpia a funguje aj ako prevencia. Alergie sa síce často objavujú už v detstve alebo v puberte, ale môžu vám život začať znepríjemňovať aj v dospelosti. Spolu s antialergénnym povrchom je vhodné zamerať sa aj na antibakteriálne materiály, ako je napríklad striebro vo forme vlákien.

 

4. Spevňujúca vrstva matraca

Výhodou obojstranných matracov je aj skutočnosť, že môžu mať na každej strane inú tvrdosť. Vo všeobecnosti platí, že ak je osoba ťažšia, mala by mať tvrdší matrac a naopak, subtílne postavy sa kvalitne vyspia aj na mäkších matracoch.

Spevňujúca vrstva, napríklad z kokosového vlákna, však plní aj inú funkciu. Posilňuje samotný matrac, ktorý je vďaka nej kompaktnejší a môžete s ním manipulovať ľahšie a bez obáv, že s ním urobíte niečo nesprávne.

 

5. Taštičkové pružiny

Medzi modernizovanú klasiku patria taštičkové pružinové matrace. Taštičkové pružiny sú umiestnené v samostatných obaloch. Každá pružina pracuje nezávisle a ich vzájomné prepojenie je utlmené. Môžu byť rôzne tvrdé a prispôsobené osobe na mieru – napríklad mäkšie v oblasti hlavy a pevnejšie v oblasti trupu. Takýto matrac vám dáva možnosť dokonalej optimalizácie kupovaného produktu.

 

Taštičkový pružinový matrac
Taštičkový pružinový matrac

 

6. Vhodný poťah matraca

Aloe vera sa vyznačuje regeneračnými a hydratačnými vlastnosťami pre pokožku, takže ju upokojuje a zrýchľuje jej hojenie. Poťah so striebrom je predovšetkým hygienickým doplnkom postele, ktorý zabezpečuje antibakteriálnosť.

Existuje i poťah nazývaný Anti-bed bug, čo znamená, že odpudzuje roztoče, mole či ploštice.. Siahnite po ňom najmä ak máte doma extrémne vlhko alebo naopak, veľmi suchý vzduch.

Bambusový poťah veľmi dobre absorbuje vlhkosť a vďaka tomu nebudete mať nikdy pocit, že ležíte vo vlastnom pote – najmä počas horúcich letných mesiacov. Ak máte problémy so zaspávaním a ešte k tomu citlivú pokožku, siahnite po mäkkom poťahu s obsahom levandule. Trením uvoľňuje jej vôňu a nám sa už len pri tej predstave privieraju viečka. Všetky spomínané poťahy fungujú aj ako ochrana pred baktériami a plesňovými hubami.

obrázky: Ami nábytok, freepik com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.