Ľudia

Ako správne oddychovať

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď sa každý snaží dosiahnuť dokonalosť a priam besnie aby dosiahol svoje ciele, je dôležité vedieť si aj oddýchnuť. Od povinností, od rutiny, od stresu, od zhonu… Občas treba oddych a zdravie (nie len fyzické, ale aj psychické) uprednostniť pred preplneným diárom. Oddychovať môžete aktívne aj pasívne, v luxusných kúpeľoch ale aj doma. Je to len na vás. Inšpirovať sa môžete nižšie uvedenými možnosťami.

 

Pár rád na začiatok – ako oddychovať

Prvá: skúste si pri tom nechať vypnutý mobil.

Bez tých desiatok “cinknutí“ sa hádam jeden deň zaobídete. Pokiaľ si myslíte, že by o vás mohol mať niekto strach keby nedvíhate, môžete mu/im vopred oznámiť svoje plány.

Druhá (aj keď hádam náročnejšia): Uvoľnite sa, nestresujte a nemyslite

Nemyslite na všetky tie povinnosti, ktoré máte. Skúste to na chvíľu proste pustiť z hlavy. Môžete byť von s priateľmi alebo na super kvalitnej uvoľňujúcej masáži… ak neprestanete myslieť na veci, ktoré vás stresujú, neoddýchnete si.

Tretia: Nepozerajte správy ani nečítajte nič na ten spôsob.

Tu netvrdím, že to máte prestať robiť úplne, ale jeden deň bez toho aby vám pri počúvaní/čítaní o politických kauzách stúpal tlak si hádam zaslúžite. Dohnať to môžete až ten ďalší.

Štvrtá: príjemná vôňa

Niekomu sa páči levanduľa, niekomu vanilka, niekomu škorica… Niekto uprednostní vonné sviečky, niekto osviežovač vzduchu. V mnohých supermarketoch a internetových obchodoch už nájdete aj všakovaké uvoľňujúce zmesi. Je predsa oveľa jednoduchšie oddychovať obklopený príjemnou vôňou.

No a tu je niekoľko rôznych spôsobov ako si oddýchnuť. Je tam z každého rožka troška, tak si tam, dúfam, každý nájde niečo pre seba.

 

Výlet do kúpeľov

Aby ste si oddýchli v kúpeľoch, ani nemusíte chodiť ďaleko. Slovensko sa pýši mnohými prírodnými (nie len) termálnymi, prameňmi. V každom okrese sa nájde minimálne jeden. Môžete sa tam ísť len namočiť do bazéna, alebo si dopriať niekoľkodenný pobyt zahŕňajúci masáže, sauny, aromaterapie… ponuku procedúr spravidla nájdete na internetových stránkach kúpeľov.

           

Domáca pohoda

Môže to byť lacnejšia alternatíva kúpeľov, môže to byť niečo úplne iné. Môžete si doma spraviť pohodlie sami, s partnerom či priateľmi.

Sami si môžete užiť horúci kúpeľ. No pokojne si môžete zapnúť nahlas hudbu a vytancovať sa, zaspievať si, “vyblbnúť sa“… Pri pozeraní filmu, či čítaní knihy sa zas môžete preniesť do iného sveta, kde starosti tohto nemajú svoje miesto. Pokojne sa pri tom môžete celý deň váľať v posteli “zakuklený do paplóna“.

S partnerom si zas môžete dopriať horúci kúpeľ a vzájomnú masáž. Rovnako tak to povestné sedenie na gauči a ničnerobenie. Môžete sa spolu porozprávať o spoločných zážitkoch, zasmiať sa, spoločne fantazírovať nad budúcnosťou v tom najkrajšom a pokojne aj nereálnom zmysle (len si, samozrejme treba tento fakt uvedomiť).

           

Výlet do prírody

Prechádzka prírodou dokáže dokonale prečistiť myšlienky. Nemusí to byť hneď niekoľkohodinová túra, môže to byť aj prechádzka mestským parkom a posedenie na lavičke. Hlavnú rolu tu hrá čerstvý vzduch a slnko. Nezabudnite ani na kvalitné značkové slnečné okuliare, ktoré ochránia vaše oči.

           

Cvičenie

Poriadne si zamakať či už dvíhaním činiek v posilňovni, behom, alebo pózami yogy. Oddýchnu si takto hlavne ľudia, ktorých zamestnanie si nevyžaduje veľa fyzickej záťaže.

Ak sa neviete k tomu donútiť samy, zapíšte sa na nejaké skupinové aktivity, ktorých fitness centrá ponúkajú neúrekom. Ani hodiny poledanceu či aerial silk už nie sú raritou.

 

Umenie

Na toto vám netreba mať vyštudované konzervatórium ani extrémny talent ak vás to baví a napĺňa, je to rozhodne dobrý spôsob ako si oddýchnuť. Maľujte, majstrujte, tancujte, hrajte na hudobnom nástroji… Pokojne aj keď ste to doteraz ešte nevyskúšali. Možno si niečo z toho zamilujete a bude to váš nový spôsob oddychu. No a ak neviete ako začať, tiež stačí len chvíľu hľadať na internete, tak ako v predošlom prípade, nájdete desiatky kurzov vo vašom okolí.

Výber už ponechám na vás, prajem príjemné oddychovanie.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.