Cestovanie

Oslo – atrakcie a zaujímavosti v hlavnom meste Nórska

Aj keď sa o severskej krajine traduje, že ide o najdrahšie hlavné mesto Európy, navštíviť ho a minúť tu peniaze je nezabudnuteľným zážitkom. Krajina, atmosféra, ľudia a pokoj aký tu panuje, je pre nás niečím, čo si je len ťažko predstaviť v našich uponáhľaných životoch.

 

 

Základné informácie o Osle

Najjednoduchšie sa do Osla dostaneme letecky. Keďže maličké letisko Tofp sa od hlavného mesta nachádza niekoľko 100km, jednoduchšou voľbou bude prílet na letisko nachádzajúcom sa bližšie k Oslu, a to Gardermoen, ktoré je najväčším letiskom nórskeho kráľovstva.  Ubytovanie tu kúpite za dobre ceny, aj v centre mesta, ktoré sa dá hravo zvládnuť  pešo. Výhodou je aj kúpa týždenného lístka na dopravu, ktorý sa dá využiť na MHD, metro aj vlaky. Aj keď je Nórsko súčasťou Európskej únie, ostalo pri svojej pôvodnej Nórskej korune. Prepočet na eurá je však jednoduchý plus mínus pridáme nulu (10eur – cca 100nok). Ceny dopravy a potravín sú o niekoľko eur vyššie, no nie je to žiadna katastrofa.

 

Magická príroda všade navôkol

Oslo ponúka nespočetné množstvo zážitkov. Keďže ide o krajinu fjordov už po príchode sa objavuje nevšedná krása prírody, ktorá odhaľuje svoje poklady v podobe nespočetných skalnatých ostrovčekov, v jarných mesiacoch obkolesených ľadom. Magická príroda nás sprevádza na každom kroku. More veje do krajiny studený vietor, ktorý turistom chlad jarných mesiacoch ešte znásobuje. Keďže Oslo sa nachádza v rovnakom podnebnom pásme ako Grónsko, jeho klíma je na naše pomery chladná. Obyvatelia tohto mestečka sú, ale na tieto podmienky zvyknutí.

Chladné počasie ostáva ďaleko pozadu nevšedným zážitkom. Všade vládnuce čaro prírody, krášlia priam poeticky krásne, typicky škandinávske drevené domčeky, ktoré držia chýbajúce teplo.

 

Bezpečná krajina

Nórsko ako také, je považované za jednu z najbezpečnejších krajín sveta, s obyvateľmi prirodzene dodržiavajúcimi zákony. Turista sa tu cíti nie len príjemne, ale aj bezpečne. Ako jednej z mála krajín sveta vládne kráľovská rodina. Zachováva sa tak dlhoročná tradícia, kedy mestám vládli králi.

 

Zjazdovky

Cudzinci sa tu hravo dohovoria angličtinou, keďže v posledných rokoch tu prevláda multikulturálna spoločnosť . Na každom kroku tu stretávame nie len bežcov, ale v zimných či jarných mesiacoch, kedy je snehovej pokrývky ešte mnoho, lyžiarov. Nachádza sa tu niekoľko zjazdoviek. Neďaleko od centra mesta sa na kopci vyníma známy skokanský mostík Holmenkollen. Vidieť ho je pre športových nadšencov skutočný zážitok. Najjednoduchšie sa pod mostík dostaneme metrom. Jeho trasa v určitej časti vedie nad zemou a ponúka panoramatické výhľady na magické fjordy. Zaujímavé sú teplotné rozdiely v meste a pri mostíku, kde je naozaj mrazivo.

Oslo atrakcie

 

Polostrov Bygdøy

Za preskúmanie stojí polostrov Bygdøy. Práve tu nájdete najpríťažlivejšie atrakcie mesta, v podobe množstva zaujímavých múzeí. Prechod z mestskej časti pomedzi typické obytné domčeky pôsobí príjemne upokojujúco.

Oslo atrakcie

Nájdeme tu niečo ako skanzen typicky nórskej architektúry, kde môžeme vidieť úchvatné celodrevené zrubové domy, z vnútra od podlahy po strop zdobené farebnými obrazcami. Cítiť tu nevšednú atmosféru.

Oslo atrakcie

 

Vikingské múzeum

Ďalším múzeom, ktoré by ste nemali obísť, je vikingské múzeum Vikingskipshuset. Už pri vstupe zahliadnete prednú časť obrovskej, no hlavne dlhej vikingskej lode, presne takej akú poznáme z bájnych filmov. Múzeum je venované ich životu a predmetom, ktoré po sebe zanechali. Či už ide o Folkmuseum alebo Vikingskipshuset, je až neuveriteľné si predstaviť ako je možné, že vedeli ošetriť drevo tak, že vydržalo tisíce rokov. Úžasne vyrezávané mini reliéfy na dreve a vzory tkaných látok sa zachovali až po dnes v neuveriteľnej kvalite.

Oslo atrakcie

 

Múzeum nórskych polárnych výprav

Na pobreží ostrova leží ešte jedno zaujímavé múzeum, a to nórskych polárnych výprav. Je bohaté na fotografie obyvateľov Grónska i samotných dobrodruhov. V priestoroch Farmmusea sa nachádza aj skutočná loď, kde je možný prístup do podpalubia. Návštevníci sa tak môžu na vlastné oči presvedčiť, kto a ako sa na lodi plavil. Pre nás vnútrozemcov ide o výnimočné zážitky.

 

Gastronómia

Okrem vizuálnych zážitkov, Nórsko ponúka aj zážitky gastronomické. Prímorská krajina je známa svojou bohatou ponukou jedál z rýb a ostatných morských plodov, ktoré si môžete vychutnať napríklad v podobe teplej rybacej polievky. Za vyskúšanie stoja aj tradičné jedlá ako je fårikål (jahňacie mäso s dusenou kapustou), masové guľky známe ako kjøttkaker, či losie mäso.

Centrum mesta je bohaté na architektúru. Popri klasických zdobených budovách tu badať aj opak, jednoduché čisté línie modernej architektúry. Významnou stavbou Osla je prekrásna budova opery. Postavená na vode, ponúka výhľady do čarovných diaľok hlavného mesta.  Stala sa obľúbeným miestom romantických prechádzok.

Či už do Osla, alebo samotného Nórska, určite sa tu vyplatí vycestovať viac než raz. Nezabudnuteľná krajina v sebe skrýva čarovné prírodné úkazy, akými sú úchvatné sledovanie polárnej žiary, či turisticky vyhľadávaný skalný previs, tzv. Trolí jazyk, ku ktorému vedie cesta plná nádherných výhľadov. Tak či onak, človek tu získa nevídanú energiu a vnútorný pokoj.  A ako bonus sa Vám možno podarí zahliadnuť majestátneho losa, či naopak skromnejšieho soba, lenivo sa pohybujúc nórskymi cestami.

Obrázky: pexels.com

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.