PR

Aké farby pomôžu lepšiemu bývaniu a pohode

Už sú tomu viac ako dva roky odkedy začala pandémia COVID-19. Mnoho ľudí bolo nútených zostať doma zatvorení vo svojich obydliach, aby tak pomohli zabrániť šíreniu vírusu. Výsledkom týchto procesov bol aj fakt, že väčšina z nás hľadela na tie isté štyri steny akoby celú večnosť. A aj takáto drobnosť mohla vplývať na naše celkové duševné zdravie.

 

Psychológia farieb

Keďže povedomie na tému duševného zdravia sa neustále zvyšuje, v súčasnosti vieme oveľa viac o vplyve, ktorý môže mať uzamknutie sa a tým nastávajúca izolácia na našu celkovú pohodu.

A práve to vyvoláva otázku: čo by sme mohli urobiť lepšie, aby sme prispôsobili náš životný priestor a následne lepšie zvládli dlhší pobyt doma? Takéto otázky sa stali objektom analýz rôznych inštitúcií po celom svete nielen v nedávnej pandémickej minulosti.

Farby na steny v domácnosti a ich psychológia je dôležitým faktorom pri zvažovaní toho, ako môže priestor v ktorom žijeme ovplyvniť naše duševné zdravie. V poznanie podstate berie do úvahy, ako môžu rôzne farby ovplyvniť náš stav mysle – ako aj naše emócie a správanie. Ak čelíme nútenému dlhotrvajúcemu pobytu vo vnútri obydlia, udržiavanie sa v dobrej, zdravej kondícii a pohoda sú mimoriadne dôležité.

Farby v jedálni

 

Ako vplývajú jednotlivé farby

Štúdie ukázali, že:

  • kombinácia modrej a zelenej môže vytvoriť upokojujúcu atmosféru;
  • oranžová a žltá môžu stimulovať chuť do jedla;
  • červená a ružová môžu inšpirovať vášeň a energiu;
  • fialová môže zvýšiť kreativitu a produktivitu.

Emocionálne spracovanie farebného odtieňa je však u každého jedinečné, keďže je často zakorenené v osobných skúsenostiach alebo kultúre. Vzhľadom na to, že farba môže mať taký silný vplyv na naše nálady, pocity a správanie, stojí za to preskúmať, ktoré farby môžu pozitívne ovplyvniť naše duševné zdravie v období dlhšej izolácie.

 

Vhodné farby v rôznych miestnostiach

Pokiaľ ide o farebné palety, výber zemitých zelených tónov a ich zmiešanie s modrou môže poskytnúť relaxačné a omladzujúce prostredie nielen pre myseľ a aj telo. Zoberte si napríklad spálňu. Je to miesto, kde spíme a tým pádom čerpáme nové sily. Je to miesto, ktoré by malo stelesňovať pokoj, aby umožnilo kvalitný spánok.

Ideálnou voľbou farebných kombinácií farieb na steny do spálne je teda upokojujúci odtieň svetlomodrej v kombinácii so studeným odtieňom zelenej. Táto kombinácia môže vytvoriť pokojný až relaxačný priestor pre telo, aby bolo v pohode a zároveň znížilo stres a úzkosť.

Ďalšou oblasťou, kde mnohí z nás trávia veľa času a energie, je pracovňa. Toto je priestor, kde máme tendenciu byť najproduktívnejší, takže je dôležité vytvoriť prostredie, ktoré bude túto kreativitu podporovať. Psychológia farieb naznačuje, že použitie doplnkových svetlofialových a sivobielych sýtych farieb pre hlavnú nástennú a stropnú lištu je ideálne na vytvorenie upokojujúceho a produktívneho prostredia, v ktorom môžu dospelí aj deti pracovať a študovať.

Elegantná biela dopĺňa žiarivú fialovú a dodáva miestnosti nadčasovú estetiku a zároveň podporuje kreativitu a produktivitu. Farby do pracovne môžu byť inštrumentálne pri brainstormingu, lepšom sústredení sa.

Obývacia izba by mala kreovať energické a pútavé prostredie, pretože v obývačke sa väčšina ľudí stretáva a trávi spolu čas. Použitie zemitých tónov môže často  pomôcť vytvoriť tú správnu náladu.

Farby stien

 

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek odtieň, je dôležité mať na pamäti, že farby na steny, ktorými sa obklopíme, môžu zohrávať dôležitú úlohu pri udržiavaní našej celkovej psychickej pohody. Mnoho firiem vyrábajúcich farby, v dnešnej dobe publikuje tzv. farby roka, kde hlavný odtieň dopĺňajú o prislúchajúce príbuzné farebné škály podľa určenia a využitia. Môžete tak zrýchliť svoj výber, a zároveň sa nechať inšpirovať.

zdroj: sponzorovaný článok

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Megazín.sk