BývanieRecenzie

Najlepšie sušičky prádla – sprievodca výberom

Aktualizované: 2.2.2023
 
Pre mnohých je sušička na prádlo a bielizeň už nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti. Aspoň všade tam, kde je potrebné šetriť miestom. Dokážete si však vybrať model, ktorý vám bude najviac vyhovovať? Aké vlastnosti a parametre sú dôležité na správne rozhodnutie? V článku sa dozviete všetko potrebné a zároveň vám predstavíme zopár konkrétnych tipov na najlepšie sušičky bielizne roka 2023.

 

Výhody používania sušičky

S istotou môžeme tvrdiť, že sušička vám ušetrí prácu aj čas. Čo je tiež dôležité, nemusíte v nej sušiť iba bielizeň, ale napríklad aj topánky, hračky, či jemné materiály. A je tu ešte aj zdravotný aspekt. A síce, že kvalitná sušička vám zbaví bielizeň alergénov. Dokonca si môžete vybrať aj priamo zo sušičiek pre alergikov. Preto ak máte tento zdravotný problém, tak by to mal byť prvý parameter, na ktorý budete prihliadať.

Zaujímavosťou je, že drvivá väčšina sušičiek sa plní z prednej strany. Dôvod je pritom jednoduchý. Priestorovo najúspornejším riešením je totiž postaviť sušičku na práčku. Zároveň tým dosiahnete pohodlné plnenie bielizne vo výške rúk.

Rovnako, na rozdiel od väčšiny práčok, u sušičiek bielizne nie je problém ani dodatočné pridanie bielizne v priebehu sušiaceho cyklu. Senzory vlhkosti si následne dokážu aicky prispôsobiť čas sušenia.

 

Tip: vzhľadom k tomu, že sušenie bielizne je energeticky pomerne náročný proces, nezabudnite si dobre skontrolovať energetický štítok. To by malo byť to najdôležitejšie, na čo by ste mali upriamiť pozornosť. Väčšina modelov spadá do energetickej triedy A++, tie najkvalitnejšie do najúspornejšej triedy A+++.

Nespornou výhodou je aj to, že oproti sušeniu na slnku, si bielizeň sušená v sušičke zachováva svoje farby. Veci vám vydržia dlhšie.

 

Základné delenie sušičiek

Z pohľadu technologického riešenia delíme sušičky na kondenzačné a ventilačné. Ventilačné sušičky sú však z komerčného hľadiska menej používané. Hodia sa totiž iba na miesta, kde je možné vyviesť výfukovú trubicu von z domu. Podobne ako pri klimatizácii.

Vďaka ohrevu vzduchu sú však ventilačné sušičky prevádzkovo úspornejšie než kondenzačné. A to z jednoduhého fyzikálneho dôvodu – vzduch ohrejete ľahšie ako vodu.

Naproti tomu v kondenzačných sušičkách sa horúca para, ktorá vzniká pri sušení, premieňa na vodu. Tá sa môže ukladať do zásobníka, odkiaľ ju jednoducho vylejete, alebo ju odvediete priamo do odpadu. Nemusíte preto doma nič búrať ani prestavovať.

Vo všeobecnosti kondenzačné sušičky delíme na dva základné typy:

  • Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom – horúci vzduch sa tu rovno chladí a získaná energia sa následne recykluje. Uzavretý cyklus je úsporný a spotreba oproti bežnej kondenzačnej sušičke klesá až o 50 %. Nižšia prevádzková teplota zabezpečuje, že je proces sušenia citlivejší k jemným tkaninám. Tento typ sušičky si vyberajte pokiaľ sušíte bielizeň často a pravidelne.
  • Parné kondenzačné sušičky – prádlo suší horúca para, ktorá prenikne látkou, prevonia ju a našuchorí. Naviac tento typ sušičky nepotrebuje otáčať bubnom, o všetko sa tu postará para. Prádlo z nej väčšinou vytiahnete už riadne vyžehlené. Preto ak neradi trávite čas za žehliacou doskou, je táto sušička pre vás ako stvorená.

V menších bytoch je tiež riešením práčka spolu so sušičkou. V tomto prípade však treba počítať s vyššou spotrebou vody a nutnosťou vybrať časť bielizne pred sušením. Kapacita na sušenie je totiž zvyčajne o trochu menšia ako kapacita na pranie.

Tip: pokiaľ okrem sušičky hľadáte aj nové vybavenie a doplnky do kúpelne, je dobré sa pozrieť na zľavy. My sme pre vás našli najlepšie zľavové kody na Bonami.sk.

 

Vyberáme pre vás najlepšie sušičky roka 2023

Pokiaľ si stále na základe uvedených charakteristík nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás krátky zoznam konkrétnych modelov sušičiek, ktoré vás určite nesklamú.

 

1 Beko DS7512GX

Sušička prádla Beko 2023
Beko DS7512GX

Kondenzačný typ sušičky s tepelným čerpadlom, vnútorným osvetlením a bubnom AquaWave. Okrem dokonale jemného a šetrného usušenia bielizne vám dokáže bielizeň aj krásne prevoňať. Stačí si vybrať jednu z vôní FreshCaps a vložiť ju do sušičky. Jej výhodou tiež je, že má ľahko prístupnú filtráciu vzduchu, čo predlžuje životnosť sušičky.

Sušičku môžete ľahko pripojiť na odpad a eliminovať nutnosť vylievania zásobníka na kondenzát. Je tiež vybavená špeciálnymi senzormi, ktoré priebežne kontrolujú teplotu sušenia tak, aby proces sušenia bol maximálne šetrný ku každému typu textílie.

Rovnako veľkou výhodou je, že disponuje programom, ktorý vám obmedzí nutnosť žehliť košele. Košele tak usuší pomocou špeciálnych pohybov bubna a pri nízkej teplote. To ich ochráni pred pokrčením. Patrí do energetickej triedy A+++, môžete do nej vložiť 7 kg bielizne a obsahuje 15 programov sušenia. Hlučnosť je 65 dB.

Cena: približne 400-450 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

2 Beko HDR 9434 CSRX

Sušička bielizne Beko 2023
Beko HDR 9434 CSRX

Ide o výkonný typ kondenzačnej sušičky s hybridnou technológiou, ktorá vás zaujme svojou šetrnosťou k bielizni, možnosťou skrátiť čas sušenia a ďalšími praktickými funkciami.

Aj napriek energetickej triede A++ vyniká nízkou spotrebou energie, pričom vyberať si môžete zo šestnástich sušiacich programov. Užitočná je najmä funkcia proti pokrčeniu bielizne, vďaka ktorej sa vaša potreba žehlenia obmedzí na minimum. Samozrejmosťou je tiež jednoduchá údržba (ľahko prístupné filtre), intuitívne ovládanie a šikovné osvetlenie bubna.

Môžete do nej vložiť až 9 kg bielizne a hlučnosť sušiaceho procesu je 66 dB.

Cena: približne 450-600 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

3 Whirlpool ST U 83X

Sušička Whirlpool 2023
Whirlpool ST U 83X

Kondenzačný typ sušičky s tepelným čerpadlom a energetickou triedou A+++. Disponuje technológiou 6. zmyslu, 3D prúdom vzduchu, dotykovým displejom, ECO monitorom a zobrazením zostatkového času sušenia.

Dvanásť programov sušenia vám zabezpečí bohatý výber pre rôzne potreby sušenia, a to pri hlučnosti iba 62 dB. Bielizeň suší šetrne a bez nutnosti žehlenia. Oceníte aj ukazovateľ zanesenia filtra a indikáciu plného zásobníka vody. Môžete do nej vložiť 8 kg bielizne.

Cena: približne 550-600 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

4 Bosch WTW85590BY

Sušička na prádlo Bosch
Bosch WTW85590BY

Kondenzačná sušička energetickej triedy A+++ s tepelným čerpadlom, ktorá vám zaručí ohľaduplnú starostlivosť o vašu bielizeň. Disponuje špecializovanými programami (14), ktoré sa dokážu prispôsobiť každému typu šatstva. Výsledkom je dokonale suché, nadýchané a prakticky nepokrčené oblečenie, ktoré môžete ihneď odložiť do šatníka.

Určite oceníte aj komfortný a energeticky úsporný samočistiaci kondenzátor, ktorý udržiava vysoký výkon sušičky po celý čas jej používania. Obmedzenie vibrácií a odhlučnenie jednotlivých stien zároveň zaručuje väčšiu stabilitu a tichý chod (62 dB) aj počas odstreďovania. A tomu sa potešia aj vaši susedia. Do sušičky môžete vložiť 8 kg bielizne.

Cena: približne 790-850 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

5 Whirlpool 3LWED4830FW

Sušička prádla Whirlpool
Whirlpool 3LWED4830FW

Ventilačný typ sušičky, ktorý je síce vhodný predovšetkým pre väčšie prevádzky, no určite ju dokážu využiť aj väčšie domácnosti s veľkou potrebou prania. Môžete do nej vložiť až 10,5 kg bielizne, pričom intuitívne vstavané senzory umožňujú poskytnúť tie najlepšie výsledky sušenia. A to čo možno v najkratšom čase. Doba sušenia sa rôzni podľa typu tkanín, veľkosti zaťaženia a nastavenia suchosti – na výber máte 14 programov.

Sušička disponuje funkciou proti pokrčeniu, ktorá zabezpečuje pravidelnú rotáciu, preskupovanie a našuchorenia bielizne. To aicky zabraňuje jej pokrčeniu. Spotreba el.energie sa pohybuje v rozsahu 1,5 až 5 kWh, a to pri celkovej hlučnosti sušenia 70 dB.

Cena: približne 600 Eur.

Viac informácií ˃˃

obrázky: heureka, freepik

Špeciál

Špeciálny obsah na Megazín.sk