PR

Ako zvládnuť rekonštrukciu záhrady

Každý kto má svoju záhradu sníva o upravenom trávniku, do detailu vysadených rastlinách  a poriadku v celej záhrade. Bohužiaľ kým sa dostaneme do takého vysnívaného cieľa je za tým kopec roboty, času  a v neposlednom rade peňazí. Jar býva najvhodnejším obdobím na začatie prác v záhrade a plánovania vysadby rastlín. Na jeseň sa práve naopak snažíme zazimovať našu záhradu. Počas roka v záhrade môžeme zistiť  ako sa naša pôda správa a čo sa oplatí sadiť a čo naopak nie. My vám ponúkneme pár tipov ako si môžete skrášliť vašu záhradu.

 

Ako začať nový rok v záhrade ?

Rodina v záhrade

Zakladanie záhrady má svoje pravidlá, ktoré si treba hneď na začiatku uvedomiť. So všetkými prácami musíte začať postupne a všetko si do detailu naplánovať. Ak sa rozhodnete pre pestovanie rastlín, je potrebné si pripraviť pôdu, hnojivo a mať po ruke kalendár výsadby rastlin. Ak zrovna doma žiadny nemáte, môžete použiť kalendár záhradkára. V prípade, že máte v pláne rozsiahlejšiu rekonštrukciu záhrady, či už v podobe rozširovania alebo úpravy samotného svahu začnite postupne:

 

1.    Vytvorte si zoznam

Do rekonštrukcie určite zapojte všetkých členov vašej rodiny. Vytvorte si presný zoznam materiálu, rastlín aj financií ktoré chcete do toho investovať. Ak sa rozhodnete všetko urobiť svojpomocne myslite na to, že vám to zoberie strašne veľa času a určite na to nebudú stačiť len víkendy. Niekedy je lepšie si na pomoc zavolať odborníkov s ktorými to urobíte rýchlejšie a kvalitnejšie. Napríklad ak sa rozhodnete pre stavbu záhradného altánku alebo murovania krbu. Hneď na začiatku je preto potrebné si určiť aj o aký typ záhrady máte záujem. Je rozdiel ak sa rozhodnete mať čisto okrasnú alebo aj úžitkovú ( dnes je veľmi populárna ekologická, tu však odporúčame kontaktovať odborníkov na permakultúru).

 

TIP: Medzi činnosti ktoré zvládnete sami jednoducho a rýchlo je pokládka pomocou zatrávňovacej dlažby s  ECORASTER . Pomocou zatrávňovacej dlažby si môžete skrášliť okolie svojho domu. ECORASTER ponúka veľké množstvo výplní: zatrávnenie, vyplnenie štrkom alebo taktiež modernými betónovými dlaždicami.Pokládka je neuveriteľne jednoduchá a nie je potrebné použiť ťažkú techniku.

 

2.    Likvidácia, čistenie záhrady

Či už sa rozhodnete na Jar alebo na Jeseň urobiť poriadok vo vašej záhrade urobte to dôklade. To platí najmä pri čistení pôdy od nežiaducej vegetácie, drevín a trvácich burín. Táto časť je dôležitá najmä ak sa rozhodnete pestovať zeleninu a ovocie. V prípade, že s tým len začínate, nechajte si poradiť v špecializovanom obchode. Existuje veľa spôsobov ako dôkladne odstrániť neželanú agresívnu zeleň. Určite sa vyhnite použitiu  chemických prípravkov. Pomocou chémie dokážeme síce odburiniť pozemok rýchlejšie, ale za cenu potlačenia všetkého živého v pôde. Dokonca aj taká burina vie byť prospešná ako biomasa do kompostu, môžete ju zakopať do pôdy ako zelené hnojenie, najmä ak ide o jedno- či dvojročné buriny. Najkomplikovanejšia činnosť je likvidácia starých pňov, ktorá môže byť fyzicky veľmi náročná. Ak sa rozhodnete pre likvidáciu starých ovocných stromov , skúste sa predtým obrátiť na odborníka. Správnym rezom viete obnoviť jeho plodnosť a na ďalšiu sezónu sa tešiť z čerstvých jabĺk či hrušiek. Medzi náročnejsie činnosti tiež patrí odstránenie chodníkov, plotov či nevyhovujúcich spevnených svahov.

 

TIP: Pre spevnenie šikmých plôch ako napríklad pracovných ciest alebo príjazdov do svahu môžete využiť systém ECORASTER.

 

3.    Trávnik ako posledný

Rekonštrukcia trávnika

Každý z nás chce mať krásny trávnik hneď po roztopení posledného snehu. Zakladanie trávnika si však nechajte až potom ako budete mať všetko vysadené. Pri výsadbe trávnika sa poraďte v špecializovanom obchode. Záleží na tom aká je vaša pôda, či máte deti, zvieratá. Netreba zabúdať ani na krtkov a natiahnuť proti nim siete.

Trávnik si môžete vysadiť buď pomocou osiva – na konečný výsledok budete čakať dlhšie, položením hotového koberca alebo využiť systém ECORASTER – zatrávňovaciu dlažbu. Pri osive sa vám môže stať, že Vám bude trávník rásť nerovnomerne a na niektorých miestach budete mať diery. Na konečný efekt budete čakať dlhšie.

Pomocou systému ECORASTER môžete vytvoriť parkovacie miesto pre automobil pred Vaším domom kde jeho benefity budú ľahká pokládka, jednoduchá údržba a moderný vzhľad.

Zdroj fotiek: librestock.com, freepik.com

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Megazín.sk