BývaniePríroda

Ktoré miestnosti v byte môžete využívať na pestovanie rastlín

Páčia sa vám izbové rastliny, ale neviete ako presne na ich pestovanie? Na nasledujúcich riadkoch nájdete tipy, kde sa im v domácnosti bude dariť najlepšie.

 

 

Trocha zelene dokáže úplne zmeniť atmosféru v miestnosti – doslova jej vdýchne nový život. Je to hádam najjednoduchší spôsob, ako dopriať svojej domácnosti nový impulz bez toho, aby ste museli nakupovať drahé dekorácie, maľovať alebo meniť nábytok. Na začiatok máme pre vás dobrú správu – izbovým rastlinám sa môže dariť v každej miestnosti. Ide najmä o to, aby ste vybrali správny druh podľa množstva svetla, vlhkosti, prúdenia vzduchu a vašich aktivít.

 

Balkón

Balkónová zelenina

Začnime tým najprirodzenejším miestom, na ktorom sa môžete pustiť aj do pestovania zeleniny alebo malých ovocných kríkov. Balkón je pre mnohých z nás jedinou alternatívou záhradky, preto sa na ňom poriadne vybláznite. Elegantne doňho zapadnú vyvýšené záhony, črepníky s bylinkami, ale pokojne môžete pestovať aj zemiaky v hlbšom vedre.

Balkón je miesto na experimentovanie, ktoré vám uľahčia kompletné pestovacie sety. Nájdete v nich všetko potrebné na založenie vlastnej záhradky aj keď bývate v byte. Navyše, takto deti lepšie pochopia, odkiaľ sa berie jedlo, ako rastliny rastú a ako sa majú o ne starať.

 

Obývačka

V obývačke sa „premelie“ najviac ľudí, preto si do tejto miestnosti vyberajte výrazné solitérne rastliny. Môžu byť mohutnejšie, ako napríklad obľúbené monstery. Skvelo sa hodia do kúta blízko pri okne. Na parapetných doskách zase pekne vyniknú begónie a do knižnice sa hodia rôzne kaktusy a sukulenty, pretože sú menej náročné na starostlivosť a zalievanie. Obývačky sú väčšinou miestnosťami plnými svetla, preto je výber vhodných rastlín naozaj široký. Štýlový kvetináč ešte viac podčiarkne váš vkus a dotvorí atmosféru.

 

Kuchyňa

Kuchyňa je považovaná za miestnosť so zvýšenou vlhkosťou, aj keď samozrejme nie natoľko, ako kúpeľňa. často v nej však vzniká para a kvetom hrozia plesne, ak nie sú určené práve do takéhoto prostredia. Na kuchynské okno alebo linku sa najviac hodia bylinky, nezabudnite ich však pravidelne dopĺňať hnojivami Biobizz, ktoré sú vhodné pre úžitkové i okrasné rastliny. Keďže z nich neustále odtrhujeme lístky, potrebujú extra výživu na to, aby stihli dorastať a poskytovať nám dostatok chutí do jedál.

 

Spálňa

Pestovanie dracény

Spálňa má byť miestom, v ktorom si najlepšie odpočinieme a troška zelene ešte viac vylepší pokojnú atmosféru. Rastliny totiž dokážu zlepšovať náladu, uľavujú od stresu a vedia odfiltrovať toxíny. Ľudovo povedané – čistia vzduch. Do spálne sa hodia také, ktoré nevyžadujú veľa svetla, keďže sú tieto miestnosti často orientované na východ. Zároveň by ich nemalo byť priveľa. Jeden až dva kvetináče sú v spálni úplne postačujúce. Obľúbené sú najmä dracény a svokrine jazyky.

 

Kúpeľňa

Táto miestnosť má úplne inú klímu ako miestnosti vo zvyšku domácnosti. Často sa v nej mení teplota, je v nej veľmi vlhko a preto sa do nej najviac hodia tropické rastliny. Je v tom však jeden háčik – kúpeľne majú veľmi malé alebo úplne žiadne okná. Nedostatok svetla a vlhké prostredie praje rastu plesní. Preto v tejto miestnosti odporúčame rastliny vynechať, pokiaľ nebývate v dome a nemáte v kúpeľni dostatočne veľké okno.

 

Detská izba

Nikdy nie je privčas ukázať deťom aké zázraky dokáže príroda. Do detských izieb je dobré vyberať pestrejšie rastliny, napríklad také, ktoré majú do fialova zafarbené listy alebo často kvitnú. V tejto miestnosti myslite najmä na stabilitu kvetináča a aby sa deti pri jeho prípadnom prevrhnutí nezranili. Do detskej izby sa určite nehodia kaktusy ani rastliny, ktoré majú jedovaté listy. Jednoduchou voľbou sú aj v tomto prípade begónie a malé sukulenty, napríklad tučnolisty.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.