PR

Hemoroidy – kto je riziková skupina a aká je najlepšia prevencia?

Nepríjemné, bolestivé a podceňované či ignorované. Hemoroidy patria medzi ochorenia, ktoré väčšina ľudí nevníma, až kým sa bezprostredne nedotýkajú ich samotných. Ak si myslíte, že sú záležitosťou iba starších ľudí, mýlite sa. Do rizikovej skupiny patrí čoraz viac mladých ľudí, nakoľko na vznik hemoroidov vplýva aj nezdravá životospráva.

 

 

Čo sú hemoroidy a prečo vznikajú

Hemoroidy sú v podstate krvné cievy, ktoré sa nachádzajú pod sliznicami v koncovej časti konečníka a v jeho okolí. V prípade, že nedochádza k ich zväčšeniu, zásobujú túto oblasť krvou a nespôsobujú žiadne problémy. V momente, ako príde k spomaleniu cirkulácie krvi v tejto oblasti, príde k ich rozšíreniu, opuchu, zápalu a poškodeniu.

Keď sa tak stane, vznikne stav, ktorý je sprevádzaný bolesťami, krvácaním z konečníka a ďalšími prejavmi. Podľa miesta výskytu sú vnútorné alebo vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy sa objavujú vo vnútri análneho kanála a sú typické bolestivosťou. Ak ich zanedbáte, môže prísť k ich vystúpeniu von, čo sa nazýva prolaps. Vonkajšie sa nachádzajú okolo konečníka a ich prejavom je výskyt krvi v stolici.

 

Rizikové faktory a koho trápia najviac

Vznik hemoroidov býva postupný a podpíše sa pod neho niekoľko vplyvov. Medzi tie najčastejšie patria dlhodobo sedavá práca, dvíhanie nadmerne ťažkých bremien, tráviace ťažkosti spojené so zápchou alebo hnačkou a nesprávny jedálniček.

Posledný spomínaný faktor súvisí najmä s nedostatkom vlákniny, čo spôsobuje nápor na črevá a zároveň zhoršuje predchádzane tvrdej stolice cez konečník.

Medzi ďalšie negatívne vplyvy patria nedostatok prirodzeného pohybu, nadváha či obezita, časté zápalové choroby čriev a príliš dlhé sedenie na toalete. Špeciálne u tehotných žien je riziko hemoroidov zvýšené v období gravidity v dôsledku kombinácie viacerých spomínaných faktorov. Hemoroidy trápia aj ľudí s dlhodobo ťažkou fyzickou prácou.

 

Ako ich rozoznať a najčastejšie príznaky

Typickým prejavom začínajúcich hemoroidov je pocit nepohodlia, svrbenie, pálenie a bolesť v oblasti konečníka a to počas stolice aj po jej skončení. K tomu sa neskôr pridá aj výskyt krvi v stolici a najmä na toaletnom papieri v podobe škvŕn či kvapiek.

Kým vnútorné hemoroidy sú veľmi bolestivé, pri tých vonkajších sa bolesť objavuje skôr zriedkavo, naopak, oveľa častejší je spomínaný výskyt krvi.

V neskorších štádiách sa pridáva viditeľný opuch a bolestivosť už nielen počas stolice, ale aj v pokoji, podráždenie a svrbenie pokožky v oblasti konečníka či hlienovitý sekrét z konečníka. V poslednej fáze môže prísť až k vzniku abscesu alebo k vysunutiu vnútorných hemoroidov von a k nemožnosti ich spätného zatlačenia do konečníka.

 

Takto im dokážete predchádzať najlepšie

Ako vidíte, hemoroidy vás môžu poriadne potrápiť, preto je na mieste otázka prevencie. Tá by mala byť dlhodobá a zahŕňať by mala čo najviac režimových opatrení.

Medzi najlepšie možnosti prevencie patria:

  • pravidelné stravovanie viac krát počas dňa s menšími porciami
  • pitný režim s dostatkom čistej vody, ovocných štiav a čajov
  • pravidelná stolica, vyprázdnite sa ihneď, ako pocítite nutkanie na WC
  • častý pohyb počas dňa, snažte sa vyhýbať príliš dlhému sedeniu
  • pohyb, najlepšie chôdza, plávanie v bazéne, beh či korčule
  • utlmenie náročnej aktivity typu zdvíhanie ťažkých bremien
  • obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia, ktoré zhoršujú stav ciev

Ak ide o jedálniček, ten by ste mali zmeniť s dôrazom na zvýšenie zastúpenia vlákniny a zjemnenie stolice. Odporúča sa konzumovať dostatok ovocia, zeleniny a strukovín, pridať môžete aj semiačka, obilniny alebo orechy. Výhodou zaradenia týchto potravín je aj priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru a peristaltiku, čiže hybnosť čriev.

 

Objavili sa u vás? Takéto sú možnosti liečby

V prípade, že u vás zlyhala prevencia a hemoroidy sa už objavili, neotáľajte s ich riešením ani jeden deň. Čím skôr ich začnete liečiť, tým rýchlejšie sa ich zbavíte.

V úvodných fázach postačujú doplnky výživy alebo lieky na spevnenie stien ciev a žíl a zlepšenie krvného obehu v kombinácii s masťami na bolesť. Súčasťou liečby môžu byť aj sedacie kúpele s obsahom dubovej kôry a režimové opatrenia.

Tie sa týkajú stravy, kde sa musí zvýšiť zastúpenie vlákniny, prirodzeného a nenáročného pohybu a špeciálneho cvičenia určeného na posilnenie svalov panvového dna. Ak sa dostane ochorenie do neskoršej fázy, je už nutný odborný zákrok. Najčastejšie ide o ambulantné zmrazenie alebo vypálenie hemoroidov laserom priamo u lekára.

zdroj: sponzorovaný článok

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Megazín.sk