PR

Príprava terasy na leto a jej efektívna rekonštrukcia

Všade dobre, ale doma najlepšie. Tento výrok môže byť aktuálny aj počas dovolenkovej sezóny, kedy každý túži po relaxe v krásnom prostredí. Komfort hotelových záhrad si viete vytvoriť aj doma. Majte teda dovolenku celé leto, a to na svojej vlastnej terase. Viete, na ktoré veci by ste pri jej rekonštrukcii nemali zabudnúť? My vám to prezradíme.

Úpravy pod povrchom

Predtým, než sa pustíte do estetickej obnovy svojej terasy, myslite na rekonštrukciu podkladu, spevnenie a hydroizoláciu. Terasy musia efektívne odvádzať dažďovú vodu. Vonkajšie chyby obkladu sú zvyčajne zreteľne viditeľné voľným okom, ale skontrolovať je potrebné aj to, čo sa nachádza pod krytinou. Stav podkladových vrstiev vašej terasy s istotou zistí skúsený odborník.

Jeden z dôvodov poškodení môže byť pokles pôdy. Spôsobuje trhliny v betóne, v niektorých prípadoch zmení aj potrebný sklon terasy. Môže zabrániť odtoku dažďovej vody a takto vzniknuté kaluže zapríčiňujú len ďalšie škody a finančné straty spojené s pravidelnou opravou. Nielen v záhrade, ale aj v prípade hornej terasy je potrebné skontrolovať, či nedošlo k štrukturálnemu poškodeniu obkladov, premočeniu alebo iným nežiadúcim zmenám.

Podklady, ktoré sú popraskané alebo poškodené mrazom je potrebné vymeniť, naliať nový betón, netreba pri tom zabudnúť na vhodné izolačné vrstvy. Riešením môže byť aj takzvaná opravná vrstva, ale jej vyhotovenie si vyžaduje dôkladnú prípravu. Vyjde vás to ale pravdepodobne lacnejšie.

 

Úpravy terasy
Úpravy terasy

 

Spevnenie betónu lakom

Ošetrenie betónových povrchov lakom nie je len estetickou záležitosťou. Ak tento krok vynecháte a základ vašej terasy nie je takýmto spôsobom impegrovaný, vystavujete ho veľkému riziku poškodenia. Bude mať tendenciu absorbovať vlhkosť, okrem toho si vyžaduje väčšie úsilie pri bežnej údržbe.

Pokiaľ si chcete byť istí, že pri rekonštrukcii terasy ste použili naozaj kvalitné materiály a produkty, použite lak na betón značky ETERNAL dostupný v internetovom obchode farlesk.sk. Za svoju odolnosť vďačí najmä špeciálnemu zloženiu zabezpečujúcemu nielen vysokú chemickú aj mechanickú rezistenciu voči vplyvom prostredia a rovnako aj tomu, že do ošetrených povrchov dokáže preniknúť veľmi hlboko. Môžete ho použiť na rôzne minerálne podklady, čiže nielen vyslovenie na betón.

 

Terasa pre milovníkov dreva

Betón je vďačný materiál z hľadiska aplikácie aj financií. Pokiaľ sa však s jeho vzhľadom nestotožňujete a túžite po prirodzenejšom dizajne, tak použite drevo. Dajte si záležať na tom, aby ste si kúpili tvrdé drevo, ale s tým, aby nevyžadovalo nejaké náročné opatrenia pri bežnej údržbe. Z tohto hľadiska je vyhovujúce napríklad agátové drevo, ktoré navyše nie je ani drahé.

Základná kvalita vybraného dreva však samozrejme ešte nie je zárukou trvácnosti. Podobne ako v prípade betónu, aj tu je potrebné povrchové ošetrenie. Lak na drevo má predovšetkým ochrannú funkciu, no dokáže zvýrazniť aj prirodzenú farbu materiálu.

 

Kreativita pri výbere nábytku

Našťastie dnes je ponuka exteriérového nábytku naozaj široká. Je len na vás, či preferujete drevo, umelú hmotu alebo kov napríklad. Kúpa nových kúskov ale nie je tým jediným riešením, pri štipke kreativity si svoju terasu viete zariadiť naozaj originálne a navyše aj s nižším finančným rozpočtom.

 

Výber nábytku na terasu
Výber nábytku na terasu

 

Magickú orientálnu alebo uvoľnenú mladistvú atmosféru dosiahnete, ak namiesto klasických stoličiek na sedenie použijete farebné látkové podsedáky alebo vlastnoručne vyrobené taburetky. Ojazdené staré pneumatiky môžu byť vašou záchranou aj vtedy, keď sa nepouvažujete za tvorivého človeka s talentom na „urob si sám“ veci. Pneumatiky dôkladne vyčistite, v prípade potreby prefarbite a ich diery vyplňte starými vankúšmi. Môžete ich použiť dokonca aj ako kvetináče.

Zdroj fotiek: freepik.com

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Megazín.sk