PrírodaZdravie

Čo pomáha proti komárom a kliešťom

Konečne vykuklo slnko, teplé počasie, výlety, turistika, kempovanie… Ale aj posedenia na dvore, záhradkárčenie a grilovačky. Pri týchto aktivitách sa nenadýchame iba čerstvého vzduchu a nedodáme svojmu telu vitamín D – poriadne nás môžu potrápiť malé potvorky, najmä komáre a kliešte.

 

Ako na komáre?

Komár na tele

Štípance od komárov sú zväčša iba nepríjemné červené opuchnuté miesta, ktoré sprevádza svrbenie. Okrem jaziev, ktoré vznikajú, ak si ich príliš škriabeme, môžu prenášať aj rôzne ochorenia. Prevencia uštipnutí je teda na mieste.

 • Prirodzenou ochranou je oblečenie – komáre však dokážu uštipnúť aj cez upnuté oblečenie, ktoré prilieha k pokožke. Preto noste voľnejšie oblečenie svetlých farieb a zakrývajte si nohy ponožkami. Komáre sú najaktívnejšie na svitaní a počas súmraku, vtedy by sme mali mať pokrytú celú pokožku tela.
 • Na neoblečené miesta – ruky, krk a podobne – nanášame repelent. Účinný je repelent s obsahom eukalyptu alebo citrónového esenciálneho oleja. Najskôr nanášame opaľovací krém a potom repelent.
 • Ak v noci vonku grilujete alebo máte inú príležitosť, na ktorej je veľa jedla, zapáľte čo najviac sviečok s citrónovou vôňou. Môžete si zabezpečiť aj špeciálne lampy, ktoré komáre prilákajú a spália.
 • Náramky proti komárom sú bežným produktom, ale nepreukázali sa ako dostatočne účinné, preto radšej investujte do ľahkého voľného oblečenia.
 • Najmä podvečer sa vyhýbajte miestam, kde sú komáre premnožené, teda jazerám, riekam a močaristým plochám.

 

Ako na kliešte?

Kliešť na tele

Vyberanie kliešťov z pokožky je tak trochu stresujúce, preto dbajte radšej na prevenciu. Pokiaľ trávite veľa času v prírode, máme pre vás zopár tipov, ako eliminovať riziko uhryznutia kliešťom.

 • Poznajte miesta, ktoré kliešte obľubujú – najlepšie sa im darí vo vysokej tráve, v kríkoch, v lesoch, na srsti zvierat alebo v napadanom lístí. Od apríla do októbra je riziko uhryznutia oveľa väčšie ako v zime. Ohrození sme pri prechádzkach, venčení psa, kempovaní, záhradkárčení alebo pri pobyte v lese. Ale mnohých ľudí uhryzne kliešť aj na ich vlastnej záhradke alebo na dvore.
 • Keď idete kempovať alebo sa venujete turistike, ošetrite svoje oblečenie aj pokožku repelentom. Nastriekajte ho na oblečenie na dobre vetranom mieste. Vrstvy repelentu nanášajte opakovane.
 • Ak nemáte radi chemické repelenty, môžete vyskúšať esenciálne oleje – najmä citrónový olej a eukalyptový olej.
 • Pri prechádzkach v prírode choďte po strede chodníka a nie cez vysokú trávu alebo cez suché lístie.
 • Na túrach voľte oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, ktoré si môžete zastrčiť do ponožiek alebo do topánok. Čím menej nahej pokožky vystavujete okoliu, tým lepšie sa pred kliešťami ochránite. Nezabudnite ani na pokožku hlavy – vo vlasoch sa kliešte vyberajú ťažko. Preto noste šiltovku, šatku alebo klobúk.
 • Po návrate domov skontrolujte oblečenie. Všetky kliešte, ktoré nájdete, utopte v alkohole alebo spláchnite v toalete. Môžete tiež všetko oblečenie hodiť na desať minút do sušičky. Alebo oblečenie rovno vyperte v horúcej vode – vlažná a studená voda kliešte neusmrtí.
 • Čo najskôr sa osprchujte a prezrite si celé telo. Riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou znižujete, ak sa osprchujete o dvoch hodín po príchode. Kliešte, ktoré sa ešte nezahryzli, takto ľahko zmyjete z pokožky. A tie, ktoré sa už zahryzli, si aspoň čo najskôr všimnete. Skontrolujte aj svoje deti alebo domáce zvieratká, ktoré sú častými prenášačmi kliešťov na srsti.
 • Najčastejšie miesta, na ktorých sa kliešte zahryznú – pod pazuchami, okolo uší, v pupočnej jamke, na zadnej strane kolien a lýtok, na vnútorných stehnách, okolo pásu a vo vlasoch.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.