Zdravie

Ako vybrať kliešťa krok za krokom

Existujú desiatky rád ako správne vybrať kliešťa, aby sme neohrozili svoje zdravie a urobili to čo najšetrnejšie. Možno ste počuli o metóde pomocou mydla alebo si márne lámete hlavu nad tým, či ho máte zatáčať v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Ako to však je?

 

Medzi populárne metódy patria aj pomerne nebezpečné kúsky, ako napríklad spálenie kliešťa cigaretou (to určite nerobte!) alebo natretie lakom na nechty. Nič z toho nie je vhodné ani bezpečné. Ak ste našli kliešťa na svojom tele, na tele svojich blízkych, alebo aj na svojom psíkovi, použite nasledujúci postup.

 

Ako správne vytiahnuť kliešťa

Budete potrebovať pinzetu s ostrým zakončením a dezinfekčný alkohol. Ak nemáte poruke alkohol, postačí aj voda s roztopeným mydlom. Ostrá pinzeta nie je ako klasická pinzeta, ktorou si vytrhávate obočie. Potrebujete ostré a nie hranaté zakončenie. Kliešte môžu byť malé ako makové zrnká a klasická pinzeta by ich mohla rozpučiť.

Postup pri vytiahnutí kliešťa:

  1. Dezinfikujte pokožku v okolí kliešťa tak, že ju potriete dezinfekčným alkoholom alebo vodou s mydlom.
  2. Pinzetu zatlačte na pokožku tak, aby ste mohli čo najlepšie zachytiť hlavičku kliešťa.
  3. Pomaly a pevne kliešťa vytiahnite. Nenakláňajte pinzetu, držte ju kolmo. V žiadnom prípade pinzetou netočte.
  4. Keď je kliešť vonku, opäť dezinfikujte miesto uhryznutia a aj svoje ruky mydlom a vodou.

To je všetko, kliešť je vybratý a ak je vaša pokožka mierne začervenaná, nemusíte sa obávať, ide o ranu po uhryznutí. Časom sa zahojí.

 

Čo urobiť s vytiahnutým kliešťom

Kliešť na tele

 

Máte dve možnosti – poslať kliešťa na testovanie alebo sa ho bezpečne zbaviť. Prvá možnosť nie je využívaná veľmi často, ale ak ho pošlete na test, zistíte, či bol nositeľom nejakého ochorenia. Musíte ho však zabaliť do nejakej nádoby aj s kúskami trávy, aby prežil. O tom, kam by ste mali poslať kliešťa na test sa musíte poradiť so svojim lekárom.

Nanešťastie, keď kliešťa vytiahnete, väčšinou stále žije a môže vás napadnúť znova. Ak ho nechcete dať testovať, alebo váš lekár takú možnosť neponúka, potrebujete sa ho bezpečne zbaviť. Prvou možnosťou je utopiť ho v nádobe naplnenej alkoholom alebo vodou s rozpusteným mydlom. Môžete ho tiež spláchnuť v toalete. Alebo ho zabaľte do lepiacej pásky a vyhoďte do koša.

Čokoľvek sa s ním rozhodnete urobiť, odolajte pokušeniu kliešťa rozpučiť. Takýmto spôsobom sa totiž môžete nakaziť ochorením, aj keď ste ho vybrali z pokožky.

 

Bezpečnosť a prevencia

Ak vám v pokožke ostal kúsok kliešťa, musíte ísť k lekárovi, ktorý vám ho pravdepodobne odstráni malým chirurgickým zákrokom. Lekára musíte navštíviť aj keď sa vám kliešťa podarilo odstrániť, ale objaví sa u vás zimnica, horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov alebo vyrážky na pokožke v okolí uhryznutia.

Prevencia je základ, preto skúste dodržiavať tieto pravidlá:

  • Vyhýbajte sa miestam, kde sa kliešte najčastejšie vyskytujú – najmä v kríkoch, vo vysokej tráve alebo na srsti zvierat. Ak na takéto miesta predsalen idete, najmä v období, keď sú kliešte premnožené (od apríla do októbra), noste dlhé nohavice zastrčené v topánkach, dlhé tričko a pokrývku hlavy.
  • Chodievajte po strede chodníka v lese alebo v parku a nehrajte sa s deťmi vo vyššej tráve ani v napadom lístí.
  • Používajte bezpečný repelent – môžete si ho nastriekať priamo na pokožku, ale aj na oblečenie, ktoré si dáte na seba. Nezabudnite ho aplikovať opakovane.
  • Po príchode domov si prezrite celé telo a čo najskôr sa osprchujte. Skontrolujte aj deti a domáce zvieratká.
  • Kliešte sa môžu dostať do vášho domova aj na oblečení, preto ho čo najskôr vyperte, pretože v horúcej vode s práškom sa ich spoľahlivo zbavíte.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.