BývanieZvieratá

Čo pomáha proti holubom na balkóne

Trápia vás holuby na balkóne? Najčastejšie nám prekážajú ich výkaly, ale nezriedka si na balkóne robia aj hniezda a množia sa. To však nie je všetko, robia aj neporiadok, niekedy nám poškodia bielizeň, ktorú na balkóne sušíme, ničia káble a drôty alebo dokážu aj prezobať betón alebo oceľ.

 

 

Zbaviť sa holubov na maličkých plochách, ako sú balkóny, sa môže podariť relatívne jednoduchými spôsobmi.

 

Odrazy svetla

Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie – zaveste si na strop balkóna niekoľko CD-čiek. Odrazy svetla vtákov dezorientujú a vášmu balkónu sa budú vyhýbať. Negatívne je iba to, že toto riešenie nie je práve najestetickejšie. Preto môžete skúsiť na balkón zavesiť krajšie zrkadlá – postačia aj malé okrúhle dekorácie s lesklými plochami. Nevýhodou je to, že slnko sa bude odrážať aj do vašich očí, čo je niekedy dosť nepríjemné.

 

Zvonkohry

Využite zvuky, ktoré vznikajú prirodzene bez vášho pričinenia. Zvonkohry sú estetické a prúd vzduchu spôsobí, že vtákov vystrašia a prinútia odletieť. Môžete ich skombinovať s predošlým tipom a využiť zvonkohry, ktoré majú korálky alebo mušle s odleskami. Účinné budú samozrejme aj drevené zvonkohry, pre ktoré je typický príjemnejší, hlbší zvuk.

 

Ostne

Táto metóda je použiteľná skôr na malých plochách. Ostne z plastu alebo z ocele odradia vtáky od toho, aby si na dané miesto sadali – najčastejšie ide o balkónové zábradlia a parapetné dosky. Musíte však myslieť aj na bezpečnosť členov rodiny.

V prípade, že máte malé deti, ostne neodporúčame, aj keď, samozrejme, majú tupé konce a ľudí ani vtákov nemajú poraniť. Jednoducho sa na nich vtákom nedarí sedieť, pretože sa na nich nedá dobre zachytiť pazúrikmi.

 

Napodobenina vtáka alebo hada

Holuby odplaší predstava, že ich ohrozuje dravý vták alebo had. Najčastejšie ide o plastové atrapy vrán, sov, orlov alebo hadov položených na podlahe balkóna. Môže sa však stať, že efekt tejto ochrany nebude dlhodobý, ak si holuby uvedomia, že nejde o živé zviera. Na prítomnosť nehybného strašiaka si časom zvyknú.

 

Drôty

Môžete na balkóne vytvoriť sieťku alebo drôteným pletivom potiahnuť priestor nad zábradlím. To by im malo zabrániť dostať sa na priestor balkónu, nevýhodou je však to, že drôtené pletivo bude narúšať váš výhľad.

 

Sieťky

Ide o podobné riešenie ako s drôtmi, ibaže moderné sieťky sú priesvitné a takmer neviditeľné. Napriek tomu zabraňujú vtákom, aby sa dostali na váš balkón. Prepúšťajú svetlo a nenarúšajú váš výhľad. Výhodou je hlavne stopercentná účinnosť.

 

Gélové repelenty

Holuby na balkóne

Tieto prípravky nanášame na okraje balkóna, kam si holuby najčastejšie sadajú. Zvyčajne ich používame aj na zábradlie. Gélový repelent spôsobí, že povrch je lepkavý. Pazúrikmi sa na ňom prilepia, ale neublíži im. Odlietanie je však ťažšie a tak sa tomuto miestu začnú prirodzene vyhýbať.

Je však potrebné aplikovať gélový repelent pravidelne. Nevýhodou je, že sa na lepkavú hmotu prichytávajú aj smeti a prach a môže vyzerať neesteticky, ako ho pravidelne neoplachujeme a nenatierame nanovo. Neodporúča sa tiež na miesta, kde sa zdržiavajú menšie druhy vtáctva, pretože tie by sa mohli natrvalo prilepiť a nedokázali by odletieť.

 

Záver

Holuby sprevádzajú ľudstvo už celé roky a ako všetky zvieratá, aj ony sa prispôsobujú novým podmienkam života a učia sa ako prežiť. Preto neexistuje jedno zázračné riešenie, ktoré by nás zbavilo ich prítomnosti natrvalo. Niekto by mohol namietať, že môžeme holuby zastreliť alebo otráviť, toto riešenie je však neetické a zároveň neefektívne, keďže holuby sa veľmi rýchlo množia. Preto sú vyššie spomenuté techniky vhodným spôsobom, ako sa im vyhnúť a pritom im nijako neublížiť.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.