Ľudia

Aké oblečenie nosili ľudia v minulosti – zaujímavosti

Oblečenie je súčasťou ľudskej civilizácie už tisíce rokov a vyvíjalo sa spolu s technologickým a kultúrnym vývojom. V tomto článku sa pozrieme na to, aké oblečenie nosili ľudia v minulosti a zaujímavosti s tým spojené.

 

 

1. Praveké oblečenie

Prví ľudia nemali oblečenie, ale neskôr sa začali zakrývať koženými kožušinami, aby sa ochránili pred zimou a inými nebezpečenstvami. V praveku sa nosili najmä jednoduché kožené šaty a tuniky, ktoré boli viazané okolo tela šnúrkou. Často sa nosili aj ozdoby, ako napríklad korálky, ktoré sa získavali z kostí alebo kameňov.

 

2. Staroveké oblečenie

V staroveku sa oblečenie začalo rozvíjať a stávalo sa súčasťou spoločenského života. V starovekom Egypte sa nosili závoje, ktoré zakrývali celé telo a tvár a boli zdobené hieroglyfmi a inými symbolmi. V starovekom Grécku a Ríme sa nosili tuniky, ktoré sa spájali na pleciach a mali dlhé rukávy. Muži nosili aj togy, ktoré boli symbolom ich spoločenského postavenia.

 

3. Stredoveké oblečenie

Stredoveké oblečenie

 

V stredoveku sa oblečenie začalo stávať zložitejším a zdobnejším. Muži nosili dlhé tuniky, ktoré sa spájali na krku a mali rukávy, ktoré sa obopínali okolo zápästia. Ženy nosili dlhé šaty, ktoré boli zdobené rôznymi ozdobami a čipkou. Významnou súčasťou stredovekého oblečenia boli aj klobúky a čiapky, ktoré boli symbolom spoločenského postavenia.

 

4. Barokové oblečenie

V 17. a 18. storočí sa oblečenie stalo ešte zdobnejším a extravagantnejším. V baroku sa nosili korzety, ktoré sa nasadzovali na pás a vytvárali tak úzky pás a široký dekolt. Ženy nosili aj veľké šaty s objemnými suknami, ktoré boli zdobené rôznymi výšivkami a ozdobami. Muži nosili kabáty, ktoré boli zdobené rôznymi gombíkmi a mašľami.

 

5. Viktoriánske oblečenie

V 19. storočí sa v Anglicku a Amerike stalo populárnym viktoriánske oblečenie, ktoré sa vyznačovalo prísnymi spoločenskými normami a zásadami. Ženy nosili korzety, ktoré mali za cieľ vytvoriť štíhlu postavu a zdôrazniť boky a poprsie. Oblečenie bolo taktiež ozdobené krajkami a mašličkami. Muži nosili dlhé kabáty a cylindrové klobúky, ktoré boli tiež symbolom spoločenského postavenia.

 

6. Oblečenie v 20. storočí

V 20. storočí sa oblečenie stalo ešte viac rozmanitým a rôznorodým. V období prvej svetovej vojny sa oblečenie stalo jednoduchším a funkčnejším, aby sa ľudia mohli ľahšie pohybovať a pracovať. V 20. a 30. rokoch sa v móde objavila tzv. flapper style, ktorý sa vyznačoval krátkymi šatami a vlasy v krátkom strihu. V 50. rokoch sa vrátila do módy retro štýlová móda, ktorá sa inšpirovala 20. a 30. rokmi. V 60. a 70. rokoch sa móda stala ešte viac uvoľnenou a neformálnou a bolo obľúbené hippies oblečenie.

 

7. Oblečenie súčasnosti

Dnes sa móda stala ešte viac rôznorodou a rýchlo meniacou sa. Každý rok sa objavujú nové trendy a štýly, ktoré sa snažia zaujať a upútať pozornosť. V súčasnosti sa obľubujú štýlové a pohodlné outfity, ktoré sa skladajú z džínsov a tričiek. Vo svete módy sa tiež stále viac zvyšuje povedomie o etickom a udržateľnom oblečení, ktoré sa snaží minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie.

 

Zaujímavosti o minulých štýloch

  • V stredoveku boli červené farby považované za symbol lásky a vášne, preto sa často objavovali v oblečení a doplnkoch.
  • Barokové korzety boli tak úzke, že ženy mali problém dýchať a v niektorých prípadoch sa im dokonca mohli poraniť vnútorné orgány.
  • Viktoriánsky štýl sa vyznačoval aj špeciálnym oblečením pre tehotné ženy, ktoré sa volalo „maternity dress“. Toto oblečenie bolo voľnejšie a pohodlnejšie ako bežné oblečenie, aby poskytlo pohodlie pre rastúci bruško.
  • V 18. a 19. storočí bolo pre aristokratov výhodné mať veľké boky a zadok, pretože to bolo považované za znak prosperity a bohatstva. Preto sa objavovali módy, ktoré boky a zadok zvýrazňovali, napríklad hooped skirts alebo crinolines.
  • V období druhej svetovej vojny sa kvôli nedostatku materiálov a zdrojov, ako aj kvôli funkčnosti, objavilo tzv. utility oblečenie, ktoré bolo jednoduché a praktické.
  • V 70. rokoch sa objavila móda na oblečenie z džínsov, ktorého cieľom bolo prelomiť tradičné štýly a formálne normy a priniesť neformálnosť do módy.
  • V 80. rokoch sa stalo populárnym tzv. power dressing, ktorý sa vyznačoval elegantným a autoritatívnym štýlom oblečenia, ktorý mal pôsobiť sebavedomo a sebaistotne.

 

Záver

Oblečenie sa v priebehu histórie veľmi zmenilo a vyvíjalo. Každý štýl a trend odráža dobu a spoločenské hodnoty, v ktorých vznikol. Dnes sa móda stala ešte rôznorodou a viac smeruje k udržateľnému a etickému oblečeniu. Napriek tomu, že niektoré módy a štýly z minulosti sa už neobnovili, ich vplyv a význam sa stále prejavuje v súčasnosti a bude sa prejavovať aj v budúcnosti.

Zdroje:

“The History of Fashion: From Elizabethan Times to the Present Day” by DK
“A Cultural History of Dress and Fashion” edited by Susan J. Vincent
“Fashion: A History from the 18th to the 20th Century” by Akiki Fukai et al.

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.