Cestovanie

Ako cestovať lacno, ekologicky a spoločensky zodpovedne

… alebo 15 vecí, ktoré robí moderný, spoločensky a finančne zodpovedný turista

Prírodné zdroje využívame na 200%, akoby mali byť večné a konzumný život sa stal samozrejmosťou pre milióny ľudí, zatiaľ čo iní hladujú. S týmto vedomím si málokto vyberá vysnívanú dovolenku, ale aj pri takejto zábavnej činnosti je potrebné myslieť na:

  • životné prostredie,
  • miestnu ekonomiku,
  • vlastné finančné možnosti.

Ako cestovať spoločensky zodpovedne

 

Preto vám prinášame niekoľko tipov, nad ktorými by sa mal zamyslieť každý turista a človek vyberajúci si dovolenku:

  1. Správajte sa v cudzej krajine, ako by ste si priali, aby sa turisti správali u vás doma. Aj mimo bežného zhonu myslite na to, že pohodlnosť nemá viesť k vytváraniu zbytočného odpadu a nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete.
  2. Ideálna dovolenková destinácia je taká, ktorá je čo najbližšie. Ušetríte na doprave a neznečistíte prostredie do takej miery, ako keby ste išli na druhý koniec sveta. Ak sa už vyberiete za oceán, naplánujte si čo najdlhšiu dovolenku, aby ste mali dostatok času stihnúť všetko, čo chcete zažiť.
  3. Vyhýbajte sa reťazcom. Radšej si doprajte zdravšie jedlo a pitie v malých domácich stánkoch a reštauráciách. Ochutnajte to, čo jedia miestni ľudia a nie predraženú šou, ktorú majú prichystanú pre turistov.
  4. Hľadajte farmárske trhy. Dovolenku si často vyberáme na miestach, kde je teplo a slnečno, preto je zároveň vrchol sezóny šťavnatého ovocia a zeleniny. Podporte miestnu ekonomiku a nakúpte si na raňajky, no pokojne i na celý deň, zdravé jednoduché potraviny, ktoré stačí umyť a narezať.
  5. Ubytujte sa v menšom mestečku. Bude to omnoho lacnejšie a podporíte obchodníkov mimo centra.
  6. Špeciálne pochúťky hľadajte tam, kde vidíte miestnych. Všimnite si, v ktorých uličkách miznú domáci. Možno sa tam skrýva ich obľúbená pekáreň, dlhoročný výrobca syra alebo špeciálnych cestovín. Kúpte si tieto pochúťky a vypočujte si aj príbeh ich vzniku. Stačí prejaviť záujem a nezvoliť prvý supermarket, ktorý vám skríži cestu.
  7. Vyhľadajte si podcast s opisom daného miesta a jeho hlavných pamiatok. Bude pravdepodobne v angličtine, ale je lacnejší, ako turistický sprievodca – je totiž úplne zadarmo.
  8. Nenakupujte v obchodoch so suvenírmi. Tričká s vlajkou, magnetky, sošky, kľúčenky… Veci, ktoré nepotrebujete ani vy, ani vaši blízky. Kúpte si radšej pohľadnicu, niečo od miestneho umelca, dobré víno, chutný olej, sladkosti typické pre dané miesto. Mnohé z nich vydržia cestu domov a môžu potešiť aj vašich blízkych a priniesť im atmosféru miesta, na ktorom ste boli. Nemusíte sa báť, dovolenku si budete pamätať aj bez suvenírov, máte predsa stovky skvelých fotiek.
  9. Ak sa ubytujete u domácich prostredníctvom Airbnb, prenajmite si iba izbu, nie celý byt. Keď je k dispozícii celý byt, je to drahšie, pretože ho väčšinou vlastní podnikateľ, ktorý na ňom takto zarába. Bývať s domácimi obyvateľmi znamená mať príležitosť na rozhovor a tiež ušetriť – náklady za jednu izbu sú obvykle nižšie ako za celý byt či dom.
  10. Cestujte mimo hlavnej sezóny – podporíte turistický priemysel aj počas roka a zároveň ušetríte.

Ako cestovať lacno

 

  1. Choďte na výlet vlakom. Vlaky sú väčšinou pohodlnejšie ako lietadlá, najmä ak sa vyberiete na kratšiu vzdialenosť. Vyberajte si najmä vlakové spoločnosti, ktoré pracujú s elektrickými pohonmi a získavajú solárnu alebo jadrovú energiu.
  2. Pred lietadlom uprednostnite autobus. Okrem toho, že ide o menšiu ekologickú katastrofu v porovnaní s lietadlami, väčšinou sú lístky neporovnateľne lacnejšie.
  3. V cudzom meste nepoužívajte taxi, ak vyslovene nemusíte. A ak už uprednostníte pred metrom či električkou taxík, vyberajte si iba oficiálny, podporíte tak miestnych zamestnancov, ktorí zaplatili často tisíce, aby mohli mať na aute nápis taxi.
  4. Využite aplikáciu BlaBlaCar. Vyberte si niekoho, kto ide tým istým smerom a porozprávajte sa s ním v cudzom jazyku.
  5. Choďte peši všade, kam môžete. Je to najlacnejší spôsob dopravy, šetrný k životnému prostrediu.

Bonusový tip: Pri cestovaní do zahraničia by ste nemali zabúdať ani na vaše zdravie. Dôležité je myslieť aj na cestovné poistenie. Predtým, ako si ho zabezpečíte, zistite, ktoré je najlepšie cestovné poistenie a nenechajte sa nachytať.

Fotografie: Pixabay.com

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.