Zdravie

Osem spôsobov, ako sa zbaviť bolesti hlavy

Existuje veľa spôsobov, ako sa môžete zbaviť bolesti hlavy bez použitia chemických látok, čiže liekov. Lieky bývajú to najjednoduchšie, najrýchlejšie pre to, aby hlava prestala bolieť, avšak nie to najzdravšie.

 

 

Ak sa chcete zbaviť bolesti hlavy zdravším spôsobom, zamerajte sa na nasledovné: dodržanie pitného režimu, spánok, používanie prírodných látok, pohybové aktivity – to najdôležitejšie pre zbavenie sa bolesti hlavy alebo aspoň jej umiernenie.

 

Čo na bolesť hlavy: 1. pitný režim

Bolesti hlavy môžete predísť tiež dodržiavaním pitného režimu, ktorý je 2 až 3 litre denne. Okrem pitného režimu je taktiež dôležitá pravidelná a zdravá strava. Konzumujte potraviny s vysokým obsahom horčíka a vyhýbajte sa mastným jedlám.

 

Čo na bolesť hlavy: 2. dobrý spánok

Dobrý spánok

Znie to veľmi jednoducho a neuveriteľne, ale najčastejšie sa za bolesťou hlavy skrývajú základné nedostatky zdravého životného štýlu, ktoré najmä z dlhodobého hľadiska spôsobia problémové bolesti hlavy.

Preto, ak chcete vedieť, ako odstrániť bolesť hlavy, začnite s kvalitným spánok (ideálne 8 hodín) a oddychom. Veľmi úspešná je momentálne metóda spánkových cyklov REM a non-REM, ktorá vám pomôže pochopiť, ako má vyzerať správny spánok. Zvoľte si posteľ z prírodných materiálov, ideálne drevenú posteľ, pevnú, odolnú a bez použitia chemických lakov.

 

Čo na bolesť hlavy: 3. kvalitný vankúš a matrac

Jednou z príčin bolesti hlavy, najmä v oblasti zátylku, býva nesprávna poloha tela pri spánku V tomto prípade vôbec nemusíte pociťovať stuhnutosť alebo bolesť krku, tá sa však prejaví bolesťou hlavy.

Dbajte preto na výber správneho vankúša. Pokiaľ spíte na boku, zaobstarajte si anatomický vankúš vhodnej výšky a šírky tak, aby vyhovoval vašej postave. V prípade klasického vankúša, takisto pozorujte, či vaša krčná chrbtica pri ležaní netrpí.

Takisto si dajte pozor na výber vhodného matraca, ktorý tiež zodpovedá vašim preferenciám. Zdanlivá pohodlnosť nemusí znamenať, že vám matrac vyhovuje. To sa prejaví až po niekoľkých nociach, po ktorých sa dobre cítite, príjemne ste sa vyspal a vaša chrbtica netrpí. Obľúbené sú ortopedické matrace z niekoľkých vrstiev, prispôsobené tomu, aby vytvárali vhodnú podporu chrbtice a šije pri spaní.

Dlhodobo sa neodporúča spať na rozkladacom gauči či pohovke. V prípade, že však z času na čas takto prespíte, zaobstarajte si topper – vrchný matrac, ktorým vyrovnáte povrch pohovky.

 

Čo na bolesť hlavy: 4. správne držanie tela

Ďalšou príčinou bolesti hlavy môže byť nesprávne držanie tela, predovšetkým pri sedavej práci. Dbajte na to, aby vaša krčná chrbtica nebola prehnutá smerom dopredu. Seďte s  vystretým chrbtom, s nohami pokrčenými v kolenách v uhle 90 stupňov a s vhodne nastavenou kancelárskou stoličkou.

 

Čo na bolesť hlavy: 5. lymfodrenáž

Lymfodrenáž

Na zabránenie bolestí hlavy slúži tiež lymfodrenáž. Ide o liečebnú metódu, ktorá je prostriedkom detoxikácie. Môžete ňou dostať toxické látky z tela, podporuje imunitný systém, zlepšuje metabolizmus. Existuje manuálna a prístrojová lymfodrenáž.

 

Čo na bolesť hlavy: 6. obklady a prírodné látky

Odstrániť bolesť hlavy vám môže pomôcť neurológ. Neurológia sa zaoberá diagnostikou a prevenciou chorôb nervovej sústavy, preto neurológ je človek, ktorý vám pomôže spoznať príčinu bolesti hlavy.

Ak sa chcete zbaviť bolesti hlavy, môžete pri stiahnutých svaloch v krčnej chrbtici použiť teplý obklad a pri horúčkach studený obklad. Môžete tiež siahnuť po niektorých prírodných látkach, ako: liečivé čaje, káva, bylinky, bylinkové oleje a iné.

 

Čo na bolesť hlavy: 7. prechádzka a šport

Zlepšenie imunity

Najlepšou pohybovou aktivitou na zbavenie sa bolesti hlavy je prechádzka na vzduchu či športové aktivity. Je tiež lepšie vykonávať šport v exteriéri ako v interiéri. Kyslík vo vzduchu je pre naše telo veľmi prospešný.

 

Čo na bolesť hlavy: 8. cvičenie a joga

Ak nemáte vo veľkej obľube žiaden šport, skúste okrem prechádzok behanie či cvičenie. Prípadne môže byť pre vás vhodná joga. Cvičenia jogy sú dnes veľmi obľúbené a pomôžu vám fyzicky aj psychicky pre uvoľnenie napätia, dosiahnutie pohody a tým odstránenie bolesti hlavy. Existujú špecializovaní joga terapeuti, ktorí vám pomôžu správne cvičiť jogu tak, aby ste sa zbavovali bolestí.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.