Cestovanie

Štokholm za jeden a pol dňa – dá sa to zvládnuť?

Rozhodnutie navštíviť cudzie krajiny len na pár dní, asi nie je jednoduché. No povedzme si úprimne, niektoré mesta sa dajú hravo spoznať za deň až dva, a ak sa nám zapáčia, stále sa môžeme vrátiť späť a užiť si danú atmosféru do sýtosti.

 

Letenky často klesajú až na samé cenové dno. A aj tie najseverskejšie krajiny Európy, tak zažívajú návaly turistov. Navštíviť škandinávske krajiny je zážitkom už len pre fakt, že žijú v úplne iných podmienkach ako my, a preto je také vábivé ich spoznať. Objavte s nami Benátky severu, Štokholm, mesto obklopené vodou ako žiadne iné. Pokúsime sa ho spoznať v krátkom čase – na Štokholm si vyčleníme iba jeden až dva dni. Podarí sa nám spoznať Štokholm za taký krátky čas?

 

Doprava do Štokholmu

Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob dopravy do Švédska je cesta lietadlom trvajúca necelé tri hodiny. Letisko Skvasta je od hlavného mesta vzdialené približne hodinu a pol cesty autobusom, ktorého odchody nadväzujú na prílety a odlety lietadiel. Lístky si zakúpite jednoducho cez internet už pred cestou, cena jednosmerného z nich je približne 16 eur.

Nezabudnite však, že aj keď je Švédsko členom Európskej únie, stále používa vlastnú menu, švédsku korunu (SEK). Na väčšine miest sa dá platiť kartou, no mať pri sebe pár švédskych korún, tiež nie je na škodu.

 

Doprava v Štokholme

Najkrajšie metro zastávky v Štokholme

Spomínaným autobusom sa dostaneme až na Cityterminalen, stanicu verejnej dopravy v meste Štokholm. Ako už názov napovedá, z tohto miesta sa dostanete rôznymi dopravnými prostriedkami až do svojho cieľa. Tu si odporúčame zakúpiť, výhodnú trojdňovú cestovnú kartu, ktorú je možné využiť na všetky dopravné prostriedky verejnej dopravy nepretržite. Cena karty acess na 3 dni je približne 26eur. Samotná karta je stále použiteľná ďalším dobíjaním.

Orientácia v Cityterminalen je jednoduchá, rovnako ako aj presúvanie sa metrom. Všetky stanice sú výrazne označené, preto sa za pomoci mapy ľahko zorientujete v tejto na prvý pohľad neprehľadnej spleti miest. Odporúčame si zaobstarať dobrú online mapu, aká je napr. “HERE” a tiež externú nabíjačku. Smartfóny sa pri cestovaní stávajú skvelým pomocníkom. Metro zastávky sú zároveň jedným z prvých miest, pri ktorých budete žasnúť – spomíname ich aj v závere článku.

 

Ceny v Štokholme

Ubytovanie na dve noci zvládnete aj s necelými tridsiatimi eurami za útulný apartmán. Kde si jednoducho uvaríte raňajky aj večeru z potravín za dostupnú cenu. Jediné, čo je tu o niečo drahšie je alkohol, ktorí nájdete v samostatne vyhradených obchodoch.

 

Čo navštíviť v Štokholme za necelé 2 dni?

Štokholm za 2 dni

Keď už spomíname alkohol, pre milovníkov alkoholu tu na jednom z vyše 20-tich ostrovoch nachádza Múzeum alkoholu. Vďaka teplému golfskému prúdu je počasie v Štokholme len o niečo chladnejšie, no v zimných mesiacoch si pri výlete do hlavného mesta Švédska pribaľte radšej jednu vrstvu oblečenia navyše. Štokholm je teda vhodnejšie navštíviť počas teplejších období.

Hlavné mesto Švédska leží na vyše dvadsiatich ostrovoch, ktoré okrem metra, spája aj nespočetné množstvo mostov a lodná mestská hromadná doprava. Pre nás je takýto presun za objavovaním mesta skvelým zážitkom. Keďže u nás nasadneme na loď len zriedkavo. Vďaka Acess karte sa aj touto dopravou môžeme po ostrovoch presúvať podľa uváženia, kade tade. No ak máme v Štokholme len menej ako dvojdňovú zastávku, už po príchode si večer presne určite, čo ktorý deň navštívite. Najväčšími lákadlami sú však tieto miesta.

 

Staré mesto Gamla Stan

Neveľkým ostrovom plným dláždených uličiek a roztomilých farebných domčekov vás prevedú vaše nohy a okrem toho tu objavíte milé obchodíky a kaviarničky obklopujúce významné pamiatky tohto miesta.

Miernym kopcom sa približne v strede ostrova dostanete k priam najfotografovanejšiemu miestu. Na maličkom námestí Stortorget iste spoznáte dve vysoké susediace domy červenej a žltej farby v typickom škandinávskom šate.

Stortorget v Štokholme

 

Napravo od nich stojí múzeum Alfréda Nobela, významného švédskeho chemika a vynálezcu. Každoročne sa tu odovzdávajú ceny za mier a za dôležité zásluhy vo svete fyziky, chémie či medicíny.

Prechádzkou ďalej popri múzeu natrafíte na uličku, ktorá nie je na prvý pohľad nijak lákavá. Skúste sa do nej ale postaviť, ide o najužší priechod medzi budovami na aký v meste natrafíte. Severozápadne od nej sa za spleťou domčekov odhaľuje obrovské dláždené námestie a na ňom spočívajúci kráľovský palác, najväčšia dominanta ostrova Gamla Stan. Mohutná baroková stavba je domovom troch múzeí a veľkej knižnice. Odporúčame si tu pozrieť veľkolepú výmenu stráži, ktorej rozvrh sa mení počas ročných období. Ten je zverejnený na webovej stránke mesta.

 

Skanzen, Nordiska a Vasa muzeum

Z Gamla Stan sa loďou dostanete za pár minút okolo ostrova Skeppsholmen k ďalšiemu pobrežiu, kde vás privíta kopa zážitkov. Okrem zábavného parku, múzea ABBY a cirkusu nájdete na tomto ostrove aj Vasa múzeum, Nordiska museet a absolútne rozľahlý a nádherný park, plný typickej starej architektúry, severských zvierat, a to všetko uprostred ukľudňujúcej zelene.

V milých kaviarničkách či pekární, ako vystrihnutých z rozprávky, kde po dvore pobehuje hydina vyskúšajte typické švédske škoricové pečivo kanellbular a užite si pravú švédsku hygge atmosféru.

Zo skanzenu sa smerom na západ odstanete k neprehliadnuteľnej budove s nádhernou architektúrou z tmavočervenej tehly, Nordiska museet. Keďže ide o naozaj rozľahlé múzeum, zvážte jeho návštevu.

Hneď vedľa totiž nájdete ešte jednu dominantu, úžasnú drevenú loď, ktorá vládne múzeu Vasa. Za približne 15 eur vstúpite do vnútra neobvyklej budovy, kde v obrovskom priestore čaká úžasná loď, celá postavená z dreva a všetko, čo sa pri jej objavení našlo. Masív ležal pod vodou celých 300 rokov, po tom, ako sa po pár desiatkach metrov prvej plavby potopil, spolu s vyše šesťdesiatimi delami na palube.

Nordiska Štokholm

 

Evert Taubes Terrass, City Hall

Veľa v Štokholme zvládnete pešo, čo je na párdňových výletoch veľká výhoda. Preto sa pri krásnom počasí viete dostať ľahko z jednej strany na druhú. Cestou z objavovaní lodí určite nevynechajte prechádzku po nábreží Evert Taubes Terrass, pokojného miesta s krásnym výhľadom na okolité časti Štokholmu.

S čistou mysľou potom vyrazte v ústrety radnice mesta City Hall, ktorá sa naproti vám so svojou vežou ozdobenou troma zlatými korunkami týči nad mestom. Ako inak, náramne veľká budova z červených tehál z vonku majestátna, z vnútra s otvoreným nádvorím a zeleným parkom oddychu. Okrem toho tu však nájdete aj zlatý sarkofág zakladateľa kráľovského mesta, Birgerla Jarla.

City Hall Stockholm

 

Farebná a chutná bodka na záver

Štokholm je plný nádhernej architektúry a zákutí, ktoré je možné neustále objavovať. Krásu však nájdete aj pod zemou v podobe farebne vyzdobených staníc metra. Vďaka trojdňovej karty, tak tento výlet zakončite bezhlavým presúvaním sa z miesta na miesto a na chvíľu sa staňte bezstarostnými, tak ako deti.

Metro v Štokholme

 

Pri hľadaní T-Centralen, Solna centrum, Tekniska, The Stadion a ďalších úžasných miest, nezabudnite ochutnať tradičné švédske masové guľky, Kottbullar.

Kottbullar

 

Autor: Miroslava Chomová
Obrázky: Pexels.com, Pixabay.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.