Zdravie

7 tipov, ako zhodiť tuk rýchlo a s dobrou náladou

 

Možno vám to prikázal lekár, možno máte problém vyjsť rýchlo hore schodmi, v každom prípade dôvod chudnutia býva zvyčajne nepríjemný. Na to, aby ste mali motiváciu zhodiť tuk potrebujete dve veci – pozitívne naladenie a rýchle výsledky. Máme pre vás pár tipov ako na to.

 

1. Pridajte do stravy proteín a uberte cukry

Zahrnutie proteínov do každodennej stravy spôsobí, že budete menej pociťovať hlad a tuk sa bude spaľovať rýchlejšie. Výskumy ukazujú, že kvalitný proteín znižuje riziko ukladania tuku v najproblémovejšej oblasti – na bruchu.

Pri chudnutí strácame okrem tukových buniek aj vodu a svalovú hmotu. Práve proteín naše svaly ochráni pred degeneráciou (samozrejme, iba v kombinácii s pravidelným cvičením). Mäso, morské plody, vajíčka, mliečne výrobky a strukoviny zároveň vyvolajú pocit sýtosti a dodajú vám aj mnohé stopové prvky.

Mnohí pri fungovaní v kalorickom deficite si musia zapisovať denný príjem kalórií. Pokiaľ na to nemáte čas, existuje ešte iný spôsob, a to keto diéta. Vďaka jedálničku so zníženým príjmom sacharidov viete dosiahnuť skvelé výsledky.

Proteíny

 

2. Športujte kreatívne

Beh, posilňovňa, plávanie – klasika, o ktorej neustále počúvame, ale nie každý sa k nej vie priprieť. Pohyb je pre telo absolútne prirodzený, všimnite si to na malých deťoch, ktoré „neobsedia“. V dospelosti však pohyb stráca hravosť a stáva sa kolónkou v zdravotných záznamoch. Ľudia sa delia na aktívnych a neaktívnych, štíhlych a s nadváhou…

Skúste na to všetko zabudnúť a mať zase detskú radosť z pohybu. Zahrajte sa na akrobatov v cirkuse a naučte sa jazdiť na obľúbených jednokolkách. Ak máte radi bláznivú zábavu, môžete skúsiť aj niečo odvážnejšie. Chceli by ste lietať vo vzduchu a mať také dlhé doskoky, aké poznáme zo zvieracej ríše? Spoznajte skákacie topánky kangoo jumps. Úsmev na tvári a závislosť na skákaní sú zaručené. Otázkou ostáva iba jedna vec. Prečo ešte sedíte na stoličke?

Kreatívne športovanie a pohyb

 

3. Spánok ako prevencia

Asi sa nám nepodarí v spánku zázračne zhodiť dve tri kilá, ale skúste chodiť spávať trochu skôr a vstať z nej o niečo neskôr. Spánok totiž funguje ako prevencia priberania na váhe. Výskumy dokazujú, že ľudia, ktorí spia päť hodín denne, alebo ešte menej, priberú skôr ako tí ľudia, ktorí prespia aspoň sedem hodín vkuse. Osemhodinový spánok môže zvýšiť počet stratených kíl až o 33%.

 

4. Zdravšie nápoje – buďte kreatívni!

Limonády s desiatkami gramov cukru sa takmer nelíšia od presladených džúsov. Aj keď pijete stopercentné šťavy z ovocia, prijímate naraz veľké množstvo fruktózy, ktorá spôsobí kolísanie krvného cukru a neskôr môže vyvolávať vlčí hlad. Buďte v pití kreatívni a doprajte si nesladený čaj z byliniek, ktoré sami nazbierate a usušíte.

Spaľovanie tukov podporuje aj kofeín, samozrejme, bez cukru. Vyskúšajte chutnú kávu z Brazílie – dodáva energiu a zabíja tukové vankúšiky. Základ studených nápojov by mala tvoriť voda, ideálne bez bubliniek. Doplňte ju niekoľkými kúskami ovocia – napríklad mrazenými malinami. Stačí pár kúskov vhodiť do fľaše s vodou na celú noc a postaviť ju do chladničky. Ráno na vás bude čakať ochutená voda.

Zdravé nápoje

 

5. Pridajte do stravy probiotiká

Ak chcete chudnúť, musíte sa rozhýbať. Okrem cvičenia je potrebné dať do pohybu aj metabolizmus. Probiotiká pôsobia v našom tráviacom systéme, najmä v črevách, pomáhajú spracovať potravu a posilňovať imunitu. Donútia nás pravidelne navštevovať toaletu a presne to pri chudnutí potrebujeme.

Doprajte si bohatú porciu kyslej kapusty a inej fermentovanej zeleniny. Alebo máte radšej jogurty a kyslé mlieko? Ak si ich nevyrábate doma, v obchode pre istotu skontrolujte informácie o obsahu probiotickej kultúry.

 

6. Dodajte telu zdravý tuk

Možno to znie kontraproduktívne, ale je to tak. Naše telo potrebuje k životu cukry, tuky aj bielkoviny. Problém je v tom, že si volíme nesprávnu formu týchto makroživín. Nepotrebujeme olej, v ktorom sa vyprážajú hranolčeky, ale zrelé avokádo, orechy, panenský olivový olej alebo rôzne druhy semienok. Tieto tuky sú dôležité kvôli správnej regulácii vylučovania hormónov a pomáhajú aj pri vstrebávaní rôznych vitamínov v črevách.

Zdravé tuky - orechy

 

7. Stavte sa s niekým, že schudnete viac ako on

Všetko je v hlave. Začnite sa preto na chudnutie pozerať trochu inak. Nemusí to byť iba nevyhnutná snaha útrpne zhadzovať kilogramy… Čo keby išlo o stávku s vašim dobrým priateľom? Ten kto schudne viac kíl za mesiac pre toho druhého bude musieť… No, to už necháme na vašej fantázii.

Obrázky: pexels

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.