Cestovanie

Kam sa vybrať na pozorovanie veľrýb

Jedného dňa mi napadla nezvyčajná myšlienka, aké by to bolo sledovať veľryby v ich prirodzenom prostredí. Nepredstaviteľne veľké tvory žijúce na miestach, aké sú pre nás vnútrozemcov v predstavách neskutočne vzdialené. Prekrásny hlboký spev, ktorým medzi sebou komunikujú v nás vyvoláva zimomriavky. Určite naň nikdy nezabudnete.

 

Dobrou správou je, že zemy obklopené chladným oceánom tieto zážitkové výlety turistom ponúkajú. A my sa teraz spolu pozrieme na to, kde a ako sa na podobné miesta dostať.

 

Veľryby sa radi ukazujú

Napriek svojim rozmerom sú veľryby vo všeobecnosti mierumilovné tvory, ktoré sa ľudskému oku radi vystavujú na obdiv. Vyskytujú sa takmer všade, no toto sú top miesta na pozorovanie veľrýb.

 

Ako sa vybrať za pozorovaním veľrýb

Výpravy za pozorovaním týchto majestátnych zvierat vo svojom prirodzenom prostredí ponúka niekoľko cestovných agentúr. Okrem klasickej plavby na lodi si môžete vybrať aj z adrenalínovejšej ponuky. Medzi ne istotne patrí plavba na kajaku, kedy sú veľryby doslova na dotyk ruky. Absolútnym vrcholom je šnorchlovanie či potápanie sa k nim. Predstavte si ten pocit, keď vás obklopuje húf neuveriteľne obrovských zvierat v hlbokých tmavých vodách.

Ideálnym a bezpečným počasím pre pozorovanie je slabý alebo žiadny vietor. Na druhej strane veľryby s obľubou vyskakujú nad vodnú hladinu aj za veternejších podmienok. Jedno je však jasné, len skúsený sprievodca rozhodne, čo je bezpečné. Preto si spoločnosť vyberajte dôkladne. Nezabudnite si pribaliť pršiplášť, okuliare aj natrieť si tvár dobrým opaľovacím krémom. Niektoré spoločnosti vyžadujú aj cestovný pas na palube. Veľryby sú citlivé na hluk. Myslite na to, i keď je pochopiteľné, že takéto stretnutie vyvoláva obrovské nadšenie.

 

Nový Zéland

Pozorovanie veľrýb Nový Zéland

Nový Zéland je síce ďaleko, no na pozorovanie veľrýb je ideálnym miestom, pretože sa tú vyskytujú celoročne. Top miestom je nádherná Kaikoura. Jej pobrežie obmývajú vody Tichého oceána, ktorý je domovom vorvaňa tuponosého žijúceho takmer 60 rokov. Počas zimných mesiacov sa tu pohybujú aj vráskavce dlhoplutvé.

Bohatý biotop na severe ostrova ponúka asi 16 km široká zátoka Bay of Islands pri meste Paihia. Zo zátoky vyrážajú vyhliadkové lode s turistami, ktorí majú možnosť vidieť okrem veľrýb aj mečúne, tučniaky, delfíny a ďalší morský život. Bay of Islands je vyhľadávanou destináciou šnorchlovania a potápania sa do väčších hĺbok s dýchacím prístrojom. Veľryby tu každoročne migrujú od marca do augusta.

Tip: Zaznamenajte si svoje zážitky kvalitnými zábermi pomocou dronu

 

Island

Pozorovanie veľrýb Island

Island je dnes už známou destináciou pre turistov a nachádza sa na zozname prianí mnohých cestovateľov pre jeho panensky čistú nespútanú prírodu. Vedeli ste však, že aj tu každoročne vyplávajú na oceán stovky lodí, hľadajúcich spev veľrýb? Počas letnej a zimnej sezóny od apríla do októbra a od novembra do marca tu najčastejšie narazíte na vráskavce minke, sviňuchy tuponosé a delfíny bielonosé. Nezriedka však aj kosatky a ďalšie druhy vráskavcov. Preto na Island určite nezabudnete so všetkým čo k nemu patrí.

 

Nórsko a Škótsko

Rovnako, ako Island, aj Nórsko a Škótsko sú krajinami, ktoré sa rady pýšia plavbami na oceán za pozorovaním kosatiek, obľubujúcich chladné severské vody. Ak budete mať šťastie v Škótsku zahliadnete aj delfíny.

 

Kanada

Pozorovanie veľrýb v Kanade

Rovnako očarujúcu prírodu ako na Islande, nájdete aj v Kanade. Na západe krajiny leží mesto Vancouver, jeho pobrežie je ako vystrihnuté zo scén o záchrane kosatky Williho z obľúbeného filmu.  Od juhu po sever sa tu pohybuje približne 250 kusov veľrýb. V závislosti od ročného obdobia  môžete pozorovať život kosatiek a veľrybovcov sivých. Priblížiť sa k nim môžete výletnou loďou a na kajakoch, a to aj na miestach, ako sú napríklad Nové Škótsko, Tofino v Britskej Kolumbii, ktoré je ako stvorené na sledovanie veľrýb šedých.

V Tofine nájdete aj tzv. Whale Centre, ktoré sa okrem iného stará o záchranu veľrýb a iných morských živočíchov. Usporadúva fakultatívne výlety na otvorené more.

 

Azorské ostrovy

Detský sen si splníte aj na portugalských ostrovoch. Azory sú obľúbenou destináciou turistov a vďaka výhodnej polohe, uprostred Atlantického oceánu, sú taktiež vhodným miestom na pozorovanie veľrýb a šantiacich delfínov.

 

Juhoafrická republika

Bonusom na záver je mestečko ležiace na juhu Afrického kontinentu. Neďaleko Kapského mesta nájdete hlavné miesto výskytu týchto cicavcov, ktoré nadšenci pozorujú priamo z brehov mesta Hermanus. Veľryby vyskakujú z pod vodnej hladiny len pár desiatok metrov od skalnatých útesov. Príchod veľrýb sa každoročne oslavuje festivalom Hermanus Whale Festival. Obľúbeným miestom pozorovania je tzv. Walker bay, ak vám je šťastena naklonená uvidíte tu aj veľrybie mláďatá.

V okolí Hermanusu a Kapského mesta nájdete mnoho ďalších miest na pozorovanie veľrýb ich sezóna trvá od júla do konca novembra.

 

Autor: Miroslava Chomová

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.