Cestovanie

Krásy Slovenska očami zahraničného turistu

Územie Slovenska disponuje veľkým prírodným a kultúrnym bohatstvom, ktoré sme zdedili po našich predkoch. Vďaka svojej výhodnej polohe na križovatke dôležitých starovekých obchodných miest bolo už od dávna centrom mnohých kultúr. Z toho dôvodu aj kultúrne dedičstvo, ktoré tu zanechali mnohé dávne národy je veľmi rozmanité.

 

 

Čo zahraniční turisti obdivujú na Slovensku?

Práve túto rozmanitosť si všimli aj pozorovatelia a návštevníci zo zahraničia, ktorí často poukazujú na skutočnosť, že aj napriek tomu ako je Slovensko malé, tak turista tu nájde takmer úplne všetko, čo by ho mohlo zaujímať a čo nikde inde vo svete nemajú. Či už ide len o výlet do hôr a do prírody alebo aj za kultúrnymi pamiatkami. Čo si však na našej krajine predovšetkým všímajú, a čo sa im páči najviac, prípadne s čím majú problém? Na tieto otázky sa pokúsime dať odpoveď v našom článku.

Zahraničný obdivovateľ našej krajiny vidí v prvom rade bohatú históriu, pričom oceňuje najmä akýsi prierez dejinami viacerých kultúr a to od najstarších čias až po súčasnosť. Vedeli ste napríklad, že najstarší historický artefakt nájdený na Slovensku pochádza už z obdobia okolo 22 800 rokov pred Kristom? Ide o tzv. Moraviansku venušu (soška ženy), ktorá je vyrobená z mamutieho kla. Dokazuje tak trvalejší pobyt lovcov mamutov na našom území. Na svoje si prídu aj zahraniční milovníci keltskej kultúry, pretože na území Slovenska, ešte pred príchodom Rimanov, tento slávny staroveký národ dlhší čas prebýval.

Vo všeobecnosti, čo zahraničných pozorovateľov na Slovensku zaujíma a fascinuje, môžeme zoradiť do niekoľkých bodov.

 

Veľké množstvo hradov a zámkov

Slovensko má na obyvateľa najväčší počet hradov a zámkov na svete. Vzhľadom na malú rozlohu našej krajiny ide o naozaj zaujímavú informáciu, ktorá prekvapuje aj zahraničných turistov. No zároveň ich aj láka, čo je veľkou devízou pre náš cestovný ruch. Veď na Slovensku máme neuveriteľných 180 hradov425 zámkov. A to v krajine s populáciou oveľa menšou akú má napríklad mesto New York.

Medzi najnavštevovanejšie a najznámejšie patria Bratislavský hrad, Oravský hrad či Bojnický zámok, ktoré každoročne dokážu prilákať tisícky turistov. Veľkej pozornosti v zahraničí sa teší aj Spišský hrad, ktorý patrí k najväčším hradom v strednej Európe, pričom ako jediný bol zaradený aj do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

Najväčší drevený oltár na svete

 Pozornosti zahraničia neuniklo ani mesto Levoča, ktoré je domovom  najväčšieho dreveného oltára na svete. Nachádza sa v kostole sv. Jakuba priamo v historickom centre Levoče. Do výšky meria až 18,6 m a do šírky 6 m. Zvláštnosťou je, že tento veľký kolos bol vyrobený bez použitie jediného klinca. Celé centrum mesta je taktiež zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Prvá rezervácia ľudovej architektúry vo svete

Malebná obec Čičmany na severnom Slovensku je rozhodne vo svete jedinečným unikátom. Táto rezervácia ľudovej architektúry je obklopená horami a je známa predovšetkým svojimi tradičnými drevenými pomaľovanými domčekmi. Steny týchto domčekov sú totiž zdobené bielymi geometrickými vzormi, ktoré možno dokonca nájsť aj na krojoch dedinčanov. Do tejto jedinečnej historickej pamiatkovej zóny patrí viac ako 130 domov.

 

Jediné hlavné mesto na svete, ktoré susedí s dvomi krajinami

Aj naše hlavné mesto Bratislava je vo svete unikátom. Okrem pekného historického jadra je známe aj tým, že ako jediné na svete susedí s dvomi nezávislými krajinami – Rakúsko a Maďarsko. Ďalšou výhodou, ktorú vnímajú zahraniční turisti je fakt, že hlavné mesto Rakúska je od Bratislavy vzdialené iba 60 km, pričom obe tieto mestá sa tiahnu na brehu rieky Dunaj a plavba loďou medzi nimi trvá iba 90 minút.

 

Pozoruhodne rôznorodá príroda

Slovensko je s 9 národnými parkami a 14 chránenými krajinnými oblasťami pre turistov doslova rajom. A to pritom naše veľhory Vysoké Tatry nie sú jedinou žiadanou destináciou, ktorú majú v hľadáčiku zahraniční návštevníci. Ešte je tu napríklad  Slovenský raj s divokými kaňonmi, Nízke Tatry so sviežimi alpskými lúkami a krásne doliny v Malej Fatre či Pieninách.

 

Pozornosti zahraničia tiež neunikla zaujímavosť, že Slovensko pri svojej malej rozlohe má viac ako 6000 jaskýň. Najznámejšie z nich sa dajú nájsť v Nízkych Tatrách, Slovenskom raji a Slovenskom krase. Pritom niektoré z nich predstavujú jedinečné prírodné úkazy, ako napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa (jediná aragonitová jaskyňa v Európe). To však z prírodných krás rozhodne ešte nie je všetko. Slovensko má totiž aj neuveriteľné zdroje minerálnych vôd a liečivých termálnych prameňov (viac ako 1300), ktoré sú pre turistov veľkým lákadlom. Väčšina z nich sa aktívne využíva na liečebné a rekreačné účely v rámci 21 kúpeľných stredísk, pričom najznámejšie sú v Piešťanoch.

 

Naša kultúra a zaujímavosti pre turistov

Prešli sme si tie najväčšie lákadlá pre turistov – prírodné či kultúrne unikáty, ktorými sa Slovensko môže pýšiť. No vo svete sú vnímané aj rôzne naše špecifiká a zaujímavosti späté s našou kultúrou. Tu treba v prvom rade zmieniť jedlo. Pre turistov sú vyslovene atrakciou bryndzové halušky, ktoré takmer nikde inde vo svete na tanier nedostanú. K tomu treba samozrejme zmieniť naše pivo. Ako náš národný alkoholický nápoj si často pochvaľujú borovičku, ktorú chuťovo prirovnávajú ku ginu. Pozornosti neušla ani možnosť cestovania vlakom zadarmo, ktorá tu je pre občanov alebo osoby s trvalým pobytom v  štátoch Európskej únie. Na druhú stranu je trocha škoda, že si nás ako krajinu často v zahraničí mýlia so Slovinskom, dokonca sa zamestnanci slovenských a slovinských veľvyslanectiev musia stretávať aspoň raz mesačne a vymieňať si medzi sebou zle adresovanú poštu.

 

Ako sme videli, Slovensko aj napriek tomu, že je tak malé, dostalo do vienka bohatý dar v podobe veľmi rozmanitých prírodných krás od nížin až po veľhory a tiež veľké kultúrne dedičstvo, ktoré sme zdedili po našich predkoch. Je len na nás, ako s týmito darmi naložíme, ja však verím, že múdro.

obrázky: freepik.com, unplash.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.