RecenzieZvieratá

Test granúl – ktoré značky granúl sú tie najlepšie?

Každý majiteľ psíka chce dávať svojmu vernému štvornohému kamarátovi len to najlepšie krmivo pre psov. Kvalita psích granúl je však rôzna. Niektoré sú po všetkých stránkach výborné. Žiaľ sú ale aj také, ktoré môžu vášmu psiemu maznáčikovi skôr uškodiť ako prospieť. Preto ako si medzi nimi vybrať to najlepšie? O tom si povieme v našom článku.

 

 

Ako vybrať tie najlepšie granule

Všeobecne známym faktom je, že pes sa vyvinul z vlka. Preto je jasné, že základ kvalitného krmiva pre psov tvorí hlavne mäso. A čím je ho v krmive viac, tým lepšie. Avšak ani s vysokým podielom mäsa ešte nemusíte mať úplne vyhraté. Dávať pozor si treba najmä na obsah mäsovej múčky, ktorou sa mäso v dnešnej dobe často nahrádza. Prirodzene, nie je ani zďaleka tak kvalitným zdrojom živín ako mäso čerstvé. Ide len o takú lacnejšiu náhradu.

Spozornieť by ste mali tiež pri pojmoch ako „mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu“, alebo „sušené mäso“, ktoré sú uvedené na obale výrobku. U suchých krmív to totiž znamená len viac či menej kvalitnú mäsovú múčku. Len ak je v krmive naozaj čerstvé mäso, môže jeho podiel výrobca na obale výrobku uviesť. Napríklad ako „kuracie mäso (50%)“.

Samozrejme, mäso v kvalitnom krmive nie je jedinou zložkou. Aj sacharidy prispievajú vášmu psíkovi ku správnej životospráve. Ale pozor! Niektoré mu môžu aj uškodiť.

 

Vyvážená psia strava

Vyberajte preto iba také granule, ktoré obsahujú prevažne iba nasledovné sacharidy:

 • zemiaky
 • ryža
 • jačmeň
 • ovos

Zdravý labrador

 

A naopak, rozhodne si dajte pozor na vysoký obsah:

 • obilnín a vedľajších výrobkov rastlinného pôvodu
 • pšenice
 • sóje
 • modifikovaných surovín
 • kukurice

Vyvážená psia strava by tiež mala obsahovať živočíšne oleje (napríklad rybí a kurací tuk), vitamín E (tokoferoly), vitamín C, rastlinné oleje, ovocie, bylinky, organický vápnik, chelátové formy stopových prvkov, vlákninu (dôležité najmä u obéznych psíkov) a tiež probiotiká na bezproblémové trávenie.

TIP

Granule pre psov vyberajte tak, aby pokrývali všetky dôležité nutričné nároky na výživu a zohľadňujte aj vek, veľkosť, fyzickú kondíciu a rasu vášho štvornohého miláčika.

 

Ďalšie tipy pri výbere značky granúl

Tak ako všetky výrobky a produkty v dnešnej spoločnosti, aj trh s granulami pre psov je veľmi pestrý a rozmanitý. Niekedy je vážne ťažké vybrať si práve to, čo náš domáci miláčik aj skutočne potrebuje. Hlavne sa nenechajte zlákať vábivou reklamou, kde hrá hlavnú úlohu farebný obal alebo cena výrobku. Zamerajte sa iba na obsah. Avšak vyvážená strava s vysokým podielom mäsa ešte nie je všetko.

Ako vybrať psie granule

 

Preto sme pre vás pripravili stručný návod a zopár trikov, ako na trhu s granulami pre psov nabrať ten správny smer:

 • Pozrite si zloženie granúl – uvedené na obale výrobku. Na prvom mieste je vždy uvedená surovina, ktorej obsah v krmive je najvyšší. Preto by ste na tomto mieste nemali nájsť „vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu“, či „mäsové deriváty“.
 • Skontrolujte farebnosť – ak sú granule farebné (červené, zelené, žlté, modré…), môžete si byť istí, že sú chemicky dofarbované.
 • Urobte pokus na hutnosť granúl – zoberte pohár s vodou a vhoďte do nej jednu granulu. Mala by napučať len minimálne, pretože čím menej granule napučia, tým sú lepšie pre trávenie psa. Minimalizuje sa tým totiž riziko torzie žalúdka. Tiež platí, že kvalitné granule neplávu na hladine, ale klesnú ku dnu – vysoká hutnosť. Týmto domácim testom si ľahko overíte kvalitu vašich granúl.
 • Značky granúl striedajte – a to z dôvodu, aby mal psík občas zmenu v jedálnom lístku. Napríklad môžete striedať tri značky stále dookola.
 • Dbajte na správne rozloženie živín v granulách – optimálne by granule mali obsahovať tuk maximálne 15 % a bielkovín približne 18 %. Pritom ale platí, že aktívny dospelý pes potrebuje až asi 20 % tuku a 25 % bielkovín. Samozrejme, ide iba o orientačné hodnoty, pretože u dospelého psíka treba zohľadňovať typ granúl aj podľa rasy a tiež podľa veľkosti ak ide o kríženca.
 • Zohľadnite vek a zdravotný stav psíka – psík senior potrebuje granule pre seniorov, ktoré sa pri malých a stredných plemenách začínajú kupovať približne od 9 roku života. U veľkých plemien je to najneskôr od 8 rokov. Ak trpí psík obezitou, treba mu kúpiť granule so zníženou energetickou hodnotou (vláknina nad 5 %, bielkoviny maximálne 22 %, tuk do 9 %).
 • Granule pre dojčiacu fenku – aj materstvo treba zohľadniť. Fenka, ktorá dojčí, by mala mať granule s obsahom tuku do 17 % a  bielkovín do 30 %.

 

Vedeli ste, že…

… aj psie granule môžu obsahovať škodlivé „éčka“? Vyhnúť sa treba najmä E320 a BHA (rakovinotvorné), E321 a BHT (toxické účinky spôsobujúce poškodenia pľúc a pečene) a E310 (podráždenie žalúdka, často spojené napríklad s následným vracaním).

 

Porovnanie značiek granúl

Ako už bolo v článku zmienené, súčasný trh so zvieracími krmivami je veľmi rozmanitý a k dispozícii je tak výber z obrovského množstva značiek. Preto sme pre vás zostavili krátky zoznam kvalitných značiek granúl pre psov, aby ste mali prehľad o tom najlepšom, čo je teraz na trhu. Zároveň tu nájdete informácie o tom, podľa čoho treba vyberať.

 

1. Royal Canin

Známa značka zvieracieho krmiva, ktorá je v našich končinách veľmi obľúbená. Jej veľkou výhodou je, že všetky produkty tejto značky sú prispôsobené jednotlivým životným fázam psíka. To znamená, že v ponuke sú napríklad granule pre starších psíkov, pre dojčiace fenky aj pre šteniatka.

Okrem toho sú dostupné aj v závislosti na rase – spĺňajú špecifické nároky danej rasy. Napríklad nie je problém dostať granule pre jazvečíka plné výživných látok pre kĺby a kosti. Tie váš psík ocení najmä v prípade, keď má problém s chrbticou. Samozrejmosťou sú aj granule pre mini plemená.

 

2. Acana

Značka granúl pochádzajúca z Kanady, ktorá už veľa rokov dbá na kvalitu každej jednej ingrediencie. Mäso tvorí až 75 % z celkového zloženia granúl. Vyznačujú sa vysokou kvalitou jednotlivých zložiek krmiva, a to vďaka používaným surovinám pri ich výrobe.

Ide napríklad o mäso z lovených rýb a nie z chovu, alebo o hydinu žijúcu vo voľnom výbehu. A zelenina pochádza iba od miestnych farmárov. Výsledkom je vyvážená a zdravá strava z čerstvých surovín a hlavne bez chémie.

 

3. Dog’s Chef

Kvalitné bezobilné krmivo, ktoré sa vyrába iba z výberových surovín, predstavujú granule značky Dog’s Chef. Podstatou týchto granúl je čerstvé mäso a kvalitné suroviny z overených zdrojov. Samozrejme, nenájdete tu žiadne farbivá, umelé konzervanty a ani žiadne ochucovadlá.

Dog's Chef granule
Dog’s Chef granule

Granule Dog’s  Chef spoznáte aj podľa toho, že psíkom veľmi chutí a granule pekne voňajú. Na výber pritom máte z mnohých receptúr, takže na svoje si príde každý psík s mlsným jazýčkom. V ponuke sa dajú nájsť aj špecializované receptúry pre rôzne skupiny psíkov.

 

4. Primordial

Pochádzajú z Talianska a vlastní ju rodinná firma Mister pet – obľúbené Primordial granule. Firma sídli v Parmskej oblasti, ktorá je svetoznáma svojou tradičnou a veľmi chutnou gastronómiou. Tá sa samozrejme prenáša aj do výroby granúl pre psíkov, a to v snahe zachovať pôvodnú stravu psích predkov. Preto granule Primordial obsahujú prírodne spracované suroviny. Ide o čerstvé aj sušené mäso, ktoré je doplnené o bylinky, ovocie a zeleninu. Samozrejme, tiež ide o bezobilné krmivo.

 

5. Orijen

Aj táto značka pochádza z Kanady, pričom sa granule Orijen podobne ako v predchádzajúcom prípade, vyznačujú vysokým podielom mäsa. K mäsu sa tu pridávajú dokonca aj vnútornosti, výživné chrupavky obsahujúce kolagén (dobré na kosti a kĺby) a tiež celé vajíčka. Niekedy môžete  v zložení nájsť aj celé sardinky, alebo slede, čo pridáva na nutričnej hodnote.

Zdravým doplnkom sú tiež koreniny a bylinky podporujúce trávenie, napríklad kurkuma a čakanka. Čerstvosť a vysoký obsah hodnotných látok sa v prípade tejto značky zabezpečujú sušením a mrazom. Samozrejmosťou sú i granule pre psích seniorov alebo výživné granulky pre šteniatka.

 

6. AATU

Značka pochádza z Veľkej Británie a jej veľkou prednosťou je, že receptúra je nutrične koncentrovaná a kaloricky výdatnejšia. Výsledkom toho je, že pre pokrytie kalorického výdaja psíka je tak potrebná menšia dávka než u bežných krmív. Granule tejto značky sa preto hodia najmä pre aktívnych a športujúcich psíkov.

AATU granule
AATU granule

 

Zloženie dbá na vysoký podiel mäsa (až 85 %), pričom využívajú princíp Super 8. Čo to znamená? Jednoducho to, že obsahujú 8 druhov ovocia, 8 druhov zeleniny, 8 druhov korenia a 8 druhov bylín. Prirodzene, neobsahujú obilniny, farbivá a ani GMO plodiny.

Samozrejmosťou je i nízky glykemický index. Na výber pritom máte z viacerých druhov hydiny a rýb. V ponuke je tiež receptúra Puppy Salmon pre šteňatá a juniorov v príprave na šport či službu.

 

7. Essential

Granule tejto značky pozostávajú z regionálnych britských a škótskych surovín, pričom jej hlavným poslaním je zlepšiť a predĺžiť život zvieraťa. Jednotlivé receptúry zabezpečujú nielen vyváženosť nutrientov ale aj hladiny cukru v krvi psíka. Pripravujú sa z čerstvých aj sušených surovín, a to pri nízkych teplotách. To zaručuje čerstvosť a využiteľnosť živín. Prirodzene, neobsahujú žiadne obilniny.

Vo všeobecnosti platí, že veľké balenie granúl Essential obsahuje väčšie kúsky (približne 2 cm). Hodí sa preto najmä pre väčšie a stredné plemená. Pre tie menšie sú vhodnejšie malé balenia, ktoré obsahujú menšie granulky.

 

8. Platinum Natural

Rovnako aj táto nemecká značka granúl pre psov sa vyznačuje vysokým obsahom čerstvého mäsa (70%). Jednotlivé suroviny sú zachované v potravinárskej kvalite, ktoré sa spracovávajú šetrným spôsobom – pozvoľna sa vysušujú so zachovaním približne 18-19% vlhkosti. Krmivo preto zostáva polovlhké.

Platinum natural granule
Platinum natural granule

 

Vďaka skutočnosti, že každých 5kg krmiva je zabalených zvlášť, zostáva vždy čerstvé a chutné. Táto značka sa svojim zložením a spracovaním hodí pre citlivých psíkov ako hypoalergénne krmivo.

 

Záver

Trh so zvieracími krmivami sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou. Na jednu stranu tak máte na výber z mnohých produktov, na strane druhej je tu však žiaľ aj riziko nekvalitného krmiva, ktoré môže vášmu štvornohému miláčikovi z dlhodobého hľadiska uškodiť. Pri kupovaní granúl pre psíka sa je preto treba riadiť určitými pravidlami a nielen farebným obalom alebo nízkou cenou.

Dôraz treba klásť najmä na obsah živín, kde by malo dominovať predovšetkým čerstvé mäso a tiež látky dôležité pre zdravý život psíka. Pri výbere značky granúl zohľadňujte aj vek, rasu a zdravotný stav psíka. Tiež je dobré značky granúl pravidelne striedať.

obrázky: freepik.com, nivadog.eu

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.