Cestovanie

Neviete kam na výlet v Slovinsku? Toto odporúčame navštíviť

Keď sa povie Slovinsko určite si väčšina z nás nepredstaví miesto ideálnej dovolenky. Ide o krajinu, ktorá neláka absolútnu väčšinu turistov tak, ako iné ospevovanejšie destinácie. Slovinsko je však krajina, ktorá má určite čo ponúknuť.

 

Priam krištáľovo čistá príroda rozprestierajúca sa pod končekmi Álp je plná nepoškodených lesov a azúrovo modrých horských tokov. Nie len, že si tu oddýchnete, ale aj nazbierate množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Vybrali sme pre vás niekoľko miest na výlet v Slovinsku, ktoré určite nesmiete vynechať.

 

Cestovanie do Slovinska

Do Slovinska sa dostaneme pomerne ľahko autom, vlakom aj lietadlom. Dobrodružnejšie je však zvoliť si prepravu autom a ním aj putovať krížom krážom po zelenej krajine. Z Bratislavy cez Rakúsko vedie takmer 300 kilometrov dlhá cesta, ktorej väčšiu časť tvorí diaľnica.

 

TIP: Predtým, ako sa rozhodnete ísť na výlet autom, nezabudnite na poriadnu kontrolu vášho vozidla. Skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách, hĺbku dezénu (pozrite si kedy vám hrozí pokuta), klimatizáciu, autolekárničku, vodu v odstrekovačoch, olej, nakoniec aj diaľničnú známku.

 

Ľubľana – čo navštíviť

Ľubľana - hrad
Hrad v Ľubľane

Malé hlavné mesto Ľubľana, leží v samom srdci krajiny, obklopené všetkými krásami aké Slovinsko ponúka. V meste nájdeme najmä pôvodných obyvateľov, ktorí vás s úsmevom navedú k najkrajším miestam tohto kraja. Uchovávajú tradície a chránia kultúrne pamiatky dlhé storočia. Cestou naprieč Slovinskom, preto návštevu Ľubľany nevynechajte.

Dominantou mesta je hrad, ktorý sa obklopený hustou zeleňou týči uprostred. Objavíte tu históriu Ľubľany i výstavy bábik, ktoré sú pre Slovinsko typické. Hore na vás čaká krásny panoramatický výhľad. Ten ponúka typickú architektúru i tzv. Trojitý most osadený v snehobielom kameni priamo v centre mesta.

Vyhľadávanou atrakciou je aj tzv. Zmajki most, ktorému z každej strany dominujú dve sochy drakov, strážiaci mesto nad riekou Ľubľana, po ktorej sa počas leta môžete preplaviť malou loďkou.

Zaujímavosťou je tzv. Metelkovo, časť mesta, kde kedysi žila armáda. Dnes sa tu stretávajú mladí ľudia a je miestom, ktoré oplýva živými farebnými fasádami domov, zdobené maľbami a grafitmi. V zvláštnej atmosfére Metelkova si môžete prenajať izbu v jednej z bývalých väzníc. Trúfnete si stráviť tu noc?

 

Triglavský národný park

Zelenci, Triglavský národný park
Zelenci, Triglavský národný park

Ak si však od miest a ľudí potrebujete na chvíľu oddýchnuť  a vyčistiť si preplnenú myseľ, Slovinská príroda je na to ako stvorená. Severozápadne od hlavného mesta Ľubľana na hraniciach s Talianskom nájdete samotný raj.  Triglavský národný park je jedným z najnavštevovanejším miestom Slovinska a niet sa čomu diviť. To, čo tu medzi horským masívom a hustým lesom nájdete vás nesmierne očarí.

Dominantou parku je najvyšší vrch krajiny,  Triglav, na ktorý denne putujú odvážlivci, milujúci hory i krištáľovo čistú vodu stekajúcu z neďalekých Julských Álp. Údolie rieky Soča patrí k najkrajším miestam v Slovinsku. Milovníci oddychu tu nájdu krásu na každom kroku, ktorú môžu obdivovať množstvom kľukatých náučných chodníkov alebo aktívnou dovolenkou plnou dobrodružstva. Naň už nikdy nezabudnete.  Pretože slovinská Soča je rajom vodných športov.

Široká ponuka horských masívov, jaskýň a priesmykov s pokojnou aj dravou  horskou vodou ponúka priam ideálne podmienky pre nadšencov splavov, canyoningu, aj pešej turistiky. Dobrodružné pereje azúrovo čistej rieky Soča turistov lákajú na rafting, ktorí zvládnu aj úplní začiatočníci.

 

Splavovanie rieky Soča

Splavovanie rieky Soča v Slovinsku
Rafting na rieke Soča

Najlepším miesto na zdolanie rôznorodej rieky Soča je dedinka Bovec. Nájdete tu množstvo nadšencov raftingu a kajakov, preto núdzu o sprievodcov, inštruktorov či požičovni mať nebudete.

Splavy spolu s bohatým programom si môžete rezervovať už dopredu doma. Na výber je množstvo kombinácii denných zážitkov i nočný kemping s rovnako plným režimom, kde spoznáte nových ľudí zdieľajúci rovnaké nadšenie pre aktívny relax. Naučíte sa tu nie len narábať s pádlom aj rešpektovať pravidla kolektívu a bezpečne sa dopraviť na koniec cesty.

Bonusom sú úchvatné výhľady na okolitú prírodu a veľa zábavy, ktorú s množstvom nových ľudí zažijete. A ak sa Vám to zapáči veľmi, v splavoch môžete pokračovať aj na oveľa divokejších vodách, napríklad na africkej Zambezi.

 

Úžľabina Sušec

Jedným z najvyhľadávanejších kaňonov Slovinska je úžľabina Sušec. Nenáročný kanyoning sa nachádza asi 8 km od obce Bovec  a po celom obvode ho lemuje náučný chodník. Po cca 60 minútovej ceste do kopca sa dostanete až na vrchol kaňona, odkiaľ sa skalnatými priesmykmi za pomoci inštruktorov a s riadnou výstrojov spúšťate do 5 až 12 stupňovej vody.

Zostupom sa prekonáva prevýšenie asi 120m s dĺžkou približne 1000m. Toto miesto je plné šmykľaviek, vodopádov, jazierok a skokov vo výškach od 1,5 metra. Svoju odvahu tu však prekonáte nad vodopádom “Raketa” ležiacom vo výške 14 metrov a spustiť sa po ňou je ozajstným zážitkom aj prekonaním vlastného strachu.

Najväčší vodopád má dĺžku 20m ten však uvidíte len zo spomínaného chodníka. Adrenalín v žilách vás istotne zohreje dosť na to, aby ste si približne dvojhodinový program naplno užili. I keď vám cestou robia spoločnosť kvalifikovaní inštruktori, nezabudnite sa pred výletom poistiť na rizikové športy. Až potom vyrazte na dobrodružstvo v slovinskej časti Álp.

 

Kedysi súčasť Juhoslávie, dnes samostatný štát hraničí s obľúbenými dovolenkovými krajinami, ako je Chorvátsko a Taliansko. V najzápadnejšom kúte Slovinska, môžete okúsiť aj Jadranské more a preplaviť sa až k brehom talianskych Benátok.

obrázky: pixabay.com, macsadventure.com, eurorafting.sk

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.