PR

Ktoré značky batérií sú najlepšie?

V súčasnosti je trh s batériami do elektrospotrebičov zaplavený výrobkami rôznej kvality. Niekedy sa v tom môže človek strácať. Ktorá batéria sa kam hodí? Ktoré značky sú najlepšie? V článku vám poradíme, ako si vybrať čo možno najvýhodnejšie.

 

Základné pravidlo

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že z dlhodobého hľadiska sa oplatí kupovať iba nabíjacie batérie. No tak jednoduché to nie je. To najdôležitejšie na čo treba pri výbere batérií pamätať, je totiž účel a spôsob ich použitia. A práve z tohto pohľadu sa nabíjacia batéria nie vždy hodí. Napríklad iná baterka patrí do budíka a iná zase do svietidla.

Ak však potrebujete batériu do bezdrôtovej klávesnice, myši alebo herného ovládača, je určite výborným tipom použiť špičkové nabíjacie batérie Panasonic Eneloop. Dokonca ich môžete dostať už prednabité a ihneď pripravené na použitie.

 

Označenie a parametre batérií

Pochopiteľne, kvalitná a spoľahlivá značka batérie je dôležitá. Avšak pri jej výbere treba v prvom rade dbať na jej tvar. Musí sa zmestiť presne na miesto, na ktoré je určená. Problémom však môže byť niekoľko druhov ich rôzneho označenia. Klasické alkalické mikrotužkové batérie môžu byť napríklad označené ako AAA, MN2400, LR03 či AM4. Záleží to od toho, v ktorej krajine si ich kúpite.

Na Slovensku sa najčastejšie používa označenie ANSI, ktoré je niekedy doplnené slovenským pomenovaním. Malé gombíkové batérie sú však v tomto smere výnimkou. V ich prípade sa stretnete skôr s označením IEC (R6, R03…).

Rovnako dôležité je pri výbere vhodnej batérie zohľadniť jej parametre. Medzi najdôležitejšie patria:

  • Obvyklé použitie – vreckové svietidlá, diaľkové ovládanie, veľké svietidlá, hodinky, hračky, detektory, kalkulačky, fotoaparáty, kamery…
  • Kapacita – udáva sa v mAh.
  • Napätie – udáva sa vo voltoch (V), a to zvyčajne v rozsahu od 1,2 až do 3V.
  • Rozmer – udáva sa v milimetroch. Napríklad 14,9 x 50 mm (tužková batéria), 10,5 x 44,5 mm (mikrotužková batéria), 11,6 x 5,4 mm (gombíková batéria)…

 

Vedeli ste, že…

… batérie, ako zdroj energie, sa delia na primárne a sekundárne? Tie primárne nie je možné nabíjať. Sekundárne by sa zase mali skôr označovať ako akumulátory – sú určené na nabíjanie.

 

Kedy treba siahnuť po nabíjacích batériách?

Vo všeobecnosti platí, že nabíjacie batérie sú ideálne do zariadení, ktoré používate pravidelne a intenzívne. To znamená, že spotrebujú viac elektrickej energie. Napríklad v PC klávesniciach, bezdrôtových myšiach či v digitálnych fotoaparátoch. Z hľadiska financií ide o najrozumnejšie riešenie. Nemusíte tak neustále dokupovať nové batérie a tie staré vyhadzovať. Samozrejme iba na miestach a v nádobách na to určených.

 

V zariadeniach, ktoré používate iba sporadicky, dlhodobo ich skladujete alebo majú minimálny odber elektrickej energie, sú zase lepšie alkalické nenabíjacie batérie. Ich najväčšou výhodou je, že narozdiel od nabíjacích batérií, netrpia samovoľným vybíjaním. Preto ich môžete používať aj dlhé mesiace po zakúpení. Ideálne je to napríklad v prípade diaľkových ovládačov.

Hlavnou nevýhodou starších nabíjacích AA batérií (NiMH články) je ich pamäťový efekt – zníženie napätia. Najčastejšie k nemu dochádza v dôsledku zlého nabíjania. V súčasnosti sa preto čoraz používanejšími stávajú kvalitné nabíjateľné batérie typu 18650. Prečo?

 

Výhody nabíjateľných batérií typu 18650

V prvom rade je hlavnou charakteristikou tohto typu akumulátora kvalitný článok. Ideálny je napríklad pre ručné svietidlá, vysokovýkonné baterky či rôzne prenosné zariadenia. Samozrejme, vo výkone prekonajú aj najlepšie alkalické tužkové batérie.

Niektoré z nich obsahujú aj ochranu proti preťaženiu, vytečeniu či prípadnému skratu. Tiež disponujú aj vstavaným ochranným obvodom proti vybitiu a nadmernému nabitiu. A to v ich prípade znamená vynikajúcu životnosť.

Nabíjateľné batérie
Nabíjateľné batérie

Ďalšou veľkou prednosťou tohto typu batérií je ich možnosť jednoduchého dobíjania. Pri správnom používaní dokážu vydržať aj niekoľko stoviek dobíjacích cyklov. Niektoré z nich majú dokonca na svojom tele nabíjací microUSB konektor, cez ktorý ich môžete dobíjať z počítača alebo nabíjačkou na mobilný telefón. A v neposlednom rade tiež disponujú funkciou LSD (Low Self-Discharge). Vďaka nej dokážete rozoznať i veľmi nízke samovybíjanie batérie.

 

Tip

Značka Sony patrí medzi najobľúbenejšie aj pokiaľ ide o nabíjateľné batérie typu 18650. Medzi kvalitné značky tohto typu batérií tiež patria značky Panasonic Eneloop, KeepPower, LG alebo Xtar.

 

Batérie do notebooku

Ak hľadáte batérie do notebooku, tak najideálnejšie sú samozrejme Li-Ion batérie. Ich najväčšou prednosťou totiž je, že dokážu uchovávať elektrickú energiu v menšom objeme článku. A to sa navonok prejavuje na ich menšej hmotnosti, čo je pri výpočtovej technike viac než žiadané.

Batérie do notebooku HP
Batérie do notebooku HP

Ďalšou ich veľkou prednosťou je, že narozdiel od predchádzajúcich typov nabíjacích batérií, dosahuje v ich prípade samovybíjanie iba 5 %. Predtým sa táto hodnota mohla vyšplhať až na 35%! Takže žiaden pamäťový efekt.

Pochopiteľne, za tento typ batérie si zaplatíte najviac. A to najmä z dôvodu riadiaceho čipu, ktorý sa stará o to, aby sa batéria úplne nevybila. To znamená, že pri nízkej kapacite batérie dokáže elektrospotrebič vypnúť z dôvodu slabej batérie. Zvyčajne ide o úroveň nabitia okolo 10 %.

Na druhú stranu ale nevýhodou je starnutie batérie, ktoré je spôsobené vysokou reaktívnosťou líthia. S tým je spojené aj ich správne používanie – žiadne teplotné extrémy. Tiež sa neodporúča batériu nadmerne vybíjať, či naopak, udržiavať na 100% nabití. Naopak, životnosti batérie najviac prospieva, ak ju vybijete po hranicu 20% a nabijete na 90-95% celkovej kapacity.

Pochopiteľne, pri výbere Li-Ion batérie si nezabudnite skontrolovať jej kompatibilitu s vašou značkou notebooku.

 

Rada na záver

Pamäťový efekt do určitej miery odstránite tak, že nabíjaciu batériu celkom vybijete a potom znova nabijete. Nie vždy sa to ale podarí na 100 %. Preto si dajte pozor, aby ste batériu nabíjali správne.

Medzi najlepšie značky alkalických tužkových a mikrotužkových batérií patria značky Panasonic, GP Super Alkaline, Varta Longlife a Agfaphoto.

obrázky: freepik, baterie.sk

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.