Cestovanie

Malagu sa oplatí vidieť – sprievodca

Nespočetné farby, pestrá gastronómia,  vábivá rytmická hudba a ľudia tak milí a usmievavý, že sa do prístavného mesta ležiaceho len kúsok od Afriky doslova zamilujete. Teploty tu ani v zimných mesiacoch neklesajú príliš nízko, preto sa španielska Málaga stala jedným z najvyhľadávanejších miest pestrej Andalúzie.  Leží na pobreží Costa del Sol, len pár kilometrov od známeho Gibraltárskeho prielivu.

 

 

Cesta do Malagy

Najrýchlejšie sa do mesta dostaneme leteckou dopravou už za pár hodín, kedy sa lietadlo smerujúce na juh náhle nad morom otáča a odhaľuje krásy pobrežného mesta. Z letiska obklopeného palmami, sa mestskou hromadnou dopravou ľahko dopravíte až do jeho centra. Domáci sú veľmi nápomocní, usmievaví a vždy radi turistom poradia. V rušnom meste panuje miestnymi udržiavaná uvoľnená atmosféra.

 

Centrum Malagy a prekrásna príroda

Dušou jedného z najstarších miest vôbec je historické centrum, ktoré je zmesou pôsobivých pamiatok a zo všetkých strán ho obklopuje prekrásna príroda. Tá rovnako ako všetko ostatné je udržiavaná s náležitou starostlivosťou. V subtropickej klíme očaria pestré kvetiny, či citrusy rastúce v početných alejách. Žiarivo oranžové plody sú síce šťavnaté, no v zimných mesiacoch poriadne kyslasté. Okrem pomarančov však ohúria aj borovice pínie, ktoré dorastajú až do neuveriteľných 30 metrových výšin.

V priemerných 300 slnečných dní tu nájdeme množstvo pre nás exotických rastlín, ktoré sú však niekoľkonásobne väčšie, ako u nás v klasických črepníkoch.  Jednou z precízne udržiavaných je Parque de Málaga, ktorý sa tiahne pozdĺž celého prístavu. Jeho súčasťou sú fontány, vykladané farebnou mozaikou, s množstvom zákutí vhodných na príjemný oddych.

 

Kopec Gibralfaro

Úchvatný panoramatický výhľad na celé mesto ponúka jeho dominanta kopec Gibralfaro, na ktorý sa určite oplatí vyšľapať. Cestou sa nám Málaga odkrýva ako na dlani, historické centrum, rozľahlý prístav, či býčia aréna sú len minimum čo mesto ponúka.

Vrcholom stúpania je mohutný hrad Gibralfaro, ktorý je prepojený s nižšie položeným moslimským palácom Alcabaza s vnútornými záhradami a výhľadom na zachovalé rímske divadlo, Teatro Romano de Málaga, ktoré je najstaršou pamiatkou mesta. Divadlo s kapacitou 220 divákov bolo postavené za vlády cisára Augusta a pred svetom dlho ukryté. Obe sú stavbami s hrubými strohými múrmi masívneho opevnenia.

 

Záhrady v Malage

Okrem bohatej architektúry sústredenej v centre, mesto na svojom okraji smerom na sever ukrýva záhrady, ktorých návšteva svojou veľkosťou a pestrosťou rastlín predstavuje neuveriteľný zážitok. Počas horúcich dní ponúka príjemný chládok pod listami stromov zo všetkých kútov sveta. Uprostred botanickej záhrady La Concepción Historical-Botanical Gardens sa nachádzajú stavby ako vily,  akvadukty, či starodávne školy. Záhrady tak ako dnes, aj v minulosti oplývali čulým životom.

 

Gastronómia v Malage

 Skvelým spôsobom ako využiť čas strávený v španielskej Malage je aj ochutnávka miestnej kuchyne. Keďže ceny sú tu prijateľné, je skvelým gastronomickým zážitkom návšteva nespočetného množstva miestnych reštaurácií. Obyvatelia mesta sú labužníkmi nie len života, ale aj pestrého jedla. Za ochutnávku určite stoja jedlá z čerstvých rýb, ale aj paela, sladké churros, či fantastické predjedlo  Pan amb oli vo forme tapas. Španieli dodržujú tzv. siestu, kedy sa počas najväčších denných horúčav ukývajú a dodržujú tradičný odpočinok. Z tohto dôvodu začínajú večerať a stretávať sa s priateľmi až vo večerných hodinách.

 

Priľahlé mestá – Granada, Sevilla a Ronda

Z Malagy sa oplatí vycestovať aj do priľahlých miest, Granada, Sevilla a Ronda. Sú rovnako významnou kolískou andalúzskej, historicky pôvabnej architektúry. Legendárna cesta Caminito del Rey ako súčasť nádherného kaňona je už iba čerešničkou na torte.

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.