Bývanie

Na akú teplotu vykurovať izby v byte a v dome

Dosiahnutie dokonalej vnútornej teploty vyžaduje hľadanie blahodarnej rovnováhy, ktorá výrazne prispieva k pohodliu a fyzickej i psychickej pohode obyvateľov. Či už bývate v útulnom byte alebo v priestrannom dome, pochopenie optimálnej teploty pre rôzne miestnosti môže zlepšiť vaše prežívanie. V tomto článku preskúmame ideálne teploty pre rôzne miestnosti a podelíme sa o tipy na udržanie príjemného a energeticky úsporného prostredia.

 

 

Teplota v obývačke

Obývacia izba je často centrom rodinných aktivít a spoločenských stretnutí. Zamerajte sa na teplotu medzi 20 až 22 stupňov Celzia, aby ste vytvorili teplú a príjemnú atmosféru. Počas zimných mesiacov zvážte použitie prikrývok alebo noste viac vrstiev oblečenia, aby ste ostali v teple bez toho, aby ste museli prekurovať izby. To príliš vysušuje vzduch a tým aj vaše sliznice a oči, takže môžete viac pokašliavať alebo cítiť štípanie v očiach. Myslite aj na zariadenie obývačky a jej farby. Napríklad, bukový nábytok pôsobí na dotyk oveľa teplejšie ako kovové a sklenené police alebo konferenčné stolíky. A žltá sedačka vyvolá teplejší dojem ako biela.

 

Teplota v spálne

Pre pokojný spánok odborníci odporúčajú udržiavať spálňu chladnejšiu ako iné obytné priestory. Za optimálny sa vo všeobecnosti považuje rozsah 15 až 19 stupňov Celzia. Pokiaľ je vám chladno, zvážte materiály svojho pyžama a posteľnej bielizne. Vysoké teploty totiž neškodia len nášmu zdraviu a pokojnému spánku, ale aj nábytku, ktorý v spálni máme – čalúneným posteliam škodí priame slnečné žiarenie aj teploty nad 25 stupňov.

 

Teplota v kúpeľni

Kúpeľne sú príjemnejšie, keď sú mierne teplejšie, aby sa zabránilo šoku z prechodu z teplej sprchy do chladnejšieho prostredia. Zamerajte sa na teplotný rozsah medzi 23 až 26 stupňov Celzia. Vyššia teplota pomôže aj rýchlejšiemu schnutiu kachličiek či podlahy, ktorú pofŕkate vodou. Aj tak však venujte chvíľu času zotretiu kvapiek vody, aby sa v teplej a vlhkej kúpeľni nemnožili plesne.

 

Teplota v domácej pracovni

S nárastom práce na diaľku je vytvorenie optimálnej teploty vo vašej domácej kancelárii rozhodujúce pre vašu produktivitu. Zamerajte sa na rozsah 20 až 23 stupňov Celzia, aby ste dosiahli rovnováhu medzi bdelosťou a pohodlím.

 

Teplota v kuchyni

Kuchyňa je dynamický priestor, v ktorom k celkovej teplote prispieva aj varenie a pečenie. Zvyčajne stačí udržiavať v nej okolo 21 stupňov Celzia. Samozrejme, nie vždy varíme hneď od prebudenia, preto vám ráno pomôže zahriať sa šálka kávy s potlačou. Ak si na ňu vyberiete fotografiu vašich milovaných, nezahreje iba v žalúdku, ale aj na srdci. Podobne je to s horúcimi polievkami – ak do nich pridáte pikantnejšie korenie, zahrejú vás z vnútra.

 

Odporúčané teploty v izbách domácnosti:

Izba Odporúčaná teplota
Obývačka 20 až 22 °C
Spálňa 15 až 19 °C
Kúpeľňa 23 až 26 °C
Domáca pracovňa 20 až 23 °C
Kuchyňa 21 °C

 

Energetická účinnosť

Nastavenie teploty v byte

 

Bez ohľadu na miestnosť je priorita energetickej účinnosti kľúčom k minimalizácii nákladov na energie. Zvážte investíciu do programovateľného termostatu na reguláciu teplôt na základe vašej každodennej rutiny. K energeticky efektívnemu domu prispieva aj správna izolácia, utesnené okná a pravidelná údržba kotla.

 

Sezónne zmeny

Uvedomte si, že ideálna teplota sa môže meniť v závislosti od ročného obdobia. Počas zimy sa zamerajte na o niečo nižšiu teplotu, keď ste aktívni, aby ste ušetrili náklady na vykurovanie, a v lete používajte ventilátory a tienidlá, aby bol váš dom chladnejší bez preťažovania klimatizácie.

 

Osobné preferencie

V konečnom dôsledku je ideálna teplota subjektívna a ovplyvnená osobnými preferenciami. Zvážte preto názory všetkých členov domácnosti a otvorene komunikujte o nastavení teploty, aby ste našli kompromis, ktorý bude vyhovovať všetkým.

 

Vytvorenie pohodlného životného prostredia zahŕňa premyslené zváženie nastavení teploty v celom byte alebo dome. Pochopením jedinečných požiadaviek každého priestoru, prijatím energeticky účinných postupov a zvážením osobných preferencií môžete dosiahnuť dokonalú rovnováhu, aby boli vaše obytné priestory príjemné, útulné a napomáhajúce šťastnému a zdravému životnému štýlu.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.