Zdravie

Chronická únava – podceňovaný problém veľa ľudí. Čo s ňou?

Ľudia v minulosti pracovali od svitu do mrku a čuduj sa svete,  neboli toľko unavení ako je tomu dnes. Prečo je tomu tak? Hneď sa tu natíska odpoveď, že je to spôsobené asi tou uponáhľanou modernou dobou. Všetci chceme byť najlepší v tom čo robíme a šplhať po spoločenskom rebríčku stále vyššie a vyššie. Na zdravie sa pritom akosi zabúda. Preto sa nemôžeme čudovať, že sa v poslednej dobe čoraz častejšie skloňuje pojem únavového syndrómu. Čo to vlastne je, a ako sa prejavuje, si povieme v našom článku. 

 

Čo je únavový syndróm

Únavový syndróm najčastejšie trápi pracujúcu populáciu (hlavne zamestnané ženy), takže sa týka prevažne ľudí vo veku od 20 – 60 rokov. Celkom však nemožno vylúčiť ani staršie ročníky, ktoré sú v súvislosti s touto chorobou najrizikovejšie. Často sa totiž v tomto prípade stáva, že sa chronická únava neodhalí a zle sa diagnostikuje.

U starších ľudí sa akosi už prirodzene očakáva úbytok psychických i fyzických síl, takže sa to zvykne podceniť. To sa však nevypláca. Preto ako tento zdravotný problém odhaliť?

 

Príznaky chronickej únavy

Prejavy chronickej únavy môžu byť rôzne. Častá únava však ešte nemusí nutne znamenať, že trpíte chronickou formou únavy. Vysvetlenie sa môže skrývať aj v strese alebo v známke zlého životného štýlu či zlej životasprávy. Rozpoznať únavový syndróm preto vôbec nie je jednoduché.

Pozor by ste si však mali dať v prípade, ak ste často unavení (pritom predtým ste boli svieži ako rybička), únava vám spôsobuje zníženie pohybovej aktivity a kondície, začali ste trpieť bolesťami svalov a kĺbov, máte často depresie, začali ste sa nadmerne potiť a  mať problémy so spánkom, či krátkodobou pamäťou. Samozrejme, všetky tieto príznaky treba pozorovať dlhodobejšie, aby ste vylúčili iba niečo prechodné.

Chronický únavový syndróm

 

Situáciu okolo chronickej únavy nezľahčuje ani fakt, že býva často podceňovaná aj samotnými lekármi, ktorí ju často považujú iba za niečo bezvýznamné. Ako niečo, čo sa dá ľahko prekonať spánkom a oddychom.

Časté býva aj konštatovanie, že ide o vymyslený medicínsky problém, ako napríklad lenivosť alebo simulovanie. Všetky tieto úvahy sú živené tým, že lekári nevedia nájsť fyzickú príčinu únavy, nemajú sa teda čoho po medicínskej stránke chytiť. Často preto takýto ľudia končia aj na psychiatri, čo tiež nie je práve najšťastnejšie riešenie. Aj dávkovanie liekov na spánok situáciu zhoršuje, pretože nadmiera spánku prispieva k znižovaniu duševnej pohody a celkovej telesnej kondície.

 

Ako diagnostikovať nediagnostikovateľné?

Tu sa dostávame k patovému stavu. V predchádzajúcich odstavcoch sme sa zmienili, že chronická únava sa prakticky priamo nedá diagnostikovať, pričom si ju lekári zamieňajú za všeličo iné. Tak čo s tým?

Chronická únava je takým pekným príkladom medicínskeho paradoxu. Pokiaľ totiž lekár nezistí žiadnu inú telesnú chorobu a vaše ťažkosti pretrvávajú, tak je veľký predpoklad, že trpíte práve únavovým syndrómom. Čiže je veľká pravdepodobnosť, že ho máte práve vtedy, ak ste po formálnej stránke navonok zdraví, no v skutočnosti sa stále cítite chorí.

Je však potom dôležité tento stav nebrať na ľahkú váhu, pretože hoci lekár nič nezistil, dôležitejšie je to, ako sa cítite. A pokiaľ sa necítite zdravo, máte problém.

 

Čo robiť proti chronickej únave?

To najlepšie čo môžete urobiť v súvislosti s chronickou únavou je, ako je dnes moderné vravieť, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. A najlepšie začať pohybom a rehabilitáciou. Tým po čase prirodzene dosiahnete zlepšenie svojej telesnej kondície. A to ocení najmä predtým ochabnuté svalstvo a váš srdcovo-cievny systém. Krv tak začne lepšie cirkulovať a to znamená lepší a účinnejší prenos kyslíka po tele.

Na začiatok stačia iba krátke tréningové dávky, ktoré postupne pomaly začnete zvyšovať. Dôležité je hlavne v cvičení vydržať a nevzdávať to. Začiatky nikdy nebývajú ľahké, hlavne keď vám stojí za chrbtom chronická únava. Cvičenie však svoje ovocie rozhodne prinesie. A so svalstvom a bolesťami kĺbov vám účinne dokáže pomôcť skúsený fyzioterapeut.

Chronická únava

 

TIP: Ak vaše problémy so spánkom nie sú dlhodobé, inšpirujte sa pár radami: čo robiť keď nemôžem zaspať?

 

Pochopiteľne, treba myslieť aj na vyváženú životosprávu, zdravá strava je základom v boji proti každej chorobe, nielen proti chronickej únave. Vyhýbať by ste sa mali tučným jedlám a tiež prejedaniu sa. Odporúča sa jesť 4-5 krát za deň menšie porcie a vždy v podobnom čase. Rovnako je užitočné vyhnúť sa kofeínu a sladkostiam. Vo všeobecnosti dbajte na to, aby váš tanier obsahoval pestré, ľahko stráviteľné jedlo. Malo by byť bohaté na vlákninu a dostatočný prísun horčíka (napríklad špenát, šošovica, hrach…) a zinku (červené mäso, cesnak, tekvicové semená…).

Ani v pitnom režime sa neodporúčajú žiadne ústupky. To znamená, že zabudnite na sladené vody z obchodu a radšej pite dostatočné množstvo obyčajnej vody a v pravidelných intervaloch.

Kvalitu spánku si zase zlepšíte vyvetraním miestnosti krátko pred spaním, váš mozog sa tak počas spánku bude lepšie okysličovať.

 

Chronický únavový syndróm v budúcnosti

A aké sú prognózy ohľadom chronickej únavy do budúcna? Žiaľ, početnosť týchto zdravotných problémov bude len narastať. Niektoré štatistiky dokonca uvádzajú, že týmto syndrómom bude trpieť až štvrtina ľudskej populácie. Pochopiteľne, platí tu jednoduchá poučka. Čím vyspelejšia civilizácia, tým uponáhľanejší život a tým väčší nárast chronickej únavy. Bavíme sa preto o chorobe budúcnosti.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.