Zdravie

Ako pomáha káva pri chudnutí

Káva patrí k najobľúbenejším nápojom na svete. Doprajeme si ju aj niekoľkokrát počas dňa. V súvislosti s pitím kávy sa však traduje i niekoľko tvrdení. Je napríklad pravda, že káva pomáha pri chudnutí? Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Pite iba kvalitnú kávu

Áno, je to pravda. Káva naozaj pomáha pri chudnutí. To je nesporný fakt. Nečakajte však zázraky. Káva nie je čarovným nápojom, ktorý vám akoby mávnutím čarovného prútika zaručí rapídne chudnutie. A rozhodne neplatí, že čím viac kávy vypijete, tým viac schudnete. No v boji s prebytočnými kilami dokáže skutočne pomôcť.

V prvom rade je ale najdôležitejšie piť naozaj iba kvalitnú kávu. Tiež je ideálne nekupovať ju už namletú, ale radšej si ju pomlieť doma. A to z dôvodu, že aj napriek tomu, že je káva v obchodoch vákuovo balená, rýchlo stráca na kvalite a bohatosti chuti.

Rovnako je treba zvážiť vhodný spôsob, akým si budete kávu pripravovať. Prirodzene, dôležité je aj praženie kávy. Najlepšie je siahnuť po výberovej organickej káve praženej slovenskými odborníkmi na praženie kávy.

Napríklad nie je rozumné použiť kávu určenú k filtrovaniu na prípravu espressa. Výsledkom tak bude výrazne kyslá chuť. A tá vás v príprave ďalších kávových špecialít iba odradí.  Hotová káva by pritom mala mať krásnu hustú penu, ktorú môžete naberať lyžičkou.

Pod touto penou by ste prirodzene nemali nájsť žiadne olejové škvrny. A samozrejme, najdôležitejším znakom kvality je charakteristická vôňa kávy. Tá sa líši od odrody k odrode, či mieste pestovania kávy.

Vedeli ste, že…

… ideálnymi podmienkami na pestovanie kávy je vhodná kombinácia nadmorskej výšky a horskej klímy? Tieto podmienky pestovania spĺňa napríklad kvalitná brazílska káva, ktorá sa vyznačuje jedinečnou rozmanitosťou chutí a aróm.

 

Akú kávu treba pri chudnutí piť?

Prirodzene, čierna aj zelená káva sú rovnako dobré a veľmi chutné. Pre chudnutie je však vhodnejšia zelená káva. Prečo? Zelená káva totiž neprechádza typickým pražením. Svojou chuťou preto pripomína skôr zelený čaj, pričom obsahuje veľké množstvo kofeínu. Čo majú spoločné je fakt, že čierna i zelená káva potláčajú chuť do jedla. A zároveň pomáhajú s naštartovaní a zrýchlením metabolizmu – rýchlejšie trávenie.

Benefitom zelenej kávy, podobne ako je tomu pri zelenom čaji je však to, že tiež pomáha redukovať ukladanie tuku v tele. Rovnako svojimi účinnými látkami pomáha zlepšovať činnosť vnútorných orgánov. To všetko dokáže pomôcť pri chudnutí. Avšak zároveň je dôležité vyvinúť aj dostatočnú fyzickú aktivitu a tým metabolizmu pomôcť.

Samozrejme, pri chudnutí je tiež dôležité vyhnúť sa pitiu sladenej kávy. Cukor vôbec nie je dobrým kamarátom v boji s prebytočnými kilami. Preto aj keď ste labužníkom káv ako napríklad cappuccino alebo latte, tak sa týmto kávam pri chudnutí radšej vyhnite.

Zrýchlenie metabolizmu a potlačenie chuti do jedla má prirodzene na svedomí najdôležitejšia zložka kávy – kofeín. Káva je však bohatá aj na antioxidanty, ktoré sú dôležité v boji proti voľným radikálom. Tiež bránia starnutiu a predstavujú prevenciu proti vzniku nádorových ochorení.

 

S kávou to nepreháňajte

Baristami je odporúčané množstvo kávy, v závislosti od zdravotného stavu, 1 až 3 šálky denne. Prirodzene, z dôvodu, že káva zvyšuje krvný tlak, tak ľudia s vysokým krvným tlakom by mali piť kávy menej. Pri vážnejších zdravotných problémoch dokonca vôbec.

Aj čas pitia kávy je dôležitý. Preto pokiaľ sa chystáte vykonávať fyzickú aktivitu (beh, bicyklovanie…), tak šálku kávy by ste si mali dopriať minimálne 30 až 50 minút pred touto aktivitou. Vaše telo sa tým naštartuje a metabolizmus sa začne zrýchľovať. Zároveň si šálkou kávy doplníte množstvo energie potrebnej na zvýšenú fyzickú aktivitu.

Pamätajte, že je lepšie piť kávu vždy po jedle – ideálne 1 hodinu. Ak si kávu doprajete pred jedlom, môže vám podráždiť žalúdok, a to v konečnom dôsledku spomalí trávenie. A to je pri chudnutí prirodzene nežiaduce.

 

Rada na záver

Káva je diuretikum – organizmus odvodňuje a zbavuje ho vody. Nedostatok vody v organizme spomaľuje metabolizmus, a to sťažuje chudnutie. Preto je dôležité s každou šálkou kávy vypiť aj za pohár vody. Vaše telo si tým udrží vodu, zvýši výkon a zrýchli metabolizmus.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.