Ľudia

Ako odhaliť falošné správy

Pomaranče s krvou nakazenou AIDS, zaručený liek na rakovinu, politické škandály – to je iba špička ľadovca falošných správ, ktorých cieľom je vyvolať u ľudí neprimerané emócie. Snažia sa nám nahnať strach alebo nás rozčúliť, aby sme ich rozhorčení posielali všetkým známym a šírili tak ďalej úplné nezmysly. Niektoré sú neškodné a myslené ako vtip (ktorý však mnoho ľudí, najmä tých jednoduchších, nemusí pochopiť), iné zastrašujú ľudí a šíria paniku. Ako ich rozpoznať?

 

Podľa omediach.com si máme pred tým, ako správe uveríme, položiť tri zásadné otázky:

  1. Odkiaľ správa prišla? Všímajte si na akej stránke sa nachádza, aké reklamy sú na nej uverejnené, ale i gramatiku a slovosled. Ak vám na formálnej úprave niečo nesedí, alebo sa musíte ku každému odstavcu prekliknúť na ďalšiu stránku, pravdepodobne ide o podvod.
  2. Aký je jej obsah? Skontrolujte zdroje článku, všímajte si, či pod fotografiami uvádzajú zdroj a či nie sú fotografie a videá upravené. Názor si netvorte iba podľa nadpisu a úvodných slov, radšej si prečítajte celý článok. Používa logické argumenty? Ak sa odvoláva na to, že ide o správu, o ktorej iné médiá zámerne mlčia, skúste si to overiť sami jednoduchým vyhľadaním kľúčových slov.
  3. Ako sa cítite? Falošná správa vás má zmanipulovať a zmeniť váš postoj, preto sa vás snaží rozrušiť, vystrašiť, rozčúliť alebo pobúriť. Naopak, niektoré správy sľubujú zázračné chudnutie alebo vyliečenie sa zo závažných ochorení – v tom prípade platí, že ak to znie príliš dobre, pravdepodobne je to lož. Skôr ako do niečoho investujete svoje peniaze, overte si to z viacerých zdrojov.

Ako rozpoznať fake news

 

Okrem toho, ako uvádza slovenský magazín Grinder.sk, je potrebné overiť si:

  • URL stránky, teda adresu, ktorá sa snaží pripodobniť inej, známejšej stránke a prebrať tak jej dôveryhodnosť.
  • Autora článku – ak je pri článku uvedené meno, skúste si vyhľadať, či takýto človek existuje a či je novinárom.
  • Informáciu ako takú overte aj na iných weboch. Grinder.sk uvádza, že ak by išlo skutočne o revolučnú novinku alebo závažnú spoločenskú situáciu, písali by o tom aj iné médiá a pravdepodobne nie iba online – hovorilo by sa o tom napríklad vo večerných správach,
  • Obrázky a fotografie – niekedy na prvý pohľad vidíte, že ich niekto upravoval, inokedy si musíte vyhľadať podobné zábery, aby ste videli rozdiel medzi originálom a falošnou správou.
  • Vyhľadajte si osoby, o ktorých článok hovorí – ak sú uvedené ich mená (napríklad lekárov, ktorí odporúčajú určitý liek) vyhľadajte si, či skutočne existujú.

Online svet je plný nástrah a falošných správ. Mnohé z nich pristanú vo vašej e-mailovej schránke alebo sa rozliezajú sociálnymi sieťami ako mor. Nebuďte súčasťou šírenia paniky a negativizmu a skôr, než niečo budete zdieľať, kriticky posúďte, či to stojí za to.

zdroj: grinder.sk, omediach.com
obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.