Bezpečný život po korone
Keď sa verejné miesta začínajú znovu otvárať, je dôležité vedieť, že riziko šírenia vírusu COVID-19 je stále veľmi reálne. Je dobre a normálne cítiť sa na verejnosti nervóznejšie alebo neisto. Je potrebné chrániť vysokorizikové populácie (vo veku 65+, ktorí majú už zdravotné ťažkosti, najmä ak nie sú dobre kontrolované). Pri obnovení vášho každodenného života nezabudnite, že je stále potrebné prijať bezpečnostné opatrenia.
Vždy, keď ste na verejnosti, buďte opatrní a majte dobrý úsudok, aby ste seba a svojich blízkych udržiavali v zdraví a bezpečí. Ak sa necítite príjemne navštevovať spoločenské udalosti alebo pri stretnutiach s rodinou a priateľmi, povedzte im to a namiesto toho im ponúknite návštevu u vás doma.
Ak sa rozhodnete zhromaždiť v malých skupinách, nezabudnite na sociálne dištancovanie, pokrývky tváre a umývanie rúk, ktoré sú stále veľmi dôležité na zabránenie a spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.
Aké bezpečnostné opatrenia by ste mali mať na mysli?
Na verejných miestach noste pokrývku tváre. Urobte iba nevyhnutné nákupné výlety. Účelom snahou zostať doma je zabrániť v prenose vírusu na iných alebo, že sa sami nakaziť. Príďte do obchodu so zoznamom a netrávte zbytočne čas v obchodoch. Vyhnite sa manipulácii s predmetmi, ktoré nebudete kupovať.
Sociálna vzdialenosť by mala byť dodržaná v maximálnej možnej miere. Sociálne dištancovanie znamená všetko od zdržania sa osobného stretnutia s priateľmi a rodinou mimo vášho domova až po udržiavanie vzdialenosti medzi vami a ostatnými, keď idete do obchodu alebo na prechádzku.
Cvičte tak, aby ste boli vzdialení niekoľko metrov od ľudí mimo vášho domova. Taktiež dôležité je vedieť, ako správne oddychovať.
Sledujte, kam si položíte telefón, kabelku alebo tašku. Aj keď je dobré dezinfikovať telefón utierkou, ďalším inteligentným nápadom je zabrániť tomu, aby ste svoje zariadenie (alebo kabelku či tašku) umiestnili na verejné povrchy. Naozaj potrebujete položiť svoju vec na zem, alebo ho môžete jednoducho dať do vrecka na kabáte, nechať si ho na ramene alebo na háčiku? Čím menej vystavíte svoje položky spoločnému priestoru, tým lepšie.
Dezinfikujte nákupné vozíky a koše, ak ich potrebujete použiť. Väčšina obchodov ponúka pre vašu bezpečnosť hygienické obrúsky. Pred použitím utrite vozík a úchytky koša.
Vždy je dobré si dôkladne umyť ruky mydlom pred odchodom z domu, aby ste ochránili ostatných, prineste si vlastné hygienické obrúsky, ak ich máte, v prípade, že ich obchod neponúka a nezabudnite si umyť ruky najmenej 20 sekúnd, keď sa dostanete domov.
Odolajte nutkaniu objať, potriasť rukou alebo sa dostať bližšie k ostatným ľuďom, s ktorými sa pravidelne nestýkate. Teplé pozdravenie alebo úsmev je vždy príjemné gesto.
Ktoré veci prichádzajú najviac do kontaktu s vonkajším svetom?
Niektoré predmety môžu zahŕňať diaľkové ovládače, kľúče, kľučky dverí a kľučky batérie. Nájdite si čas na umytie týchto položiek každý deň. Prijatie niekoľkých ďalších krokov na udržanie seba a ostatných v bezpečí a zdraví môže mať obrovský vplyv. Nielenže vám to pomôže udržať si zdravie, ale môže to zmierniť pocity úzkosti a stresu.
Kedy bude bezpečné vrátiť sa k životu, na aký sme boli zvyknutí?
To, okrem iných otázok, zostáva nezodpovedané. Odborníci tvrdia, že môže trvať roky, kým sa bude dať pokračovať v bežných činnostiach bez masiek a dezinfekčných prostriedkov na ruky, hoci to sa to nevie určite.
Ako medzitým pomôžete zabrániť tomu, že ochoriete?
Našťastie existujú dočasné kroky, ktoré môžete urobiť, aby ste sa udržali zdraví a užívali si život. Najdôležitejšie veci, ktoré si treba zapamätať, bez ohľadu na činnosť, je, že by ste sa mali snažiť udržiavať vzdialenosť medzi sebou a ľuďmi, s ktorými nežijete, nosiť rúško, keď túto vzdialenosť nedokážete udržať, a naďalej byť ostražití a praktizovať umývanie rúk, čistenie často dotknutých povrchov a používať dezinfekčný prostriedok na ruky.
Jeden tip na teplé počasie: Nezabudnite na svoje rúško. Ak si všimnete, že je rúško (chirurgické alebo látkové) úplne navlhčené, nasaďte si nové. Taktiež by ste nemali zanedbať pravidelné ročné lekárske prehliadky. Existuje množstvo opatrení, ktoré zabezpečujú, aby pacienti mohli bezpečne navštevovať lekárske ordinácie a minimalizovali svoje riziká, vrátane hĺbkového čistenia, rozloženia termínov, vstupných testov teploty a dezinfikovaných čakacích priestorov.
Okrem všetkých týchto opatrení si nezabudnite aj užívať chvíľky voľného času. Medzi najobľúbenejšie činnosti určite patrí aj leňošenie doma a vyhľadávanie videí alebo zaujímavých článkov na webovom prehliadači. Ľudia, ktorí majú radi adrenalín, ale v aktuálnej situácií nemôžu cestovať za novými zážitkami, možno nájdu novú zábavu v online svete hazardu – a to konkrétne tak, že si zahrajú hracie ay.
Zodpovedné hranie je široký koncept, ktorý zahŕňa niekoľko pravidiel a požiadaviek, ktoré sa vzťahujú na všetky zúčastnené strany v oblasti hazardných hier, aby sa zabezpečilo, že sa dodržiavajú najvyššie štandardy kvality, a mohli ste zažiť bezpečnú používateľskú skúsenosť, ktorá chráni ľudí pred možnými negatívnymi dôsledkami online hazardných hier.
S hazardnými hrami by sa malo zaobchádzať ako s každou inou zábavou a nie ako s prostriedkom na vytváranie príjmu. Zatiaľ čo väčšina populácie môže považovať hazardné hry za rekreáciu a minúť iba to, čo si môže dovoliť riskovať, pre niektorých to môže byť ťažšie.
obrázky: pexels.com