PR

Výhody a nevýhody korkových podláh

Okrem toho, že korok vyzerá na podlahe nádherne, existujú aj praktické dôvody, prečo preskúmať jeho výhody a nevýhody.

 

Je Vaša podlaha studená a ráno Vám pripadá, ako by ste si z teplej posteli stúpli rovno do ľadovej vody? Alebo kĺže ako ľad, prípadne Vám koberec spôsobuje silné alergické reakcie, hoci ho pravidelne vysávate? Je vám to povedomé?

S radosťou Vám predstavujeme príjemné a teplé riešenie Vašich problémov: korkové podlahové krytiny.

 

Z čoho sú korkové podlahy vyrobené?

Korkové podlahové krytiny sa vyrábajú – áno, uhádli ste to – z korku. Presnejšie z kôry získavanej z korkového duba, čiže Quercus suber.

Kôra korkového duba, starý korok určený na recykláciu alebo jeho zvyšky so semelou, prepojí sa so živicou a potom sa stlačia do tvaru dosiek a dosiek. Áno, čítate správne – korková podlaha je okrem iného vyrobená aj zo zvyškov odpadových korkových materiálov. Aj vďaka tomu je korok jednou z najekologickejších podlahových krytín.

 

Aké rôzne druhy korkových podláh sa dajú kúpiť?

Ako už asi viete, môžete vyberať z nespočetných typov korkových podláh. Niektoré sa ľahšie pokladajú, iné sú ekologickejšie, a tak ďalej. V podstate však môžeme korkové podlahy rozdeliť do dvoch veľkých kategórií:

1 Tradičná, prírodná korková podlaha

V tradičnom slova zmysle si pod pojmom prírodná korková podlaha môžeme predstaviť korok, ktorý nemá špeciálnu základnú vrstvu HDF alebo preglejky. To je čistý, 100% korok!

Keďže je podlaha vyrobená iba z korku (samozrejme s prídavkom živice a náterov), predáva sa najčastejšie vo forme dosiek, ktoré sa lepia na podklad.

Sem patrí aj korok Wise, ktorý je tvorený 100% recyklovaným korkom – okrem lepenia na podklad sa dá podlaha Wise pokladať aj ako plávajúca podlaha.

2 Kombinované korkové podlahy

Kombinované korkové podlahy sa vyrábajú s cieľom vylepšiť technické vlastnosti. Obvykle sú vyrobené zo základnej vrstvy HDF alebo preglejky (rovnako ako všetky najlepšie vyrábané drevené podlahy na trhu) s vysoko kvalitnou dyhou z korku na povrchu. Tieto korkové podlahy sa obvykle pokladajú ako plávajúca podlaha. Poslednou dobou sú tieto atraktívne podlahy zložené z troch materiálov. Korok poskytuje mäkkosť a teplo, HDF slúži ako jadro, praktický vinyl potom zvyšuje výdrž a odolnosť.

 

Čo je korková podlaha?

Korok sa používa aj ako podklad pod plávajúce podlahy, ako je laminát alebo plávajúce parkety.

Pýtate sa, čo je to podklad a na čo ho potrebujeme? Je to materiál, ktorý položíme medzi spevnenú vrstvu na zemi a podlahovú krytinu, aby sme zvýšili pohodlie, zvukovú a tepelnú izoláciu alebo kompenzovali menšie nerovnosti na spevnenej vrstve. V našej ponuke je podkladový korok k dispozícii v hrúbkach 2, 4 a 6 mm.

Dá sa s korkovou podlahou ušetriť alebo vylepšiť pohodlie svojho bývania?

– Korková podlaha funguje izolačne, a preto výrazne zníži Vaše účty za vyhrievanie a klimatizáciu.

– Kombinovaná korková podlaha sa jednoducho pokladá. Položiť si ju môžete pokojne sami a ušetriť tak náklady za pokládku. Položiť ju môžete dokonca aj na niektoré existujúce podlahové krytiny, ako sú staré parkety, čo Vám ušetrí náklady na prípravu podkladu.

– Korkové podlahy fungujú ako zvuková izolácia. Korok má vďaka svojmu špecifickému usporiadaniu schopnosť tlmiť zvuky. Skladá sa z drobných vzduchových bubliniek, ktoré slúžia ako izolant, a preto je pri používaní mimoriadne tichý. A koľko je vlastne tých malých vzduchových bubliniek? Približne 40 miliónov na centimeter kubický.

Aký má ťažba korku vplyv na životné prostredie?

Väčšina korku je biologicky rozložiteľná a ekologická. Korok je jednou z najodolnejších podlahových krytín, ktoré sú k dispozícii.

Po 20-ročnom období zrenia je možné korkové duby lúpať každých deväť až desať rokov. Keďže sa drevo korkového duba dožíva veľkého veku, a to až dvesto rokov alebo aj viac, môžete si rýchlo spočítať, koľko korku z neho môžeme získať bez toho, aby ho to akokoľvek ohrozovalo. Vďaka tomu korok predstavuje trvanlivý a úplne ekologický stavebný materiál.

Pokiaľ ťažbu korku porovnáme s ťažbou dreva, vidíme, že trvá desaťročia, než strom dosiahne zrelosť. Keď strom raz vyrúbeme a spracujeme, jeho príbeh tým končí. Dokonca ani rýchlo rastúce druhy mäkkého dreva, ako je napríklad borovicové alebo smrekové drevo, mu nesiahajú čo do udržateľnosti ani po členky!

A v akých priestoroch sa korok najviac osvedčil?

Príjemné vlastnosti korku skvele vyniknú v spálňach, obývacích izbách, kuchyniach, kanceláriách, detských izbách, herniach, telocvičniach či hudobných a tanečných štúdiách – teda všade tam, kde chcete tlmiť hluk. Pokiaľ sa v spálni rozhodujete medzi kobercom a parketami, zvoľte korok, pretože v sebe spája tie najlepšie vlastnosti týchto dvoch podlahových krytín!

Aký má korok vplyv na zdravie?

Spomínate si na vzduchové bublinky, ktoré korok obsahuje? Tie nezaisťujú iba zvukovú izoláciu, ale tvoria aj špecifickú pevnú a mäkkú štruktúru, vďaka ktorej je podlaha z korku mimoriadne pohodlná a prospešná pre kĺby.

Korok poskytuje dodatočnú podporu chodidlám a preukázateľne zmierňuje bolesti chrbta a kĺbov. Korok je bezpochyby múdrou voľbou, pokiaľ dlho stojíte. Podlahové krytiny z korku sa používajú ako dodatočné bezpečnostné opatrenia pri zariaďovaní priestorov pre starších a invalidov, pretože znižujú riziko zranenia v prípade pádu.

Korok je hygienický a ohňovzdorný.

Korkové podlahy obsahujú suberín – prírodnú ohňovzdornú, antimikrobiálnu a antialergénnu látku.

Suberín je vlastne pomenovaný priamo podľa tohto stromu (Quercus suber). Ide o látku pripomínajúcu vosk, ktorá je zodpovedná za niektoré z najvýraznejších výhod korku.

Prečo je suberín taký užitočný?

-V prvom rade, pretože je to prírodný inhibítor požiaru! Vďaka obsahu suberínu nebude korok horieť plameňom, ale iba pomaly tlieť, a preto by sa prípadný požiar šíril pomaly.

-Baktérie, malý hmyz, ako sú roztoče, pleseň a malí hlodavce, suberín neznesú, a preto je korok tiež antimikrobiálny a antialergénny.

Pokiaľ niekto u Vás doma trpí alergiami, na astmu alebo má iné respiračné problémy, tak sa nerozmýšľajte a zvoľte korok, pretože korok Vám zaistí pohodlie a trvanlivosť bez toho, aby sa zhoršil Váš zdravotný stav.

Korkové podlahy sa dajú bez problémov renovovať, pokiaľ sú hrubé aspoň 4 mm. Tradičný korok a kombinovaný korok s hrubou dyhou je možné renovovať podobne ako parkety. Povrch iba zbrúste a podľa potreby natrite farbou a naneste ďalšiu vrstvu laku.

zdroj: sponzorovaný článok
obrázky: homebydleni.cz

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Megazín.sk