KultúraĽudia

Najkrajšie české herečky z klasických filmov 30-tych a 40-tych rokov

Nie ste fanúšikom starej českej filmovej tvorby? To môže byť veľká škoda! Filmy z tridsiatych či štyridsiatych rokov minulého storočia majú svoju kvalitu. Ak by ste aj boli odporcom starých filmov, ponúkame vám pohľad na tri skvostné a krásne české herečky, ktoré možno zmenia váš pohľad na filmy pre pamätníkov. V hlavnej úlohe si predstavíme tri ženské ikony filmového plátna Československa.

 

 

Niektoré z filmov tohto obdobia boli natočené aj opätovne, do nemeckého jazyka. Samotná česká herečka, Lída Baarová, pobláznila aj samotného Hitlera a Goebbelsa. Kontroverznosť herečku sprevádzala dlhé časy a sympatická Pražáčka si nakoniec vyslúžila zákaz vstupu do Nemecka. O jej živote bol natočený film v roku 2016 v réžií Filipa Renča, v hlavnej úlohe s Táňou Pauhofovou. Zaujímavosťou však je, že Lída, hoci bola veľmi pekná žena, no za najkrajšiu československú herečku nebola považovaná. Kto ňou bol, sa dozviete v našom článku.

 

1. Lída Baarová

Lída Baarová
Zdroj: https://www.csfd.sk/tvorca/1087-lida-baarova/galeria/

Vlastným menom Ľudmila Babková (*7.9.1914, Praha – †29.10. 2000, Rakúsko).

Svoju prvú úlohu získala v 17-tich rokoch. Študovala konzervatórium. Lýda mala herečku aj sestru, Zorku Janů, menej známu divadelnú herečku. Baarová sa tak trochu neslávne preslávila vzťahmi s Hitlerom a Goebbelsom, no bola vydatá, a to dvakrát. Prvé manželstvo mala s Jánom Kopeckým. Druhý manžel bol Kurt Lundwall. Okrem toho mala vzťah s idolom žien, nemeckým hercom Gustavov Fröhlichom.

Medzi najkrajšie filmy, ktoré vznikli v jej obsadení, je Dívka v modrém. Napísal ju priamo pre ňu Felix Achille de la Cámara. Bol známy záujmom o mágiu a tajomno, čo sa ukazuje ako kľúčové aj vo filme pre Baarovú.

Celkovo natočila viac ako 60 filmov. Krásna herečka zomrela sama a po všetkých skúsenostiach zatrpknutá a o svojom živote prehlásila:

„Byla jsem pošetilá, blbá, slávou opilá a proti své vůli jsem se vlastně nepěkně zapletla do dějin.“

 

Komédia Dívka v modrém

(rok 1939, réžia Otakar Vávra)

Romantický komediálny príbeh o starom mládencovi, notárovi Karasovi. Pri jednom vydražovaní nevydraží vzácny obraz Dívky v modrém a tak skončí u neho doma. Do obrazu sa bezhlavo zamiluje.

 

2. Adina Mandlová

Adina Mandlová
Zdroj: https://www.csfd.sk/tvorca/9324-adina-mandlova/galeria/

Vlastným menom Jarmila Anna Františka Marie Mandlová (*28.1.1910, Mladá Boleslav – †16.6.1991, Příbram)

Bola údajne najkrajšia herečka Československa. O Baarovej povedala:

“Lída sa mi vždy veľmi páčila, aj keď sme boli veľkí konkurenti, ale nikdy sme sa proti sebe nesprisahali, čo je v šoubiznise veľmi zriedkavý jav.”

Mandlová však trpela pre smrť otca, keď vo svojich 8 rokoch stratila miesto rodinného benjamínka a musela ukončiť hru na klavír, ktorej sa venovala od 4 rokov. Jej matka žila životom, v ktorom mala veľa mužských priateľov, ktorí rodinu podporovali, ale občas sa utiekli aj ku krádeži, aby prežili. V štrnástich ju poslali do dievčenskej školy, kde sa mala učiť variť, ale pre zlé správanie ju vyhodil. Potom sa venovala herectvu.

Jej život bol bujarý, cez nechcené tehotenstvo až potrat z dôvodu stresu v 7. mesiaci tehotenstva. Jej prvé manželstvo bolo s maliarom Zdenkom Tůmom, no ten po roku spáchal samovraždu. Druhý krát sa vydala za Josefa Kočvárka. Jej priateľ Fred Scheiner-Svítil skončil v koncentračnom tábore. Chvíľu bola milenkou Huga Hassa. Počas vojny natočila jeden nemecký film. Odišla do Kanady, kde žila s homosexuálnym manželom, módnym návrhárom Benom Pearsonom. Manželstvo jej vydržalo 37 rokov. Na sklonku života sa vrátila do Československa. Medzi jej najkrajšie filmy patrí Hotel Modrá hviezda.

 

Komédia Hotel Modrá hviezda

(rok 1941, réžia Martin Frič)

Zuzanka sa po komplikovanom začiatku stáva majiteľkou Hotela modrá hviezda, ktorý zdedila. V hoteli však našla troch voľnomyšlienkárskych umelcov: básnika, hudobníka a kuchára. Neskôr ich prinúti odpracovať si dlh za bývanie. Vtedy však prichádza noblesný Rychta, ktorý nechce porušiť zásnubnú rodinnú tradíciu a objedná si tam hostinu na zásnuby.

 

3. Nataša Gollová

Nataša Gollová
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nata%C5%A1a_Gollov%C3%A1

(* 27.2.1912, Brno – † 29.10.1988, Praha)

Pochádzala z bohatej rodiny, jej otec bol Masarykov politik. Okrem gymnázia v Prahe má vyštudovanú filozofiu na Karlovej Univerzite. Istý čas študovala v Anglicku. Hovorila anglicky, nemecky, rusky a francúzsky. V roku 1935 pôsobila aj v Slovenskom národnom divadle, hoci len veľmi krátko. Pôsobila v mnohých divadlách napríklad Divadlo ABC, Mestské divadlo v Prahe.

Počas vypuknutia týfusu v internačnom tábore Terezíne sa dobrovoľne prihlásila a takmer sama zomrela, pretože sa nakazila. Jej láskou bol umelec Tristian Tzara, francúz, básnik, esejista, s ktorým sa stretla počas tanečnej súťaže. Jej manžel bol Karol Konštantín, divadelný režisér. Natočila jediný nemecký film. Zahrala si v úspešnej českej rozprávke rolu Kataríny vo filme Cisárov pekár, pekárov cisár. Zomrela pokojne v spánku. Vyššie spomínaný Hotel Modrá hviezda patrí taktiež medzi filmy s Natašou v hlavnej úlohe.

 

Záver

Dve z troch herečiek mali veľmi kontroverznú minulosť. Doba, v ktorej žili, bola komplikovaná a ako najkrajšie herečky museli uniesť slávu, krásu a uznanie, čo nebýva ľahké. To najpodstatnejšie, čo zanechali, je však ich herecké umenie. Posledná menovaná herečka je zas príkladom pomoci iným a tak trochu vyrovnáva duševný nepokoj všetkých troch krásnych dám.

Ako bonusový tip uvádzame film tentokrát s mužom v hlavnej úlohe, Vlastom Burianom: Zlaté dno.

Komédia Zlaté dno

(rok 1942, réžia Otakar Slavinský)

Papiernik Cyril Putička predá svoju živnosť a presťahuje sa k deťom do Prahy. Je však zvyknutý pracovať a nečinnosť ho ubíja. Rozhodne sa preto pracovať v malom papiernictve ako pomocný predavač, avšak papiernictvo takmer krachuje. Putička sa pokúsi pomôcť vdove, ktorá papiernictvo vlastní.

obrázky: csfd.sk, cs.wikipedia.org

 

Lou - psychoanalytička z minulého sna

Redaktorka Megazin.sk. Píšem články o psychoanalýze starého freudánského typu označovanú ako klasická, založenú Dr. Freudom a psychoanalýzu Dr. Junga.