Pojem migréna nie je pre nikoho neznámy. Avšak čo často uniká našej pozornosti je skutočnosť, že sa za týmto civilizačným strašiakom skrýva omnoho viac zdravotných problémov, ako je len obyčajná bolesť hlavy. Ani stará známa spáľňová výhovorka nežnejšieho pohlavia neponúka jasnejší obraz.
Jedno je ale isté, pokiaľ trpíte skutočnou migrénou, tak vás to doslova posadí na zadok a ochromí tak, že vám nedovolí vstať z postele. Často táto trýznivá bolesť hlavy prejde až do pulzovania. Pri jej liečbe preto pomôže iba odborná lekárska pomoc. Prečo a taktiež niečo o pozadí tejto choroby, si povieme niečo bližšie v našom článku.
Aké sú príčiny vzniku migrény?
O mechanizme vniku migrény vám z lekárskeho pohľadu zatiaľ nikto nič presné nepovie. Je tu však predpoklad, že táto silná bolesť hlavy vzniká roztiahnutím ciev a nasledným miernym opuchom mozgu. Jedno je však isté, a síce že postihuje častejšie ženy ako mužov. Pravdepodobne z dôvodu hormonálnych vplyvov, najmä v súvislosti s menštruáciou.
Dokonca existuje a je zadefinovaná aj menštruačná migréna. Preto sa zdá, že k mužom bola v tomto smere príroda milostivejšia. Našťastie, pretože ako je známe, muži sú na bolesť citlivejší ako ženy a znesú toho menej. Avšak aj napriek intenzívnej bolesti hlavy len malá časť pacientov, či už mužského alebo ženského pohlavia, vyhľadá lekársku pomoc.
Koho postihuje migréna
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že s migrénou môžu počítať všetci tí, ktorí:
- podliehajú častému stresu,
- majú nepravidelné stravovanie,
- trpia náhlymi zmenami krvného tlaku,
- majú problémy so spaním a
- pijú vo väčšej miere alkohol.
Dokonca aj časté maškrtenie na zrelých syroch môže vyvolať bolestivú migrénu. Prečo? To je tak trochu záhada. Zrejme to súvisí s vôňou a zápachom.
Typické znaky migrény
Kedy ide iba o obyčajnú bolesť hlavy a kedy už hovoríme o migréne? V prvom rade si treba uvedomiť, že aj keď migréna zvyčajne prichádza náhle, niekedy jej predchádzajú určité varovania. Napríklad je to rozmazané videnie, alebo sa vám doslova zjavia hviezdičky pred očami. Častým príznakom je i mravčenie a znecitlivenie tela, prípadne aj porucha jemnej motoriky, či pocit brnenia v končatinách.
Pochopiteľne, nemôžeme zabudnúť ani hádam na najznámejšie prejavy migrény – fotofóbia a fonofóbia. Aj najmenší hluk či svetlo, vám bolesť zhorší do takej miery, akoby vám niekto napichal do hlavy tisíc ihiel. Následne sa k tomu pridružuje aj nevoľnosť a zvracanie.
Ako vidno, mnohé príznaky migrény majú prienik napríklad s prehýrenou nocou alebo vyspávaním „opice“. Avšak v tomto prípade počítajte s tým, že na migrénu vám nezaberie slepačí vývar, ani zavárané uhorky.
Ako sa dá potvrdiť, že ide skutočne o migrénu?
U lekára vás čaká hotový kolotoč rôznych vyšetrení. Migréna totiž môže byť aj sprievodným znakom niečoho oveľa vážnejšieho, a to treba vylúčiť hneď na začiatku. Začína sa anamnézou, kde sa lekár zaujíma o vaše lieky, ich užívanie, či pijete a fajčíte, či ste prekonali nejaké vážne choroby…. Potom bude vaša prvá cesta smerovať k neurológovi, ktorý vám skontroluje hlavové nervy, motoriku a citlivosť pohybového aparátu (áno, dôjde na povestné kladivko do kolena).
Ak vám nič nenájde a bolesť hlavy neustúpi, bude treba absolvovať CT vyšetrenie. Tiež vám lekári zmonitorujú mozgovú činnosť, a to pomocou špeciálnej čapice, s ktorou urobia EEG vyšetrenie. Ak vám navyše ešte tuhne aj šija, tak vás neminie ani rtg. vyšetrenie krčnej chrbtice. Hlavne pri sedavom zamestnaní to má svoj význam, často totiž práve kvôli sedavej práci sa začnú prejavovať aj problémy s chrbricou, ako je napríklad skolióza.
A konečne na záver, pravdepodobne budete musieť navštíviť aj očného lekára. Ten skontroluje zrakovú ostrosť a či náhodou nepotrebujete dioptrie. Zároveň vám zmeria vnútroočný tlak, pretože práve ten sa podpisuje pod bolesť hlavy najčastejšie. Dokonca môže niekedy spôsobiť aj zelený zákal.
Ako sa migréna lieči?
Väčšinou vás pri migréne napadne vziať lieky na tíšenie bolesti. Hlavne ružové tabletky sú v tomto smere veľmi obľúbené. Avšak skôr, ako siahnete po tabletkách, by ste si mali spomenúť a zvážiť svoj denný pitný režim. Za bolesťou hlavy sa totiž môže skrývať aj nedostatok tekutín. Pomôcť od bolesti vám dokáže aj čerstvo vyvetraná a tmavá miestnosť, prípadne studené obklady. Preto po tabletkách by ste mali siahnuť až v krajnom prípade.
Hlavne si treba uvedmiť, že liečba migrény je dlhodobá záležitosť, nedá sa vyliečiť zo dňa na deň. Pričom jej liečba môže byť do určitej miery individuálna. Niekto sa napríklad na určitý čas bez liekov nezaobíde, a niekomu inému zase bude stačiť iba zmeniť svoj životný štýl. Začať viac športovať a dbať na životosprávu.
Lieky na migrénu
A ako sa liečia tie najťažšie stavy migrény? Pochopiteľne, tu už pomôže iba medikamentózna liečba. Najčastejšie sa používa viacero liekov z rôznych liekových skupín. Z nich sú najznámejšie a voľnopredajné paracetamol a acylpirín. Ak sú ale záchvaty migrény veľmi časté (3 a viac mesačne), tak sa nasadzuje špeciálna liečba. V tomto prípade sú najúčinnejšou liekovou skupinou triptány (naratriptan, sumatriptan, zolmitriptan…). Pomerne nedávno sa tiež zistil pozitívny účinok pri liečbe migrény aj u niektorých antidepresív, či liekov na vysoký krvný tlak. V tomto prípade však už treba rátať aj s nežiadúcimi vedľajšími účinkami.
obrázky: freepik.com