Záhrada je potešenie, kde mnohí radi trávia svoj voľný čas. Čo však v prípade, ak záhradu nemáme a aj napriek tomu by sme si chceli dopestovať niečo vlastné? Nezúfajte, veď pestovať zeleninu môžete hoci aj na balkóne. Spojiť tak krásu s užitočným. Len treba vedieť ako na to. O tom, aká zelenina sa vyplatí pestovať na balkóne a čo všetko k tomu treba, si povieme v našom článku.
Dôkladná príprava na balkónové pestovanie
Aj keď nemáte záhradku, ešte nie je nič stratené. Jediné bez čoho sa neobídete, je dostatočne veľký balkón. Ak ho máte, môžete si aj vy natrhať zeleninu do polievky, alebo si urobiť chutný šalát. Aj na balkóne si totiž môžete dopestovať rôzne druhy zeleniny. Nezabudnite však vziať do úvahy základné pravidlá takéhoto pestovania. Aké? Prinášame vám stručný zoznam toho najdôležitejšieho:
- Pripravte si nádoby na pestovanie – vhodné sú hlboké nádoby, respektíve črepníky. Vyberajte si tak, aby boli uspôsobené na pestovanie konkrétnej zeleniny. Vo všeobecnosti potrebuje plodová zelenina najviac miesta. Ak si neviete rady či je nádoba vhodná, radšej sa v obchode opýtajte. Tiež nezabudnite na odvodňovacie otvory na dne nádoby.
- Nezabudnite na misky – a to z dôvodu, aby sa mala kam prebytočná voda zachytiť. Treba ich často kontrolovať, hlavne po daždi.
- Dbajte na bezpečnosť – nádoby na pestovanie je treba dobre upevniť a zabezpečiť proti uvoľneniu. Čudovali by ste sa, aké škody na črepníkoch dokáže napáchať obyčajný vietor.
- Vyberajte si iba vhodný a kvalitný substrát na pestovanie – samozrejme, kvôli výnosu. Z rovnakého dôvodu nezabudnite ani na drenáž. Pamätajte, že nádoby nie je dobré naplniť až po vrch. V opačnom prípade budete musieť po silnom daždi upratávať blato.
- Pravidelná starostlivosť – rastlinky (hlavne väčšie priesady) treba často a pravidelne polievať, aby substrát nepreschol. Najmä ráno a večer.
- Pestovanie si dobre premyslite – vezmite do úvahy rozdielne požiadavky jednotlivých druhov zeleniny na svetlo, vodu, typ substrátu a priestor. Pochopiteľne, na balkón sú najvhodnejšie najmä zakrpatené odrody zeleniny.
- Vsaďte radšej na istotu – hlavne ak ste začiatočník. Rastlinky síce môžete vypestovať už od semienka, ale je tu viac rizík na neúspech. Šancu si rozhodne zvýšite, ak si vyberiete na balkón už predpestované sadenice.
Bonusový tip
Ani v prípade málo slnečného balkóna ešte nie je nič stratené. V tieni sa napríklad darí špenátu či rukole. Pre tieto rastlinky si však vyberajte širšie črepníky, môžu byť aj plytšie.
Čo sa dobre pestuje na balkóne?
Na balkón je najlepšie zasadiť také rastlinky, ktoré v sebe spoja estetiku s úžitkom. Už dávno nemusíte pestovať iba kvetiny alebo muškáty na okrasu. Ostáva sa už len rozhodnúť, čomu konkrétne dať prednosť. Preto sme pre vás pripravili zopár návrhov na výbornú balkónovú zeleninu.
Balkónové cherry paradajky
Väčšina bude určite súhlasiť, že tou najväčšou ikonou medzi balkónovou zeleninou sú cherry paradajky. Je to logické. Tieto rastlinky sú nízkeho vzrastu, nemajú veľké nároky na priestor a sú pomerne nenáročné na pestovanie. To najdôležitejšie, čo treba pri ich pestovaní dodržať, je umiestnenie opory v podobe kratšej tyčky, ku ktorej sa musí každá priesada priviazať. Rastlinka s plodmi sa totiž sama seba neunesie.
Medzi najznámejšie odrody patrí napríklad odroda Vilma. Sadeničky si môžete kúpiť napríklad v lepších záhradníctvach, prípadne si ich môžete dopestovať zo semienok. Dôležité je, že sadeničky cherry paradajok sú nenáročné na pestovanie v každej svojej fáze rastu. Preto to jediné, kde môžete urobiť chybu, je chybné zalievanie. Nedostatok vlahy znamená pre rajčinky veľký problém. Rovnako tiež málo slnka a častý tieň. Jedna rastlinka pritom dokáže zarodiť až desiatky malých a veľmi chutných rajčín.
Bonusový tip
Pokiaľ máte na balkóne viac miesta, môžete si trúfnuť aj na klasickú, veľkú odrodu rajčín. Budete však potrebovať väčší kvetináč (aspoň na 20 litrov substrátu). Použiť môžete aj pevné igelitové, textilné alebo jutové vrece. Nezabudnite na priebežné hnojenie, pri ktorom využijete iba kvalitné hnojivo podľa pokynov od výrobcu.
Reďkovky na balkóne
Táto zelenina je ten najlepší kandidát na pestovanie pre úplných začiatočníkov. V podstate sa tu nedá urobiť žiadna chyba. Stačí vám obyčajný kvetináč, alebo ešte lepšie dlhší truhlík. Semená sa vysievajú do dvoch riadkov, pričom medzi semienkami v rade treba udržiavať rozostup asi 3 cm. Semená následne prekryjte asi 2 cm hrubou vrstvou substrátu. Potom už len stačí rastlinky pravidelne zalievať – povrch pôdy nesmie vyschnúť. Približne za šesť týždňov sa už budete môcť pokochať rastlinkami. Plody reďkovky pritom dorastajú do takej veľkosti, v akej ich poznáme z obchodu. A môžete sa spoľahnúť na to, že budú chutnejšie.
VEDELI STE, ŽE: Na pestovanie si nemusíte zvoliť iba najznámejšiu červenofialovú variantu reďkovky. Medzi osivom si môžete vybrať reďkovky rôznych tvarov a farieb. Napríklad žltú, bielu, čiernu alebo tmavofialovú.
Balkónové papričky a chilli
Pri pestovaní papričiek na balkóne platia podobné zásady ako pri rajčinách. Aj papričky sú rovnako teplomilné a náročné na pravidelné zalievanie. Pôda nesmie veľmi vyschnúť. Malé sadeničky ale navyše nezabudnite chrániť aj pred vetrom, ktorý môže vašu úrodu dosť vážne zredukovať.
Papričky majú aj ďalšiu veľkú výhodu. Na balkóne vyzerajú priam nádherne dekoratívne. Niektoré odrody sú naozaj prekrásne. K takým odrodám patria napríklad kríčkové papričky Pyramid. V truhlíkoch sa zase veľmi dobre darí odrode Amy. Táto odroda navyše vyniká bohatou úrodou hrubostenných a smotanovo bielych plodov sladkastej chuti.
Ak máte menší balkón, a pestovali by ste radšej niečo ešte menšie, tak v tom prípade sú pre vás to pravé kríčkové chilli papričky. Dokážu skrášliť priestor s výrazne sfarbenými plodmi. A ponuka semienok ich jednotlivých odrôd na pestovanie sa vôbec nedá porovnať s mizivou ponukou už zrelých plodov v supermarketoch. V tomto smere sú naozaj neobmedzené možnosti, stačí si len vybrať.
Chilli papričky sa pestujú podobne ako ich väčšie sestry. Rovnako milujú teplo a svetlo. Preto im treba dopriať také miesto, kde na nich bude svietiť slnko minimálne 6 hodín denne, ideálne ešte o hodinku viac. Rozdiel je najmä v tom, že chilli papričky obľubujú striedanie suchých a mokrých cyklov, takže ich nie je potrebné polievať každý deň. Z toho dôvodu potrebujú priepustný substrát, ktorý dokáže v krátkom čase odviesť prebytočnú vodu preč.
VEDELI STE, ŽE: Ak chcete aby mali chilli papričky hustejšiu korunu, je im treba odtrhnúť vrcholové výhonky. A to približne v čase, keď majú rastlinky asi 15 cm. Sposobí to rozvetvenie rastliny a jej väčšiu stabilitu v truhlíku.
Bonusový tip na záver
Deti sa určite potešia odrode papričiek Hamík. Menšie oranžové plody sú takmer bez semienok a veľmi sladké. Navyše má rastlinka veľmi dobrú výnosnosť a pri pestovaní v nádobe jej plody vyzerajú ako malé oranžové svetielka.
obrázky: freepik.com