Aktuálna zima síce zatiaľ u nás veľa snehu nepriniesla, mnohé lyžiarske strediská na Slovensku, v Rakúsku či inde plnohodnotne fungujú. A to pre fanúšikov lyžovania znamená jediné – je čas rozmýšľať o lyžovačke.
Vybaviť partiu, dojednať termíny, ubytovanie, PN-ku v práci – hotovo. Avšak nezabudli ste si dať do poriadku lyžiarsku výbavu? Dať do poriadku lyže, skontrolovať lyžiarky, prilbu, okuliare, palice, či dokúpiť lyžiarske oblečenie a teplé spodné prádlo?
E-shop so športovým oblečením Sportmoda.sk pre vás pripravil návod, ako si vybrať lyžiarsku výbavu, podľa akých kritérií sa rozhodnúť a na čo všetko nezabudnúť. Či už idete lyžovať prvýkrát v sezóne alebo prvýkrát vôbec.
Súčasti lyžiarskej výbavy
Súčasti bežnej lyžiarskej výbavy a tipy, ako si vybrať výstroj a oblečenie na lyžovačku nájdete nižšie.
Lyže
Lyže sú samozrejme prvoradé – nezabudnite ich poriadne skontrolovať pred sezónou. Skontrolovať, či nie sú otupené hrany, či nepotrebujú navoskovať a či sa na nich nenachádzajú hlboké ryhy. Kvôli nesprávnemu servisu sa zhoršujú jazdné vlastnosti až o 60%. Preto ak si nie ste istý svojimi lyžami, požiadajte o pomoc odborníka.
Kvalitné lyže by mali odrážať váš status lyžiara – či ste úplný začiatočník, pokročilý a či skúsený lyžiar. Začiatočníci si vyberajú mäkšie lyže, naopak skúsení lyžiari tvrdšie a vystužené lyže. Okrem toho lyže vyberajte podľa ich dĺžky, šírky, rádiusu, prípadne značky a samozrejme dizajnu.
Podľa spomenutých kritérií rozdeľujeme lyže na:
- slalomky,
- obráčky,
- all-round,
- all-mountain,
- freeride,
- freestyle,
- juniorské,
- detské.
Lyžiarska bunda
Kvalitná lyžiarska bunda by mala najmä dobre zahriať a udržať teplo. Čo sa týka termoizolačných vlastností, je dnes športová móda výrazne vpredu a používa odolné izolačné materiály prírodné alebo syntetické.
Okrem termoizolačných vlastností by bunda by mala byť odolná voči vode a nepremokavá. V tom lepšom prípade sú vodeodolné aj zipsy. Hodnotu vodeodolnosti vyjadruje použitie membrány cez vodný stĺpec.
Mnohí ocenia aj odnímateľnú kapucňu a pohodlie pre vnútorné vrecká, vrecká pre skipass, reflexný prvok a nastaviteľný spodný lem. Detské lyžiarske bundy by mali ochrániť malých lyžiarov pred snehom napríklad vďaka snežným golierom a pohodlným lemom rukávov. Dámske lyžiarske bundy Kilpi navyše ponúkajú elastické podšivky, dvojvrstvový stretchový materiál, snežný pás či zvýšené goliere.
Lyžiarske nohavice
Lyžiarske nohavice by mali mať takisto vodeodolný vrchný materiál a mali by vás dostatočne ochrániť proti vetru. Okrem toho je dôležitá elastickosť materiálu a nízka váha nohavíc.
Výhodou je, ak lyžiarske nohavice obsahujú snehové manžety, ktoré sa prichytia o lyžiarky a nohavice na nich budú výborne sedieť. Ďalej by nohavice mali obsahovať reflexné prvky i zosilnenú ochranu proti okopaniu, pohodlné vrecká, traky, či rozopínanie.
Nájdete mnohé pánske športové nohavice, ktoré sa vyznačujú vysokou vodeodolnosťou a aj odolnosťou proti vetru. Avšak značka Kilpi však v tomto zašla ešte ďalej a ponúka lyžiarske nohavice s vodeodolnosťou 10 000 mm a priedušnosťou 10 000 gramov na meter štvorcový.
Lyžiarky
Lyžiarky, podobne ako lyže, si takisto vyberajte podľa toho, aký ste skúsený lyžiar. Tvrdé lyžiarske topánky sú vhodné pre skúsených lyžiarov a mäkké lyžiarky pre začiatočníkov. Túto vlastnosť označuje parameter flex index, čo je číslo od 50 do 150. Čím je flex index nižší, tým sú lyžiarky mäkšia a teda vhodnejšie pre začiatočníkov.
Častým problémom je, že si ľudia kupujú príliš veľké lyžiarky. Správna veľkosť lyžiarok by mala byť rovnaká alebo o čosi menšia ako u vašej bežnej obuvi. Palec sa môže jemne dotýkať špičky. Lyžiarky sa teda kupujú takmer „na doraz“.
Aj čo sa týka šírky topánky, nemusí vám zostať viac voľného priestoru ako pri obuvi na bežné nosenie. Na druhej strane myslite napríklad na to, že ak si lyžiarky vyberáte v obchode ráno, tak už poobede sa vaša noha roztiahne a napokon vám môžu byť malé.
Lyžiarska prilba
Tu platí bezpečnosť na prvom mieste. Najmä ak nie ste skúsený lyžiar alebo ak sa vyberáte na náročnejšie trate.
Existujú 3 základné typy lyžiarskych prílb:
- in-mold helmy,
- hardshell lyžiarske prilby,
- hybridné lyžiarske prilby.
In-mold patria medzi lacnejšie prilby, avšak platí o nich, že sa horšie odvetrávajú. Hardshell prilby majú vonkajšiu vrstvu vyrobenú z uhlíka, majú vysokú životnosť, dobre vetrajú, ale majú vyššiu hmotnosť aj cenu. Hybridné prilby predstavujú mix výhod predošlých 2 typov.
Nezabúdajte, že prilba vám na hlave musí sedieť pevne aj bez toho, aby bola zapnutá. Niektoré prilby majú upraviteľnú veľkosť, čo sa hodí najmä, ak si pod prilbu občas dávate štýlovú čiapku alebo lyžiarsku kuklu.
Lyžiarska okuliare
Ochrana očí pri lyžovaní je veľmi dôležitá a silné lúče slnka v zime vám môžu spôsobiť problémy zraku. Takisto ako pri prilbách tu platí, že lyžiarske okuliare by vám mali dokonalo sedieť.
Lyžiarske okuliare by ste si mali dôkladne vyskúšať, ak ich plánujete kúpiť s farbou šošoviek, ktoré ste doposiaľ nemali. Každá farba šošoviek je totiž pre iný účel lyžovania a zvýrazní iné prednosti. Napríklad ružové šošovky sú vynikajúce pri slabom osvetlení. Žlté šošovky zvýraznia tiene v snehu, čím uvidíte lepšie nerovnosti na svahu. Tmavé šošovky zas zvyšujú kontrast pri jasnom svetle, čo pomôže vašim očiam, aby sa nenamáhali.
Niektoré kvalitné lyžiarske okuliare majú aj polarizačné sklá. Sú kvalitným vylepšením okuliarov a ich úlohou je ochrana očí pred ostrým svetlom a redukcia odleskov svetla zo snehu.
Lyžiarske palice
Dĺžka lyžiarskych palíc by mala byť 0,7-násobkom vašej telesnej výšky. Mali by byť teda o približne 50cm kratšie ako vaša výška. Dlhšie palice sú vhodnejšie pre prudké, rýchlejšie jazdy a kratšie palice naopak pre pomalšie jazdy.
Čo sa týka materiálu, používajú sa hliníkové, kompozitné (kombinácia karbónu a sklolaminátu) a karbónové. Hliníkové sú najťažšie, avšak aj najlacnejšie. Karbónové sú naopak najľahšie, avšak ich cena je vyššia.
Čiapka, rukavice, termo ponožky
Nezabudnite ani na čiapku, rukavice či termoponožky. Tu je výber jednoznačnejší – vsaďte na pohodlnosť, ale najmä tepelnosť. Čiapka, rukavice i termo ponožky vás musia dobre ohriať. Okrem toho by rukavice mali poskytnúť dobrý úchyt lyžiarskych palíc a iných predmetov.
Obrázky: unsplash.com