Ranná káva je viac než len povzbudenie pred odchodom do práce. Je to rituál plný výraznej horkej chuti, nezameniteľnej vône a spomalenia pred návalom povinností.
Obsah: Účinky kávy na zdravie
- 1 Spaľovanie tukov
- 2 Podpora činnosti mozgu
- 3 Dodanie dôležitých látok
- 4 Zníženie rizika ochorení
- 5 Fyzická kondícia
- 6 Zdravá pečeň
- 7 Zníženie rizika depresie
- 8 Zníženie rizika infarktu
- 9 Antioxidanty
- 10 Zníženie rizika Parkinsonovej choroby
V posledných rokoch si káva vyslúžila aj pomerne veľa kritiky a existujú názory, že by sme ju mali zo svojho jedálnička úplne vyškrtnúť. Našťastie, veda dokazuje, že vďaka vysokému obsahu antioxidantov a nutričných látok dokáže znížiť riziko výskytu niektorých ochorení.
Aj v pití kávy je potrebné dodržiavať správnu mieru, preto, pokiaľ má byť jej pitie zdravé, je potrebné dbať na kvalitu a nepridávať do nej priveľa sladidiel alebo mlieka.
Podľa odborníkov zo Simple Coffee, čo je skvelá pražiareň kávy vyrábajúca slovenskú kávu svetových chutí, má káva na naše zdravie minimálne týchto desať pozitívnych účinkov.
1. Pomáha rýchlejšie spaľovať tuky
Zrýchlenie metabolizmu chceme dosiahnuť najmä po dosiahnutí dospelosti, kedy sa oproti detstvu prirodzene spomalí. Už jedna šálka niektorej kvalitnej kávy dokáže zrýchliť metabolizmus o 5 – 11%..
2. Dodáva energiu a podporuje činnosť mozgu
Kofeín je najpoužívanejšia psychoaktívna látka na svete. Tento stimulant má na svedomí blokovanie adenozínu, čo spôsobuje, že v mozgu je viac dopamínu. A práve dopamín je zodpovedný (spolu s inými chemickými látkami) za našu dobrú náladu a aktívny prístup k životu.
3. Kľúčové látky pre náš organizmus
Aj keď od pestovania, cez predaj kávy, až k šálke horúceho nápoja vo vašich rukách uplynie určitý čas, výživné látky v káve nestrácajú na svojej intenzite. Obsahuje:
- vitamín B2
- vitamín B3,
- vitamín B5,
- magnézium,
- draslík.
4. Znižuje pravdepodobnosť niektorých ochorení
Štúdie ukazujú, že pravidelné pitie kávy znižuje pravdepodobnosť výskytu cukrovky druhého typu, ako aj Alzheimerovej choroby. Zatiaľ nie je známe, prečo má káva tieto pozitívne účinky, ale pravdepodobne ide o spomínaný vplyv na činnosť mozgu.
5. Zlepšuje fyzickú kondíciu
Kofeín dokáže zvýšiť produkciu adrenalínu a podporuje uvoľňovanie mastných kyselín z tukových zásob, ktoré máme vo svojom tele. To vedie k zlepšeniu fyzickej kondície, preto by sme si mali dopriať šálku kávy pred odchodom do fitness centra.
6. Káva chráni pečeň
Naša pečeň je orgán, ktorý plní stovky dôležitých funkcií. Mnoho bežných ochorení ju výrazne ovplyvňuje a môže viesť k cirhóze pečene. Preto je skvelou správou, že ľudia, ktorí pijú približne štyri šálky kávy denne znižujú pravdepodobnosť cirhózy pečene až o 80%. Samozrejme, musí ísť o kvalitnú kávu, akou je napríklad etiópska káva pripravená v spomínanej lokálnej pražiarni.
7. Káva znižuje riziko rozvinutia depresie
Pitie štyroch šálok kávy denne má aj iné blahodarné účinky. Stimuláciou hormónov spôsobuje, že sa cítime vyrovnanejšie a každodenné problémy zvládame o niečo jednoduchšie. To vedie k zníženiu rizika rozvinutia depresie o 20%.
8. Káva verzus srdce
Pravdepodobne ste už počuli, že káva zvyšuje krvný tlak a preto škodí srdcu. Aj keď je pravda, že zvyšuje krvný tlak, je to iba o 3 až 4 mm/Hg, čo je pre zdravého človeka nevýznamné.
Samozrejme, pokiaľ máte problém s krvným tlakom a lekár vám odporúča vzdať sa tohto povzbudzujúceho nápoja, je rozumné sa mu vyhnúť. Pokiaľ nemáte zdravotné problémy, určite vás poteší, že káva môže dokonca znižovať riziko infarktu.
9. Prináša dôležité antioxidanty
Podľa viacerých štúdií je káva najväčším zdrojom antioxidantov na svete. Platí to najmä v západnom svete, kde iba 21% antioxidantov pochádza zo stravy, zvyšok z nápojov ako káva, či čaj.
Pitím kávy dodávame telu látky, ktorým by sa nám bežne nedostalo a tým zlepšujeme jeho odolnosť a imunitu. Káva obsahuje napríklad hydrocinamickú kyselinu a polyfenoly, ktoré neutralizujú voľné radikály v tele a pomáhajú predchádzať mnohým ochoreniam.
10. Znižuje riziko Parkinsonovej choroby
Spomenuli sme, že káva podporuje tvorbu dopamínu v mozgu. Pre Parkinsonovu chorobu je typické hlavne ničenie neurónov generujúcich dopamín, preto pravidelné pitie kávy pôsobí ako prevencia tohto nepríjemného ochorenia.
Všetky vyššie spomenuté priaznivé účinky dosiahneme hlavne vtedy, ak pitie kávy spojíme so zdravým životným štýlom. Káva nie je zázračná pilulka na zdravie, ale ak si ju doprajeme vo vhodnej miere a vo vysokej kvalite, prispeje k psychickej i fyzickej pohode. Tak teda na zdravie!
obrázky: unsplash.com