Šamanizmus je v našich zemepisných šírkach do hĺbky neprebádaná oblasť, o ktorej koluje veľa nezmyslov a poloprávd. Pozreli sme sa na to, koho považovať za šamana a aké prínosy má šamanstvo.
Čo je šamanizmus
Šamanizmus patrí medzi najstaršie a primitívne formy náboženstva. Vyskytuje sa po celom svete, nájdete ho medzi indiánmi v Amerike, ale aj na Aljaške alebo v Európe. Šaman je muž alebo žena, ktorý sa vyznačuje určitými paranormálnymi schopnosťami, ktoré uplatňuje v kmeni, teda vo svojej komunite. Jeho úlohou je liečiť, pomáhať svojím ľudom, privolávať dážď, nakloniť si božstvo. Je učiteľom a mágom kmeňa.
Počas rôznych obradov sa oblieka do špecifických rituálnych odevov. Medzi klasické obrady patria iniciačné obrady – teda obrady ktoré menia spoločenskú rolu jednotlivca. V našej kultúre možno za iniciačný rituál považovať, krst, svadbu, pohreb, promócie, atď. Šamanizmus je teda niečo ako prvopočiatky každej kultúry a sociálnych a náboženských základov skupiny.
S čím pracuje šaman?
Šaman je v prvej rade výborným tanečníkom, ktorý svojím tancom a spevom dokáže dostávať do tranzu nielen seba, ale aj zúčastnených na obrade. Pracuje s množstvom energií, od prírodných energií byliniek, kameňov a zvierat až po komunikáciu s duchmi démonov a inými bytosťami, ktoré vidí v zmenenom stave vedomia. Ten si navodzuje monotónnym spevom, tancom alebo v niektorých prípadoch halucinogénnymi rastlinami.
Medzi jeho pracovné nástroje patria chrastítka, šamanský bubon, masky, rôzne druhy zvieracích srstí alebo peria. Je takpovediac dušou kmeňa a prvým sprostredkovateľom komunikácie s predkami. V dôležitých situáciách odkazuje zo sveta mŕtvych správy. Dôvodom je, že si ho duchovia vybrali pre jeho špecifickú životnú cestu a útrapy. Tie si niekedy navodzuje aj fyzicky, hladovaním alebo inými snahami nakloniť si ľútosť duchov, aby ho obdarili jedinečnými schopnosťami. Medzi ne patrí aj schopnosť veštiť zo správania zvierat, kamienkov, alebo kariet, alebo iných orákul.
Kto sa môže stať šamanom?
Adeptov na šamana je mnoho, no zasväcovaním a útrapami, ktoré údajne spôsobujú duchovia, aby skúšali silu budúceho šamana, prejde len málo jedincov. A takpovediac väčšina odpadne v začiatkoch. Konečný šaman prijme zasvätenie od svojho učiteľa a stáva sa plnohodnotným šamanom. Mnoho budúcich šamanov je povolaných takzvanou šamanskou chorobou – a teda určitými stavmi zmätku, šialenosti a zúfalstva telesných a duševných útrap, ktoré si povolajú nového šamana do služby. V našej kultúre jestvuje aj spôsob, ako sa stať šamanom cez kurzy a semináre, no autentickej skúsenosti s pravým šamanom v prirodzenom prostredí necivilizovanej osady sa to nedá porovnať.
Ako funguje šamanské liečenie?
Šaman je niekto, kto prežije určitú formu smrti, a teda stane sa nástrojom a mostom medzi živými a mŕtvymi. So svojimi pomocníkmi tak usporiadava liečiace cesty do dolného alebo horného sveta. V týchto svetoch šaman nachádza a privádza silové zviera na svojom kanoe, ktoré je často len fiktívnou hrou na veslovanie. Táto hra môže spolu s bubnovaním trvať aj hodiny. Zviera, ktoré tam nájde, má ochrániť a dodať silu chorému človeku.
Medzi silové zvieratá nepatria červy, chrobáky a hady, ktoré sú považované za invazívne temné entity. Tie sa niekedy vyskytnú v predstavách aj na ceste šamana do iných svetov, kedy musí šaman ustúpiť a zaručiť výpravu k duchom. Občas sa v nutných prípadoch ohrozenia života také zviera aj rituálne usmrtí. Následne sa celá osada podieľa na príprave jedla a konzumácií z totemového zvieraťa – teda zvieraťa sily. Toto zviera sa obetuje miesto chorého. Do určitej miery ide o placebo, pretože šaman počas liečenia môže grimasami predstierať, že vysáva parazitov z tela chorých alebo rozžúva nejaké červy, vypľúva ich alebo vyvracia.
Ide teda o šialenstvo alebo formu kultúry?
Závisí od vkusu a nastavenia mysle. Pre bežného moderného človeka sú tieto praktiky obzvlášť divné. Ak však fungujú v iných kultúrach po doslova tisíce rokov a šaman je váženou osobou kmeňa, mení to aj filozofický pohľad na šialenosť ako takú. Tak povediac šaman musí byť naozaj „iným“, aby dokázal prijímať duševné obrazy a komunikovať so svetom imaginácie. Vedel sa im oddať, prijať ich a spracovať cez svoje telo tancom, spevom alebo rituálom.
Naša minulosť má šamanské korene a teda všetci máme predkov, ktorí uznávali toto primitívne prírodné náboženstvo skôr, než prešli viery a náboženstvá do kultivovanejšej formy. Veľa ľudí aj v dnešnej dobe skúša vyhľadať šamanov v prípade zvláštnych chorôb a aj u nás je niekoľko vyškolených šamanov.
Využili by ste aj vy šamanské liečenie? Je to na uvážení každého z nás, no aj napriek tomu, čo si o tom myslíme, ide o kultúrne zaujímavý fenomén s prvkami magickosti tajomna a umenia.
obrázky: freepik.com