PR

Ako sa pripraviť na Vianoce s deťmi

Vianoce sú v každej rodine naplnené tradíciami. Pozeráme Popolušku, pečieme medovníčky a nedáme dopustiť na zemiakový šalát. Niekto spieva koledy, iní skúšajú vegánsku večeru a ďalší hádžu orechy do každého kúta. Nech sú akékoľvek, mali by byť vaše, také, aké ich milujete.

Trendy Vianoc tomu iba nahrávajú. Náročný rok, ktorý sa blíži k svojmu koncu, praje trendom, ktoré sú finančne nenáročné, podporujú upcykláciu, domácu pohodu a radosť zo stretnutia s blízkymi.

 

Aké sú teda vianočné trendy 2020?

  1. Balenie darčekov do recyklovateľných obalov – buď do papiera, ktorý sa ľahko rozloží v komposte, alebo do látky, ktorá sa dá použiť aj ako šatka.
  2. Rodinné pečenie – tento rok by sme mali do pečenia zapojiť skutočne celú rodinu. Teraz sa prihovárame vám, milí ockovia, ujovia a bratia. Nebojte sa zamazať od múky a vykrojiť sto rovnakých medovníčkov, je to zábava.
  3. Oslavy v najužšom rodinnom kruhu a online telefonáty so širokou rodinou – naplánujte si už dopredu svoje virtuálne stretnutia. Ukážte si stromčeky, pripite si vaječným likérom a detským punčom. Ani ten, kto je sám, nemusí byť osamelý. Deti môžu poukazovať svoje nové hračky a zaspievať koledu.
  4. Najstaršie ozdoby na stromček, aké doma nájdete a prírodné odtiene v kombinácii s bielou farbou.

Tieto vianočné sviatky by mali byť domáce, plné spomienok a nostalgie. To však pre deti nemusí znieť tak lákavo, možno im budú chýbať besiedky, vianočné trhy a veselé večierky s kamarátmi. Ako sa s nimi zabaviť a zaručiť, aby bola aj príprava na Vianoce šťastná a veselá?

 

Spoločné zdobenie

Vyzdobený domov plný svetielok, vôní a drobných dekorácií má ešte väčšie čaro, ak ste ich vyrobili vlastnými rukami. Na prechádzkach nazbierajte konáriky, šišky, šípky a vytvorte si prírodné venčeky. Materiál na kreatívnu tvorbu nájdete aj v mnohých e-shopoch, ktoré vám uľahčia nakupovanie v čase predvianočného zhonu a donesú vám potrebné nožnice, papiere, lepidlá, farby, trblietky a koráliky až domov.

Umelecké potreby z obchodu ČarbyFarby.sk sú zamerané na deti, preto hýria farbami a mnohé majú špeciálne ergonomické tvary, aby sa v malých rúčkach lepšie držali. Klasické papierové vločky na oknách doplňte o ručne maľované pohľadnice, určite sa im potešia všetci príbuzní aj priatelia. Z pukancov a šípok si môžete vyrobiť prírodné girlandy. Pomocou akrylových farieb a zemiakových pečiatok zase originálny papier na balenie darčekov.

 

Vianočná pošta

Vianočná pošta
List pre Ježiška

List Ježiškovi môžete v modernej dobe napísať aj tak, že vytvoríte zoznam detských prianí v šikovnej aplikácii v mobile. Tento zoznam môžete ľahko ďalej zdieľať s inými členmi rodiny, ktorí chcú deti obdarovať. Vyhnete sa nákupu rovnakých darčekov alebo dlhému vymýšľaniu tipov pre babičky alebo tety vašich ratolestí.

Kreslenie a písanie listov pre Ježiška je skvelá aktivita, ale nečudujte sa, keď vám deti povedia presnú značku bábiky alebo názov stavebnice, ktoré si prajú. Tieto tipy si potajomky (alebo úplne otvorene) vymieňajú v škôlke a v škole, keď sa navzájom chvália tým, čo majú doma. Práve Vianoce sú časom, kedy by sa mali tajné sny plniť. A deťom pokojne odpustíme, že väčšina z nich je materiálna.

 

Zbierajte dobré skutky

Advent môžete stráviť aj zbieraním dobrých skutkov. Každý večer pred Vianocami si sadnite so svojimi deťmi k vianočnému večerníčku alebo ku knihe s vianočnými rozprávkami. Potom si môžete vymenovať všetky dobré skutky, ktoré sa jednotlivým členom rodiny podarilo urobiť za celý deň. Staršie deti ich môžu aj samé napísať na papieriky, ktoré vhodíte do vyzdobenej škatule (za mladšie deti to urobia rodičia).

Na Štedrý deň ich môžete spoločne spáliť a tak sa dobré skutky dostanú ako dym k Ježiškovi do neba, ako najkrajší darček na jeho narodeniny. Podporíte tak svojich drobcov v tom, aby pochopili skutočný zmysel Vianoc – byť láskavý k druhým a s radosťou ich obdarúvať.

obrázky: pexels com

 

 

Redakcia

Hlavný redaktor Megazínu. Tvorí články tak, aby vás zaujali a dozvedeli ste sa vždy niečo nové. Obľubuje témy ako bývanie, zdravie cestovanie či príroda.