Ako sa opáliť zdravo a bez problémov

Leto klope na dvere a mnohí sa tešia, až budú na slniečku chytať bronz. Opálená pokožka je pekná, ale slnečné žiarenie koži úplne nesvedčí, preto by ste ju pred každým pobytom vonku mali chrániť. Prečítajte si naše tipy, ako sa opáliť a pritom si zachovať zdravú pokožku.

 

Túžite po slnkom pobozkanej pokožke s bronzovým nádychom? Ak nechcete využiť trik a použiť samoopaľovací krém, potom vedzte, že pri opaľovaní by ste mali vždy dodržiavať niekoľko zásad, aby ste svoju pokožku chránili pred nebezpečným UV žiarením. Pravidlom číslo jedna je použiť opaľovací prípravok. Musíte si ale vybrať ten správny.

 

1. Zistite, aký ste fototyp

Každá pokožka je iná. Niekto sa opáli veľmi rýchlo, niekto sa dokonca spáli aj pri krátkom pobyte na slnku a niekto môže opaľovaním stráviť hodiny a nespáli sa. Preto je veľmi dôležité vedieť, aký ste fototyp. Tých je celkom 6:

  • Fototyp 1 má veľmi svetlú pleť, často pehy a ryšavé vlasy. Vyznačuje sa tým, že sa rýchlo spáli.
  • Fototyp 2 má bledú pleť, môže mať pehy a často svetlejšie vlasy. Vyznačuje sa tým, že sa opáli do červena.
  • Fototyp 3 má svetlo hnedú pleť a najčastejšie hnedé či tmavé vlasy. Vyznačuje sa tým, že sa málokedy spáli a rýchlo sa opáli.
  • Fototyp 4 má tmavú pleť a tmavé vlasy. Vyznačuje sa tým, že sa takmer nikdy nespáli.
  • Fototyp 5 má veľmi tmavú pokožku a tmavé až čierne vlasy. Vyznačuje sa tým, že sa nespáli.
  • Fototyp 6 má najtmavšiu pokožku a nikdy sa nespáli.

 

2. Vyberte si správne SPF

Hodnota SPF uvedená na produkte vyjadruje mieru ochrany, teda schopnosť opaľovacieho krému blokovať UV žiarenie. To sa delí na tri druhy – UVA, UVB a UVC, ktoré sa ale zachytáva v ozónovej vrstve a na zem sa nedostane. UVA žiarenie sa na zemi vyskytuje vždy, či je slnečno alebo zamračené. Je pomerne silné a preniká hlboko do kože, čím ju poškodzuje. UVB žiarenie je síce blokované mrakmi či sklom, to ale neznamená, že sa k nám vôbec nedostane. Práve UVB je však zodpovedné za opálenie, ale aj spálenie pokožky.

Na opaľovacích produktoch vždy nájdete hodnotu SPF, pričom platí, že čím svetlejší fototyp ste, tým vyšší SPF by ste mali zvoliť. Zlatú strednú cestu predstavuje SPF 20 až 30. Pokiaľ ale idete na dovolenku do tropickej destinácie alebo na hory, siahnite po SPF 50. V týchto miestach môže byť slniečko agresívnejšie.

 

3. Zaobstarajte si opaľovací krém na tvár

Opaľovací krém na telo by ste nemali používať aj na tvár. Pleť je tam jemnejšia a chúlostivejšia a zbytočne by ste si ju mohli podráždiť. Uprednostnite preto špeciálny opaľovací krém na tvár, ktorým by ste sa mali aplikovať po celý rok, či už je leto, alebo zima. Svetlejším typom sa odporúča SPF 50+, tie tmavšie môžu zvoliť SPF 20–30. Myslite na to, že opaľovací krém na tvár by mal mať vyšší ochranný faktor ako ten na telo. A počas dňa, najmä keď ste na dovolenke a celý deň strávite vonku, opaľovací krém vždy reaplikujte. Pre tieto prípady je ideálny opaľovací krém v spreji, ktorý sa ľahko nanáša.


autor: Peter Kováč
copywriter
Copywriter, ktorý píše od roku 2017 a má skúsenosti aj v oblasti SEO. Vytvára jasné a účinné texty, ktoré dokáže ľahko prispôsobiť potrebám klienta a jeho zákazníkov. Okrem toho sa venuje aj technologickým témam a niektoré jeho texty nájdete na produktvdetaile.sk.

zdroj: sponzorovaný článok